Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Wipptal
Austria, Tyrol, Włochy, Trydent-Górna Adyga(➤ mapka)(➤ mapka)
strona w przygotowaniu

The Wipptal (Wipp valley) is an Alpine valley running between Innsbruck in Tyrol, Austria and Franzensfeste, in South Tyrol, Italy. It is divided into two parts (northern Unteres Wipptal and southern Oberes Wipptal) by the Brenner Pass (1,370 m), located at the Austro-Italian border.


Wipptal - to dolina alpejska ciągnąca się od Innsbrucku , stolicy austriackiego Tyrolu, poprzez przelęcz Brenner do miejscowości Fortezza / Franzensfeste we włoskim regionie Trydent-Górna Adyga.

Dolina leży w Centralnych Alpach Wschodnich, między pasmami znanymi jako Stubaier Alpen i Sarntaler Alpen na zachodzie a Tuxer Alpen i Zillertaler Alpen na wschodzie. Jej położoną w austriackim Tyrolu część północną, znaną jako Unteres Wipptal, stanowi dolina długiej na 43 km rzeki Sill, mającej swe źródła na wschód od przełęczy Brenner i w Innsbrucku wpadającej do Innu. Południową, włoską część doliny Wipptal stanowi dolina długiej na prawie 100 km rzeki Isarco (Fiume Isarco) / Eisack, mającej źródła na wysokości prawie 2000 m w pobliżu Brenneru i na południe od Bolzano wwpadającej do Adygi.

Wzdłuż doliny, przez Brenner, biegnie trasa kolejowa, a także autostrada (A13 w Austrii, A22 we Włoszech), będąca jedną z najważniejszych tras komunikacyjnych łączących północ z południem Europy.

więcej informacji w przygotowaniu