Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Saint-Jean-de-Luz

Francja, Nowa Akwitania, Kraj Basków (➤ mapka)(➤ mapka)
Miejscowość i gmina (ok. 15 tys. mieszkańców) w południowo-zachodniej Francji, w regionie Nowa Akwitania, w departamencie Pireneje Atlantyckie (Pyrénées-Atlantiques), w pobliżu granicy z Hiszpanią, w baskijskiej prowincji Lapurdi (Labourd), 12,5 km na północny wschód od Hendaye , 18 km na południowy zachód od Biarritz , ok. 25 km na południowy zachód od Bajonny (➤ mapka)(➤ mapka). Ważny ośrodek turystyczny na francuskim wybrzeżu Atlantyku (Zatoki Biskajskiej), znanym jako "wybrzeże baskijskie" (Côte Basque).

Saint-Jean-de-Luz leży u ujścia rzeki La Nivelle , na jej prawym brzegu. Na lewym brzegu rzeki leży mała malownicza miejscowość Ciboure, z którą Saint-Jean-de-Luz dzieli port rybacki i stację kolejową . Markerem oznaczona jest droga D912 łącząca Hendaye z Ciboure, biegnąca skrajem klifu i oferująca wspaniałe dalekie widoki na długi odcinek wybrzeża Zatoki Biskajskiej (zob. Corniche Basque).

Miasto było niegdyś dużym portem rybackim (a także siedzibą baskijskich korsarzy). W 1660 roku, 9 czerwca, w kościele św. Jana Chrziciela (Église Saint-Jean-Baptiste) miał miejsce ślub króla francuskiego Ludwika XIV z Marią Teresą, infantką Hiszpanii, będący jednym z następstw słynnego, podpisanego 7 listopada 1659 roku Traktatu Pirenejskiego, kończącego wieloletnią wojnę francusko-hiszpańską. Markerem oznaczony jest dom znany jako Maison Louis XIV, w którym Ludwik XIV zatrzymał się przed ślubem; markerem oznaczony jest dom (Maison de l'Infante), w którym zatrzymała się hiszpańska królowa matka, Anna Austriaczka. W kościele warto zwrócić uwagę na barokowy ołtarz z pozłacanego drewna, inne cenne dzieła sztuki sakralnej, a także na charakterystyczne dla kościołów baskijskich bardzo wysokie galerie po obu stronach nawy; podobne galerie znajdują się w kościele św. Wincentego (Eglise Saint Vincent) w Ciboure.

Pod koniec XIX wieku Saint-Jean-de-Luz stało się, podobnie jak Biarritz, elitarnym, cenionym przez francuską i europejską arystokrację kurortem nadmorskim, znanym w szczególności z pięknej, długiej, piaszczystej plaży rozciągającej się na północny wschód od estuarium. Główną ulicą handlową Saint-Jean-de-Luz jest Rue Gambetta . W Ciboure warto zwrócić uwagę na stojący tuż obok kościoła św. Wincentego zachowany dom urodzenia Maurice'a Ravela (1875-1937), kompozytora francuskiego, syna inżyniera pochodzącego z Sabaudii i Baskijki, potomkini starej rodziny hiszpańskiej.