Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Poronin

Polska, województwo małopolskie (➤ mapka)(➤ mapka)
Wieś (ok. 3500 mieszkańców) w południowej Polsce, na Podhalu, położona 17 km na południe od Nowego Targu , 6,5 km na północny wschód od Zakopanego , z rozwiniętą infrastrukturą turystyczną. Dojazd "zakopianką" - drogą 47 łączącą Kraków z Zakopanem; od wschodu dochodzi droga 961 z Bukowiny Tatrzańskiej (➤ mapka)(➤ mapka).

PORONIN
placyk przed wejściem do kościoła
fot. PL
Poronin został założony w początkach XVII wieku. Dwieście lat poźniej wybudowano tu pierwszą kaplicę, a następnie utworzono samodzielną parafię. Pierwszy kościół spłonął w 1915 roku; obecny, murowany kościół św. Marii Magdaleny, zaprojektowany przez znanego architekta okresu międzywojenego, Franciszka Mączyńskiego, został wybudowany w 1926 roku.

Poronin pełnił rolę wsi letniskowej nawet wcześniej niż Zakopane. W drugiej połowie XIX wieku i na początku XX wieku był popularną miejscowością turystyczną, chętnie odwiedzaną przez pisarzy i artystów - bywali tu zafascynowani Tatrami i kulturą góralską wybitni przedstawiciele polskich elit intelektualnych i artystycznych: m.in. Jan Kasprowicz, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Władysław Orkan, Leopold Staff, Wacław Berent, Jan Matejko, Leon Wyczółkowski.


Wieś, dysponująca ok. 10 tysiącami miejsc noclegowych, leży w kotlinie między Pogórzem Gliczarowskim i Gubałowskim, na wysokości 740-800 m n.p.m. Tereny wokół Poronina nadają się do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej, a w zimie - narciarstwa biegowego i zjazdowego (na terenie gminy działa ok. 20 wyciągów narciarskich), choć trasy zjazdowe są odpowiednie raczej dla narciarzy mniej zaawansowanych lub dla narciarstwa rodzinnego.

PORONIN
fot. PL
PORONIN
fot. PL
Atrakcyjność Poronina jako miejscowości turystycznej podnosi też bliskość Zakopanego i Tatr; należy jednak pamiętać, że droga 47 między Poroninem a Zakopanem jest zazwyczaj (zwłaszcza w tzw. "wysokim sezonie", a także w weekendy) bardzo zatłoczona.


Galeria zdjęć

PORONIN
kościół św. Marii Magdaleny
fot. AL
PORONIN
kościół św. Marii Magdaleny
fot. AL
PORONIN
fot. AL
PORONIN
wejście do kościoła
fot. AL