Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Thun

Szwajcaria, Berno (➤ mapka)(➤ mapka)
Thun (nazwa francuska: Thoune) - to liczące ok. 45 tys. mieszkańców niemieckojęzyczne miasto w centralnej Szwajcarii, położone w dystrykcie Thun w kantonie Berno, nad rzeką Aare, w pobliżu miejsca, gdzie Aare wypływa z Jeziora Thun, 28 km na południowy wschód od Berna , 30 km na północny zachód od Intelaken (➤ mapka)(➤ mapka). Trzecie pod względem licby mieszkańców miasto kantonu Berno, stolica dystryktu Thun, siedziba głównej szkoły wojskowej i największego garnizonu w Szwajcarii. Ośrodek turystyczny.

THUN
mostek pieszy na ulicy Bälliz nad rzeką Aare
w głębi po lewej Zamek Thun
fot. AL

Tereny, na ktorych leży Thun, były zamieszkałe już w czasach prehistorycznych. W czasach nowożytnych istniejąca tu osada (od 1264 roku z prawami miejskimi) leżała, od początku XI wieku, w granicach Świętego Cesarstwa Rzymskiego; w XIV wieku znalazła się pod kontrolą Berna.


W XIX wieku, po uruchomieniu na Jeziorze Thun floty parowców w 1835 roku i zwłaszcza po doprowadzeniu w 1859 roku do miasta linii kolejowej, Thun stało się ważnym ośrodkiem turystycznym, z szybko rozbudowywaną infrastrukturą noclegową i gastronomiczną. Dziś Thun, jako samodzielny cel turystyczny, stracił nieco na znaczeniu, ale wciąż może być atrakcyjną miejscowością dla osób uprawiających sporty wodne lub turystykę pieszą czy rowerową.

Thun leży na wysokości 560 m n.p.m., nad rzeką Aare , w pobliżu miejsca, gdzie wypływa ona z Jeziora Thun . Markerem oznaczony jest główny dworzc kolejowy miasta. Do najważniejszych zabytków Thunu należą: (1) górujący nad miastem zamek Schloss Thun o historii sięgającej XII wieku, dziś mieszczący muzeum historyczne, (2) Stadtkirche Thun - protestancki kościół z pierwszej połowy XVIII wieku (stojący w miejscu wcześniejszej świątyni), z wieżą pochodzącą z XIV wieku, oraz (3) XVII-wieczny ratusz . Popularnym miejscem spotkań jest położony nad rzeką Muehleplatz . Warto przejść się Obere Hauptgasse - dwupoziomową ulicą (z poprowadzonym wyżej niż jezdnia chodnikiem) położoną na Starym Mieście, oraz Bälliz - glówną ulicą handlową dzielnicy Bälliz położonej na wyspie.

Markerem oznaczone jest muzeum sztuki, Kunstmuseum Thun, mieszczące się w dawnym hotelu, Thunerhof, a markerem - zamek Schloss Schadau z połowy XIX wieku, położony w ogrodzie angielskim (Schadaupark) na brzegu jeziora (z widokiem na Alpy Berneńskie). Na terenie ogrodu znajduje się też pawilon mieszczący Wocher Panorama - należącą do Kunstmuseum Thun najstarszą (w skali światowej) zachowaną panoramę miejską (o wymiarach 38,3 m x 7,5 m) namalowaną w latach 1809-1814 przez Marquarda Wochera.


więcej informacji w przygotowaniu