Galeria zdjęć
Miejscowość powstała stosunkowo późno (prawdopodobnie dopiero w latach 20. XVII wieku) i aż do początków XX wieku funkcjonowała jako trudno dostępna, biedna wieś rolniczo-pasterska, bez szkoły i kościoła. W znaną i modną miejscowość turystyczną zaczęła się przekształcać w okresie międzywojennym - dziś jest dużym ośrodkiem turystyczno-wypoczynkowym, z rozbudowaną bazą noclegową i gastronomiczną. Bukowina jest znana głównie jako ośrodek sportów zimowych z licznymi wyciągami narciarskimi (choć stoki mogą być atrakcyjne raczej dla początkujących, nie zaawansowanych narciarzy). W lecie może być traktowana jako miejscowość wypoczynkowa, ale także jako baza wypadowa do niedalekich wycieczek samochodem lub dojazdów samochodem do punktów początkowych wycieczek turystycznych w Tatry.
Głównym punktem orientacyjnym w Bukowinie jest tzw. Klin - rondo, na którym droga 961 dochodzi do drogi 960 (do Łysej Polany) i z którego odchodzi też droga lokalna prowadząca przez Wierch Olczański do Gliczarowa Górnego i dalej do połączenia z drogą 47 ("zakopianką") między Białym Dunajcem a Poroninem. Główna ulica Bukowiny, ul. Kościuszki , biegnie z Klina na północny wschód do centrum miejscowości, w pobliże stojących tuż obok siebie kościołów - "starego" kościoła i "nowego". Z Klina w dół prowadzi ulica Sportowa do oznaczonego markerem , działającego od grudnia 2008 roku wodnego kompleksu rekreacyjnego, z wodami termalnymi o temperaturze 28-36°C. Wyciągi narciarskie są na Wierchu Olczańskim i na zboczach Wysokiego , na południowy wschód od Klina. Najlepsze widoki na Tatry w samej Bukowinie są z okolic Klina i z Wierchu Buńdowego ; wspaniała panorama (uważana za najlepszą w ogóle panoramę Tatr) rozciąga się z pobliskiej polany zwanej Głodówką .
Bukowina może atrakcyjna dla osób zainteresowanych kulturą Podhala i w szczególności charakterystycznym dla regionu budownictwem - wiele budynków we wsi to drewniane pensjonaty z okresu międzywojennego wybudowane w tzw. stylu zakopiańskim. Budynek "Domu Ludowego" (będącego centrum kulturalnym miejscowości, którego budowę ukończono jeszcze przed II wojną światową) jest jedną z największych w Polsce budowli drewnianych.
Bukowina znana jest z kultywowania tradycyjnego folkloru góralskiego. W "Domu Ludowym" odbywają się coroczne ogólnopolskie i regionalne imprezy folklorystyczne, w tym ogólnopolskie - "Góralski Karnawał" (w zimie) i "Sabałowe Bajania" (w lecie). Przy Domu Ludowym działają także różne amatorskie zespoły artystyczne oraz "Szkoła Ginących Zawodów" dla dzieci, młodzieży i dorosłych (ucząca dawnych rzemiosł i różnych dziedzin zanikającej sztuki ludowej).
Okolice
- Jeśli dysponuje się samochodem, warto wybrać się (raczej w lecie) na jednodniową wycieczkę objazdową: do Nowego Targu przez Poronin , a następnie poprzez letniskową wieś Łopuszna , Dębno Podhalańskie (kościół drewniany) i dużą wieś Frydman do Niedzicy (malowniczy zamek, uchodzący za jedną z największych atrakcji turystycznych na Spiszu), skąd wrócić można do Bukowiny przez Łapsze Niżne , Łapsze Wyżne , Trybsz i Białkę Tatrzańską (➤ mapka)(➤ mapka).