Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Winterthur

Szwajcaria, Zurych(➤ mapka)(➤ mapka)
Winterthur - to liczące ok. 110 tys. mieszkańców miasto w północnej Szwajcarii, położone w kantonie Zurych, 24 km na północny wschód od stolicy kantonu, Zurychu (➤ mapka)(➤ mapka). Drugie pod względem liczby mieszkańców miasto kantonu, szóste największe w Szwajcarii. Ośrodek przemysłowy i węzeł komunikacyjny, znany też z wielu interesujących muzeów.

Winterthur został założony w 1180 roku; w 1264 roku otrzymał prawa miejskie. W pierwszym okresie swej historii był przez pewien czas wolnym miastem Świętego Cesarstwa Rzymskiego, przez pewien czas pozostawał w rękach Habsburgów, a w 1467 roku znalazł się pod kontrolą Zurychu. W XIX wieku miasto stało się ważnym ośrodkiem przemysłowym i pozostaje nim do dziś, mimo poważnych kryzysów, w jakich się znalazło pod koniec XIX wieku i później w latach 30. XX wieku. Dzisiejsze turystyczne znaczenie Winterthuru wiąże się przede wszystkim z tym, że działa tu kilka interesujących muzeów, w tym prywatne kolekcje sztuki założone niegdyś przez zamożnych przedsiębiorców.


Markerem oznaczaony jest na zamieszczonej mapce dworzec kolejowy Winterthur, markerem - główna ulica handlowa, Marktgasse, markerem - gotycki kościół parafialny, o historii sięgającej XIII wieku, ukończony w XVI wieku, markerem - neoklasycystyczny ratusz z początku lat 80. XVIII wieku, a markerem - neorenesansowa sala koncertowa (Musikkollegium Winterthur) zbudowana w latach 60. XIX wieku według projektu Gottfrieda Sempera.

Do najważniejszych muzeów Winterthuru należą: (1) Sammlung Oskar Reinhart "Am Römerholz" - jedna z najlepszych prywatnych kolekcji dzieł sztuki w Szwajcarii, zgromadzona przez znanego szwajcarskiego kolekcjonera i mecenasa sztuki, Oskara Reinhardta (1885-1965), eksponowana w jego dawnej posiadłości, obejmująca głównie obrazy XIX-wiecznych malarzy francuskich (ale także dzieła takich artystów, jak Hans Holbein Starszy, Frans Hals, Lucas Cranach Starszy, Peter Paul Rubens, El Greco, Francisco de Goya, Jean-Honoré Fragonard, i in.), (2) Kunst Museum Winterthur "Reinhart am Stadtgarten" - zgromadzona niegdyś przez Oskara Reinhardta kolekcja obejmująca kilkaset dzieł sztuki (głównie artystów niemieckich, austriackich i szwajcarskich) od końca XVIII do początku XX wieku, (3) Kunst Museum Winterthur "Beim Stadthaus" - otwarte w 1916 roku muzeum poświęcone głównie sztuce szwajcarskiej od końca XIX wieku do współczesności, (4) Fotomuseum - uważane za jedno z najlepszych w Europie muzeum poświęcone fotografii, oraz (5) Villa Flora - mieszcząca się w willi zbudowanej w 1846 roku kolekcja sztuki francuskiej i szwajcarskiej, zgromadzona przez Arthura Hahnlosera (1870–1936) i jego żonę, Hedy Hahnloser-Bühler.

Markerem oznaczona jest Technorama (oficjalna nazwa: Swiss Science Center Technorama) - położone ok. 4 km na północny wschód od centrum Winterthuru otwarte w 2000 roku interaktywne centrum nauki i techniki (wcześniej funkcjonujące w formie tradycyjnego muzeum nauki i techniki), a markerem - Schloss Kyburg, jeden z największych zachowanych średniowiecznych zespołów zamkowych w Szwajcarii.


więcej informacji w przygotowaniu