Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Aarau
Szwajcaria, Argowia(➤ mapka)(➤ mapka)
Aarau is a town (with about 21,500 inhabitants) and municipality in the northern Switzerland, located located on the Aare River, 81 km northeast of Bern, 60 km southeast of Basel, and 46 m west of Zürich. It is the capital of the Swiss canton of Aargau.


Aarau - to liczące ok. 21,5 tys. mieszkańców miasto w północnej Szwajcarii, położone nad rzeką Aare, 81 km na północny wschód od Berna , 60 km na południowy wschód od Bazylei , 46 km na zachód od Zurychu (➤ mapka)(➤ mapka). Stolica kantonu Argowia.

Miasto leży na wysokości 381 m n.p.m. na prawym brzegu rzeki Aare. Pierwsze wzmianki o Aarau pochodzą z połowy XIII wieku; w 1283 roku osada otrzymała prawa miejskie. Od 1415 roku znajdowało się pod kontrolą Berna, w 1803 roku zostało stolicą niezależnego kantonu.

W Aarau nie ma zbyt wielu zabytków i atrakcji turystycznych. Za bodaj główną taką atrakcję uchodzą charakterystyczne zdobienia spodów daleko wysuniętych okapów dachów domów stanowiących zabudowę Starego Miasta, położonego na niewysokim wzgórzu na prawym, południowym brzegu rzeki Aare, na północny zachód od głównego dworca kolejowego . Markerem oznaczone jest miejskie muzeum historyczne (Stadtmuseum Aarau) mieszczące się w budynku dobudowanym do niewielkiego zamku (Schlössli Aarau) o historii siegającej XIII wieku, stojącego na północno-wschodnim krańcu Starego Miasta. Warto też, będąc w Aarau, zwrócić uwagę na (1) wysoką na 61 m wieżę zwaną Turm Obertor , wzniesioną ok. 1270 roku, rozbudowaną w XVI wieku, mieszczącą pochodzący z tego samego okresu działający do dziś mechanizm zegarowy, (2) pochodzący z XVI wieku, później rozbudowany ratusz , oraz (3) późnogotycki kościół (Stadtkirche Aarau ) z XV wieku, pierwotnie katolicki, przejęty przez protestantów.

więcej informacji w przygotowaniu