Galeria zdjęć
Tournai (nazwa niderlandzka: Doornik) leży nad rzeką Skaldą (Escaut, Schelde), w pobliżu granicy z Francją. Miasto jest częścią eurometropolii znanej jako Eurometropolis Lille-Kortrijk-Tournai, liczącej ponad 2 mln mieszkańców.
Miejscowość istniała już w czasach rzymskich. W 432 roku znalazła się w rękach Franków salickich i przez kilkadziesiąt lat pełniła funkcję ich stolicy. W 486 roku, gdy urodzony w Tournai Chlodwig I, najsłynniejszy z władców merowińskich, przeniósł stolicę imperium Franków do Paryża, Tournai stało się siedzibą diecezji; pierwszym biskupem został pochodzący z Tournai Eleuterius (znany jako św. Eleuterius z Tournai). W XV wieku miasto stało się liczącym się w tej części Europy ośrodkiem handlowym. Do XVI wieku pozostawało w strefie wpływów Francji, z przerwą w latach 1513-1519, gdy zostało zdobyte zdobyte przez Henryka VIII, króla Anglii i przez kilka lat znajdowało się pod kontrolą Anglików. W 1521 roku panowanie nad Tournai przejął Karol V Habsburg i miasto pozostawało odtąd przez prawie 150 lat pod rządami Habsburgów, następnie w latach 1669-1713 - pod panowaniem Francji, później, w latach 1714-1794 - znów pod kontrolą Habsburgów, wreszcie, w latach 1794-1815 - ponownie pod panowaniem francuskim. W 1815 roku rejon Tournai wszedł w skład Królestwa Zjednoczonych Niderlandów, a w 1830 roku - niepodległej Belgii. Miasto było poważnie zniszczone podczas drugiej wojny światowej.
Tournai znane jest z dobrze zachowanego Starego Miasta. Za najważniejsze atrakcje uchodzą romańsko-gotycka katedra Notre-Dame o historii sięgającej XI wieku, najstarsza w Belgii wieża strażnicza (Beffroi ) wznosząca się przy południowo-wschodnim krańcu głównego placu miasta (Grand Place ), a także pochodzący z XIII wieku, kamienny gotycki most Pont-des-Trous na rzece Skaldzie , z wieżami obronnymi po obu stronach, będący jednym z najważniejszych zabytków średniowiecznej architektury militarnej w Belgii (most był wysadzony w powietrze podczas drugiej wojny światowej, po wojnie został odbudowany).
Wieża strażnicza (Beffroi) ma 72 m wysokości. Ze szczytu (wejście po schodach) rozciąga się spektakularny widok na miasto (zwłaszcza na pobliską katedrę) i okolice. Zwiedzając Grand Place warto zwrócić uwagę m.in. na renesansowe sukiennice (Halle aux Draps ) oraz na pochodzący z XII wieku romański kościół Saint-Quentin . Innym godnym uwagi kościołem w Tournai jest kościół Saint-Brice , w pobliżu którego w 1653 roku odkryto grób ojca Chlodwiga I, Childeryka; przy ulicy rue Barre Saint-Brice stoją jedne z najstarszych w Europie domów mieszkalnych, pochodzące z XII wieku (pod numerami 12 i 14).
Markerem oznaczone jest godne uwagi, mieszczące się w secesyjnym budynku zaprojektowanym przez słynnego architekta, Victora Hortę, Muzeum Sztuk Pięknych (Musée des Beaux-Arts), z dziełami Rubensa, Van Gogha, Moneta, Seurata i Watteau.