Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Positano

Włochy, Kampania, Wybrzeże Amalfi (➤ mapka)(➤ mapka)
Miejscowość turystyczna i gmina (ok. 4 tys. mieszkańców) w południowych Włoszech, w prowincji Salerno regionu Kampania, malowniczo położona na stromych zboczach wzgórz opadających do Morza Tyrreńskiego, 57 km na południowy wschód od Neapolu , stolicy regionu, 44 km od Salerno , 18,5 km na zachód of Amalfi (➤ mapka)(➤ mapka). Jedna z najpopularniejszych miejscowości turystycznych na Wybrzeżu Amalfi, słynąca z pięknego położenia, plaż, kąpielisk, a także lokalnych produktów (w tym słynnego likieru cytrynowego limoncello), chętnie kupowanych przez turystów. Dojazd drogą SS163.

POSITANO
widok na miasto z drogi SS163 (Via Guglielmo Marconi)
fot. PL
Z czasów starożytnych zachowały się w Positano pozostałości willi rzymskiej (odkryte niedaleko dzisiejszego głównego kościoła miasta, Santa Maria Assunta), co świadczy o tym, że choć okolice dzisiejszego Positano nie były zapewne zamieszkałe, to jednak mogły być traktowane jako region wypoczynkowy, dostępny najprawdopodobniej od strony morza. W Średniowieczu istniała tu już miejscowość z portem, należąca przez pewien czas do Republiki Amalfi (zob. Amalfi) i rozwijająca się pomyślnie zapewne aż do XVI czy XVII wieku. Później miejscowość podupadła, znaczna część ludności wyemigrowała, i aż do połowy XX wieku Positano funnkcjonowało jako mała i biedna wieś rybacka. Na początku lat 50. XX wieku zaczęli się na Wybrzeżu Amalfi pojawiać pierwsi turyści, a po opublikowaniu w maju 1953 roku przez Johna Steinbecka artykułu o Positano wychwalającego zalety miejscowości jako destynacji turystycznej nastąpił przełom: dziś turystyka jest główną gałęzią gospodarki Positano, w końcu XX wieku coraz chętniej odwiedzanego przez przedstawicieli europejskich i światowych elit intelektualnych i artystycznych i w konsekwencji przekształconego w jedną z najmodniejszych i najdroższych miejscowości wypoczynkowych w regionie.

POSITANO
widok z drogi SS163 (Via G. Marconi)
fot. PL
Przez miasto przebiega nadzwyczaj malownicza droga SS163, prowadząca na zachód w stronę południowo-zachodniego krańca Półwyspu Sorrentyńskiego, a na wschód w stronę Praiano, Furore, Amalfi, i dalszych miejscowości Wybrzeża Amalfi, aż do Vietri sul Mare. W samym Positano, pomijając drogę SS163, która nosi tu nazwę Via Giuglielmo Marconi, poruszanie się samochodem jest bardzo trudne; można krętą drogą dojechać w pobliże portu i głównej plaży, ale większość ulic stanowią strome zamknięte dla ruchu kołowego wąskie uliczki lub schody.


Za główny zabytek Positano uchodzi kościoł Santa Maria Assunta przy placu Flavio Gioia , z charakterystyczną widoczną z różnych punktów miasta (m.in. widoczną na pierwszym zdjęciu zamieszczonych na tej stronie) majolikową kopułą i przechowywaną we wnetrzu cenną XIII-wieczną ikoną Madonny. Główną jednak atrakcją Positano jest niezwykle malownicze położenie miasta, długi szlak spacerowy wzdłuż wybrzeża, plaże (większość z szarym piaskiem lub skalistych, część prywatnych) i kąpieliska, a także możliwość wycieczek statkiem m.in. do oddalonego o niespełna 20 km Amalfi lub na Capri.

Szczególną atrakcją, podobnie jak w innych miejscowościach Wybrzeża Amalfi, są sprzedawane w Positano w licznych sklepach i sklepikach lokalne wyroby alkoholowe, w szczególności Limoncello - wysokoprocentowy likier cytrynowy, do którego produkcji używana jest specjalna regionalna odmiana cytryn (sfusato amalfitano).

POSITANO
widok z drogi SS163 (Via G. Marconi)
fot. PL