Historia miasta sięga czasów starożytnych, a jego historia nowożytna - przełomu XI i XII wieku, gdy król Henryk II (późniejszy cesarz) na początku XI wieku przeniósł do Stein am Rhein opactwo benedyktyńskie św. Jerzego (wcześniej w Hohentwiel), co stało się początkiem rozwoju miasta jako ośrodka handlowego, początkowo niezależnego, później pozostającego aż do czasów napoleońskich i powstania Republiki Helweckiej pod kontrolą Zurychu, a od 1803 roku będącego jednym z miast kantonu Schaffhausen. Dziś Stein am Rhein, uważane za jedno z najpiękniejszych miast Szwajcarii, z zachowanym niemal w całości średniowiecznym centrum miasta, z setkami zabytkowych domów z freskami zdobiącymi ich fasady, jest jednym z najpopularniejszych celów turystycznych w Szwajcarii, przyciągającym corocznie setki tysięcy turystów (przyjeżdżających tu w większości na jednodniowe wycieczki) z całego świata.
Markerem oznaczone jest wspomniane opactwo benedyktyńskie, z czynnym kościołem św. Jerzego oraz mieszczącym się w dawnych zabudowaniach klasztornych regionalnym muzeum historii i sztuki.
Za najwiekszą atrakcję miasta uchodzi jednak Plac Ratuszowy , z Ratuszem (Rathaussammlung) z początku XVI wieku i dziesiątkami domów z fasadami zdobionymi freskami z XV i XVI wieku i wykuszami (m.in. "Zur Vorder Krone", "Zum weissen Adler", "Zum Roten Ochsen", "Zum Steinernen Trauben" czy "Zum schwarzen Horn"). Mając w Stein am Rhein wiecej czasu można też wybrać się spacer do dwu zachowanych dawnych bram miejskich, Untertor i Obertor . Markerem oznaczony jest położony na lewym brzegu Renu zabytkowy (najstarszy w kantonie Schaffhausen) kościół St. Johann auf Burg.
więcej informacji w przygotowaniu