Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Fortezza / Franzensfeste

Włochy, Trydent-Górna Adyga (➤ mapka)(➤ mapka)
Fortezza (niemiecka nazwa: Franzensfeste) - to licząca mniej niż 1 tys. mieszkańców (z przewagą ludności niemieckojęzycznej - ok. 60%) miejscowość i gmina we Włoszech, położona w regionie Trydent-Górna Adyga, w prowincji Bolzano, 43 km na południowy wschód od przełęczy Brenner , 20 km na południowy wschód od Vipiteno / Sterzing , 50 km na północny wschód od Bolzano , stolicy prowincji (➤ mapka)(➤ mapka). Ważny węzeł kolejowy.

Fortezza / Franzensfeste leży w południowej części doliny Wipptal, nad rzeką Isarco / Eisack, w miejscu, gdzie dolina zwęża sie tworząc szeroki na kilkaset metrów wąwóz Sachsenklemme, na trasie linni kolejowej, autostrady A22 i drogi SS12. Nazwa miejscowości pochodzi od nazwy wzniesionej przez Austriaków w latach 1833-1838 na polecenie cesarza Franciszka I potężnej twierdzy (Burg Franzensfeste), mającej kontrolować jeden z najważniejszych szlaków komunikacyjnych łączących północ z południem Europy, prowadzący przez przełęcz Brenner. Po podpisaniu przez Niemcy, Austro-Węgry i Królestwo Włoch w 1882 roku porozumienia wojskowego (Trójprzymierze) twierdza straciła znaczenie strategiczne i została przekształcona w magazyn broni i amunicji (po pierwszej wojnie światowej, podobnie jak cały południowy Tyrol, w rękach Włoch). Od 2009 roku twierdza jest częściowo udostępniona dla zwiedzających.

Fortezza / Franzensfeste jest ważnym węzłem kolejowym. Wobec stale rosnącego obciążenia autostrady brennerskiej prowadzona jest obecnie, na odcinku od Innbrucku do Fortezzy, modernizacja linii kolejowej (mająca umożliwić przekierowanie na kolej znaczącej części transportu towarów przewożonych obecnie przez Brenner samochodami ciężarowymi) obejmująca w szczególności budowę tunelu pod przełęczą.