Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Bukowina Tatrzańska

Polska, województwo małopolskie (➤ mapka)(➤ mapka)
Znana od dawna wieś turystyczna na Podhalu (niecałe 3 000 mieszkańców), duży całoroczny ośrodek turystyczno-wypoczynkowy. Bukowina położona jest na południu Polski, ok. 15 km na północny wschód od Zakopanego , ok. 22 km na południe od Nowego Targu , na grzbietach kilku wzgórz, na wysokości prawie 1000 m n.p.m. Dojazd z Nowego Targu drogą 47 Poronin lub drogą 49 przez Białkę Tatrzańską (➤ mapka)(➤ mapka).

BUKOWINA TATRZAŃSKA
ul. Sportowa
w głębi Tatry Wysokie
fot. AL
Miejscowość powstała stosunkowo późno (prawdopodobnie dopiero w latach 20. XVII wieku) i aż do początków XX wieku funkcjonowała jako trudno dostępna, biedna wieś rolniczo-pasterska, bez szkoły i kościoła. W znaną i modną miejscowość turystyczną zaczęła się przekształcać w okresie międzywojennym - dziś jest dużym ośrodkiem turystyczno-wypoczynkowym, z rozbudowaną bazą noclegową i gastronomiczną. Bukowina jest znana głównie jako ośrodek sportów zimowych z licznymi wyciągami narciarskimi (choć stoki mogą być atrakcyjne raczej dla początkujących, nie zaawansowanych narciarzy). W lecie może być traktowana jako miejscowość wypoczynkowa, ale także jako baza wypadowa do niedalekich wycieczek samochodem lub dojazdów samochodem do punktów początkowych wycieczek turystycznych w Tatry.


Głównym punktem orientacyjnym w Bukowinie jest tzw. Klin - rondo, na którym droga 961 dochodzi do drogi 960 (do Łysej Polany) i z którego odchodzi też droga lokalna prowadząca przez Wierch Olczański do Gliczarowa Górnego i dalej do połączenia z drogą 47 ("zakopianką") między Białym Dunajcem a Poroninem. Główna ulica Bukowiny, ul. Kościuszki , biegnie z Klina na północny wschód do centrum miejscowości, w pobliże stojących tuż obok siebie kościołów - "starego" kościoła i "nowego". Z Klina w dół prowadzi ulica Sportowa do oznaczonego markerem , działającego od grudnia 2008 roku wodnego kompleksu rekreacyjnego, z wodami termalnymi o temperaturze 28-36°C. Wyciągi narciarskie są na Wierchu Olczańskim i na zboczach Wysokiego , na południowy wschód od Klina. Najlepsze widoki na Tatry w samej Bukowinie są z okolic Klina i z Wierchu Buńdowego ; wspaniała panorama (uważana za najlepszą w ogóle panoramę Tatr) rozciąga się z pobliskiej polany zwanej Głodówką .

BUKOWINA TATRZAŃSKA
stary kościół parafialny
fot. AL
Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bukowinie Tatrzańskiej została erygowana w 1910 roku. W XIX wieku wieś Bukowina należała do parafii w Białce (6,5 km na północ od Bukowiny). Kościół w Bukowinie, z kamienia spojonego gliną oraz z drewna (dostarczonego przez hrabiego Władysława Zamoyskiego, ówczesnego właściciela dóbr zakopiańskich) zbudował według własnego pomysłu, poświęcając na to 20 lat życia, miejscowy góral, Jędrzej Kramarz, wykonując samodzielnie wszystkie prace (murarskie, ciesielskie, stolarskie i kowalskie); jego dziełem jest też ołtarz i dekoracje rzeźbiarskie świątyni. W latach 1972-1984 w bezpośrednim sąsiedztwie starego kościoła zbudowany został nowy kościół parafialny (poświęcony w 1982 roku, konsekrowany w 2002 roku). Stary kościół, po wybudowaniu nowego, miał być rozebrany; ostatecznie jednak został wpisany do katalogu zabytków i w 1994 roku odremontowany.

Bukowina może atrakcyjna dla osób zainteresowanych kulturą Podhala i w szczególności charakterystycznym dla regionu budownictwem - wiele budynków we wsi to drewniane pensjonaty z okresu międzywojennego wybudowane w tzw. stylu zakopiańskim. Budynek "Domu Ludowego" (będącego centrum kulturalnym miejscowości, którego budowę ukończono jeszcze przed II wojną światową) jest jedną z największych w Polsce budowli drewnianych.

Bukowina znana jest z kultywowania tradycyjnego folkloru góralskiego. W "Domu Ludowym" odbywają się coroczne ogólnopolskie i regionalne imprezy folklorystyczne, w tym ogólnopolskie - "Góralski Karnawał" (w zimie) i "Sabałowe Bajania" (w lecie). Przy Domu Ludowym działają także różne amatorskie zespoły artystyczne oraz "Szkoła Ginących Zawodów" dla dzieci, młodzieży i dorosłych (ucząca dawnych rzemiosł i różnych dziedzin zanikającej sztuki ludowej).


Okolice
  • Jeśli dysponuje się samochodem, warto wybrać się (raczej w lecie) na jednodniową wycieczkę objazdową: do Nowego Targu przez Poronin , a następnie poprzez letniskową wieś Łopuszna , Dębno Podhalańskie (kościół drewniany) i dużą wieś Frydman do Niedzicy (malowniczy zamek, uchodzący za jedną z największych atrakcji turystycznych na Spiszu), skąd wrócić można do Bukowiny przez Łapsze Niżne , Łapsze Wyżne , Trybsz i Białkę Tatrzańską (➤ mapka)(➤ mapka).

Galeria zdjęć

BUKOWINA TATRZAŃSKA
nowy kościół, wnętrze
fot. AL
BUKOWINA TATRZAŃSKA
fot. AL
BUKOWINA TATRZAŃSKA
stary kościół, wnętrze
fot. AL
BUKOWINA TATRZAŃSKA
Klin (rondo)
fot. AL

BUKOWINA TATRZAŃSKA
fot. AL
BUKOWINA TATRZAŃSKA
Dom Ludowy
fot. AL
BUKOWINA TATRZAŃSKA
ul. Kościuszki
fot. AL
BUKOWINA TATRZAŃSKA
nowy kościół, wnętrze
fot. AL

BUKOWINA TATRZAŃSKA
widok na Tatry
fot. AL
BUKOWINA TATRZAŃSKA
wejście do starego kościoła
fot. AL
BUKOWINA TATRZAŃSKA
stary kościół, wnętrze
fot. AL
BUKOWINA TATRZAŃSKA
kościół parafialny
fot. AL