Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Bazylea

Szwajcaria, Bazylea (➤ mapka)(➤ mapka)
Bazylea (nazwa niemiecka: Basel; nazwa francuska: Bâle) - to liczące ok. 180 tys. mieszkańców niemieckojęzyczne miasto w północno-zachodniej Szwajcarii, położone w kantonie Basel-Stadt, nad Renem, na granicy z Francją i z Niemcami, ok. 100 km na północ od Berna , ok. 90 km na północny zachód od Zurychu (➤ mapka)(➤ mapka). Stolica kantonu Basel-Stadt. Ośrodek przemysłowy, handlowy, finansowy, naukowy i kulturalny, ważny węzeł komunikacyjny. Miasto jest też znane z organizowanego corocznie słynnego 72-godzinnego karnawału - Basler Fasnacht.

BAZYLEA
Marktplatz
fot. PL


BAZYLEA
kamienica na rogu ulic Sattelgasse i Glockengasse
fot. PL
Historia Bazylei, sięgająca co najmniej czasów rzymskich, jest zbyt długa i bogata, by ją na tej stronie szerzej omawiać; musimy ograniczyć się do przypomnienia, że po upadku Cesarstwa Rzymskiego miasto znalazło się w V wieku pod panowaniem Franków, w VIII wieku stało się stolicą biskupstwa, w XI wieku znalazło się w granicach Świętego Cesarstwa Rzymskiego, na początku XVI wieku przystąpiło, jako jedenasty członek, do (pierwszej) Konfederacji Szwajcarskiej, a wkrótce potem, w 1529 roku, przyjęło reformację. Dziś Bazylea jest trzecim, po Zurychu i Genewie, największym miastem Szwajcarii, ważnym ośrodkiem przemysłowym i handlowym, węzłem komunikacyjnym, centrum finansowym, miastem uniwersyteckim (słynącym z najstarszego w Szwajcarii Uniwersytetu - Universität Basel - założonego w 1460 roku i uważanego za jedną z kolebek europejskiego humanizmu), a także, last but not least, kulturalną stolicą Szwajcarii znaną z licznych ważnych muzeów i innych instytucji kultury.


BAZYLEA
Most środkowy (Mittlere Brücke)
widok ze wschodniego brzegu
fot. PL
Miasto leży nad Renem , w miejscu, gdzie stykają się terytoria Szwajcarii, Francji i Niemiec, i gdzie rzeka zmienia kierunek z zachodniego na północny. Dzielnice na lewym, południowo-zachodnim brzegu Renu określa się jako Grossbasel, dzielnice na prawym brzegu - jako Kleinbasel. Łączy je m.in. most Mittlere Brücke , stanowiący umowną granicę między odcinkami Renu znanymi jako Hochrhein (Wysoki Ren) i Oberrhein (Górny Ren), położony w miejscu jednej z najstarszych przepraw przez Ren między Jeziorem Bodeńskim a Morzem Północnym, czynnej już w XIII wieku. Pierwszy most w tym miejscu był - do chwili otwarcia w 1879 roku mostu Wettsteinbrücke - jedynym mostem w Bazylei i stał (wcześniej wielokrotnie przebudowywany) aż do 1903 roku, gdy został zastąpiony przez obecną konstrukcję.

Wszystkie najważniejsze zabytki i atrakcje Bazylei znajdują się na terenie Grossbasel; większość leży w bezpośrednim sąsiedztwie lub w okolicach trzech najbardziej znanych placów Bazylei: Münsterplatz (Plac Katedralny), Marktplatz (Rynek) i Barfüsserplatz .

BAZYLEA
Münsterplatz
fot. PL
Pierwszy z nich, położony na niewielkim wzgórzu bezpośrednio nad Renem, jest jednym z najstarszych placów Bazylei. Z północnego zachodu doprowadza do niego wąska malownicza uliczka Augustinergasse , z południowego wschodu - Rittergasse , natomiast od strony Freie Strasse , głównej ulicy historycznego centrum Bazylei, trzeba podejść dość stromo wąskimi uliczkami Schlüsselberg lub Münsterberg. Plac był zasiedlony już w czasach rzymskich, ale obecny kształt przybrał (w przybliżeniu) w Średniowieczu, gdy wznoszono katedrę - Basler Münster - i otaczające plac, zachowane do dziś domy kanoników. Przez pewien czas w Średniowieczu plac stanowił centrum miasta (pełnił w szczególności funkcje targu, ale organizowano tu też uroczystości procesje, turnieje, itp.), później jednak stracił na znaczeniu.

BAZYLEA
Katedra (Basler Münster)
fot. PL
Wspomniana romańsko-gotycka katedra - Basler Münster - pierwotnie katolicka, obecnie ewangelicka, uważana za jedną z najważniejszych atrakcji Bazylei i symbol miasta, zbudowana z czerwonego piaskowca, stoi w miejscu, gdzie wcześniej znajdowała się romańska świątynia z pięcioma wieżami o historii sięgającej pierwszej połowy XI wieku, zniszczona w trzęsieniu ziemi w 1356 roku. Została odbudowana w XIV-XV wieku jako pięcionawowa bazylika z transeptem i krużgankami oraz dwiema wieżami i w tym kształcie przetrwała do dzisiaj (chociaż utraciła większość wyposażenia wnętrza podczas reformacji, a później, w połowie XIX wieku, została przebudowana). Warto zwrócić uwagę na portal główny (zdobiące portal rzeźby przedstawiają m.in. fundatora kościoła, cesarza Henryka II, i jego żonę Kunegundę), romański portal w północnym ramieniu transeptu z XII wieku, witraże, kilka cennych dzieł sztuki we wnętrzu świątyni, a także na gotycki krużganek przylegający do katedry od strony południowej. Od strony rzeki, na północny wschód od katedry znajduje się podwyższony taras, zwany Pfalz , z którego rozciąga się spektakularny widok na Ren i Kleinbasel. Rozległy widok roztacza się także z dostęnej dla zwiedzających jednej z wież świątyni.

Markerem oznaczone jest położone na południowy wschód od katedry i Münsterplatz bodaj najważniejsze i najbardziej znane muzeum Bazylei, Kunstmuseum, dysponujące największą i najważniejszą publiczną kolekcji sztuki w Szwajcarii, a zarazem będące jednym z najstarszych muzeów sztuki w skali światowej, działającym od 1661 roku. Zgromadzone przez muzeum zbiory obejmują obrazy, rzeźby, rysunki, grafiki, instalacje i filmy od XV wieku do naszych czasów, w tym m.in. największą na świecie kolekcję dzieł Holbeinów oraz dzieła niemal wszystkich najwybitniejszych artystów europejskich. Oddziałem muzeum jest Muzeum Sztuki Współczesnej (Museum für Gegenwartskunst) mieszczące się w oddzielnym budynku (oznaczonym na jednej z mapek zamieszczonych na tej stronie niżej) markerem ). W pobliżu Kunstmuseum, po przeciwnej stronie ulicy St. Alban-Graben, znajduje się Antikenmuseum Basel - jedno z najważniejszych w Szwajcarii muzeów poświęconych Starożytności, z bogatymi zbiorami sztuki greckiej, etruskiej, rzymskiej i egipskiej.

Przy północno-zachodnim krańcu placu Münsterplatz, na Augistinergasse (ale z wejściem od placu) znajduje się inne godne uwagi muzeum w Bazylei, znane jako Museum der Kulturen . Jest jednym z najważniejszych muzeów etnograficznych w Europie, z kolekcją kilkuset tysięcy eksponatów pochodzących ze wszystkich kontynentów, a także kilkudziesięciu tysięcy fotografii. Nieco dalej na północ na Augustinergasse znajduje się wejście do założonego w 1821 roku Muzeum Historii Naturalnej (Naturhistorisches Museum Basel).

W odległości kilku minut spaceru od Münsterplatz leży drugi z trzech głównych placów Bazylei, Marktplatz , o którym pierwsze wzmianki pochodzą z końca XI wieku, ale który w obecnym kształcie powstał na początku XX wieku. Najważniejszym zabytkiem przy Marktplatz jest ratusz (Basler Rathaus ), budynek z czerwonego piaskowca zbudowany na początku XVI wieku po przystąpieniu Bazylei do Konfederacji Szwajcarskiej, później przebudowany i rozbudowany (m.in. w XVII wieku oraz na przełomie XIX i XX wieku, gdy dodano m.in. charaterystyczną wieżę), z malowidłami ściennymi zdobiącymi elewacje zewnętrzne i elewacje wokół wewnętrznego dziedzińca, stojący w miejscu, gdzie pierwotnie znajdował się tzw. Ricthaus, zniszczony przez trzesienie ziemi w 1356 roku. W pobliżu placu i ratusza, na północnym krańcu wzgórza katedralnego, stoi kościół Martinskirche o historii sięgającej XII wieku, uważany za najstarszy kościół parafialny Bazylei, pierwotnie katolicki, w XVI wieku przejęty przez protestantów; kilkadziesiąt metrów na północ od kościoła jest południowo-zachodni kraniec wspomnianego mostu Mittlere Brücke .

Markerem oznaczone jest założone w 1924 roku Muzeum Farmacji (Pharmaziemuseum der Universität Basel), dysponujące jedną z największych i najważniejszych w skali światowej kolekcji eksponatów związanych z historią farmacji (naczynia i przyrządy, zabytkowe wyposażenie aptek, laboratorium alchemiczne, historyczne apteczki pierwszej pomocy, książki, stosowane niegdyś lekarstwa, itp.), mieszczące się w zabytkowym budynku zwanym "Zum Vorderen Sessel", w którym mieszkali niegdyś i pracowali tacy ludzie, jak drukarze Johann Amerbach i Johann Froben (Johannes Frobenius), Erazm z Rotterdamu, Hans Holbein Młodszy czy Theophrastus von Hohenheimm, znany jako Paracelsus.

Na południowy zachód od Placu Katedralnego, w odległości ok. 200 m, leży trzeci ze wspomnianych głównych placów Bazylei, Barfüsserplatz , jeden z najważniejszych węzłów komunikacyjnych miasta (osiem linii tramwajowych), przy którym wznosi się Barfüsserkirche, dawny kościół klasztorny franciszkanów, splądrowany, sprofanowany i częściowo zburzony podczas reformacji, pod koniec XIX wieku odrestaurowany, będący dziś siedzibą głównego oddziału otwartego w 1894 roku Muzeum Historycznego (Historisches Museum Basel – Barfüsserkirche), jednego z największych i najważniejszych muzeów tego rodzaju w Szwajcarii. Oddziałami Muzeum Historycznego są też mieszczące się w położonym niedaleko budynku "Lohnhof" (należącego dawniej do zespołu zabudowań klasztornych) Muzeum Historii Muzyki (Musikmuseum), z bogatą kolekcją instrumentów muzycznych, oraz pałac znany jako Haus zum Kirschgarten z drugiej połowy XVIII wieku, dziś mieszczący muzeum wnętrz.

Marker oznacza Kunsthalle, budynek, w którym mieści się Muzeum Architektury (Schweizerisches Architekturmuseum) i organizowane są wystawy czasowe sztuki współczesnej, zaś markery i - dwa kościoły, odpowiednio Elisabethenkirche, uważany za najwybitniejszy przykład neogotyckiej architektury sakralnej w Szwajcarii, oraz Leonhardskirche, pochodzący z połowy XIV wieku, w czasie reformacji przejęty przez protestantów.

Jeśli chodzi o zabytki i atrakcje turystyczne Bazylei położone nieco dalej od ścisłego centrum, to do najważniejszych należą m.in. trzy zachowane bramy miejskie, niegdyś stanowiące elementy fortyfikacji - gotycka Spalentor z drugiej połowy XIV wieku, odrestaurowana w stylu neogotyckim w XIX wieku, St. Alban-Tor z pierwszej połowy XIII wieku, zniszczona przez trzesienie ziemi w 1356 roku, odbudowana, później parokrotnie przebudowana, oraz St. Johanns-Tor , z drugiej połowy XIV wieku. W pobliżu drugiej z wymienionych bram miejskich znajdują się dwa muzea: Muzeum Sztuki Współczesnej (Museum für Gegenwartskunst), będące oddziałem Kunstmuseum, oraz oznaczone markerem muzeum poświęcone historii papiernictwa i drukarstwa (Basler Papiermühle, także: Schweizerisches Museum für Papier, Schrift und Druck).

Mając w Bazylei więcej czasu można też wybrać się w okolice placu zwanego Petersplatz . Od strony południowej stoi przy tym placu główny budynek słynnego Uniwersytetu w Bazylei (Universität Basel), gdzie pracowali m.in. Erazm z Rotterdamu, Paracelsus, matematycy Daniel Bernoulli i Leonhard Euler, Friedrich Nietzsche, czy Karl Jaspers i Carl Gustav Jung, a na zachód od niego znajduje się Ogród Botaniczny (Botanischer Garten der Universität Basel), jeden z najstarszych ogrodów botanicznych na świecie. Markerem oznaczony jest stojący po stronie północnej patrycjuszowski dom znany jako Wildt'sches Hau, zaś markerem - Muzeum Żydowskie (Jüdisches Museum Schweiz). Sam plac jednym z najpopularniejszych miejsc w mieście podczas organizowanych corocznie w Bazylei Targów Jesiennych; w ciągu całego roku w soboty funcjonuje tu pchli targ.


Okolice

Na mapce zamieszczonej niżej oznaczone są jeszcze cztery inne atrakcje turystyczne, o których warto, zwiedzając Bazyleę, pamiętać.

Pierwszą z nich jest położone ok 1,5 km na wschód od centrum miasta Museum Jean Tinguely , poświęcone twórczości żyjącego w latach 1925-1991 słynnego szwajcarskiego malarza i rzeźbiarza, należącego do ruchu Nouveau réalisme, może najbardziej znanego z dzieł zaliczanych do tzw. sztuki kinetycznej, mieszczące się w budynku zbudowanym według projektu Mario Botty. Markerem oznaczone jest Beyeler Museum, prezentujące prywatną kolekcję handlarzy dziełami sztuki, Ernsta Beyelera (1921-2010) i Hildy Kunz (1922-2008), wystawionej po raz pierwszy w 1989 rou w Madrycie, poźniej w Berlinie i w Sydney. Kolekcja, należąca do Fondation Beyeler, fundacji utworzonej w 1982 roku, jest od 1997 roku eksponowana w budynku zaprojektowanym przez Renzo Piano. Trzecią ze wspomnianych atrakcji jest oznaczony markerem Ogród Zoologiczny, założony w 1874 roku, najstarszy w Szwajcarii, uważany za jedą z najlepszych tego rodzaju instytucji na świecie, odwiedzany corocznie przez blisko 2 mln osób.

Czwarta atrakcja leży kilkanaście kilometrów na południowy wschód od Bazylei, w pobliżu Renu, między autostradą 3 i drogą o tym samym numerze. Jest nią Augusta Raurica - stanowisko archeologiczne i skansen położone w miejscu, gdzie prawdopodobnie w drugiej połowie I wieku p.n.e. Rzymianie założyli miasto zwane Augusta Raurica, bedące do II wieku n.e. ważnym ośrodkiem handlowym i przez pewien czas stolicą rzymskiej prowincji, liczącą, jak się szacuje, nawet ok. 20 tys. mieszkańców. Teren stanowiska obejmuje kilkadziesiąt obiektów dostępnych dla zwiedzających, w tym pozostałości świątyni, amfiteatru, teatru, łaźni i budynków mieszkalnych. W znajdującym się na terenie Augusta Raurica muzeum (Römermuseum) eksponowane są znaleziska z terenu twierdzy Castrum Rauracense, zbudowanej na przełomie III i IV wieku przez Rzymian w pobliżu pierwotnej osady Augusta Raurica (w rejonie dzisiejszych miejscowości Augst i Kaiseraugst) po tym, jak Augusta Raurica została w połowie III wieku n.e. zniszczona najpierw przez trzęsienie ziemi, a później przez działania wojenne. Po upadku Cesarstwa Rzymskiego twierdza została zajęta przez plemiona germańskie, w IV istniejąca wokół niej osada stała się siedzibą biskupstwa, by stracić na znaczeniu dopiero w VII wieku, gdy biskupstwo zostało przeniesione do Bazylei.

więcej informacji w przygotowaniu



Galeria zdjęć

BAZYLEA
Katedra (Basler Münster)
podcienia
fot. PL
BAZYLEA
fragment tzw. muru galijskiego (Murus Gallicus)
ulica Rittergasse
fot. PL
BAZYLEA
Marktplatz
targ z lokalnymi produktami
fot. PL
BAZYLEA
rzeka Ren
widok z Mittlere Brücke
fot. PL

BAZYLEA
ulica Augustinergasse
fot. PL
BAZYLEA
Katedra (Basler Münster)
podcienia
rzeźba
fot. PL
BAZYLEA
fontanna "augustianów" przy ulicy Augustinergasse
fot. PL
BAZYLEA
Katedra (Basler Münster)
podcienia
fot. PL

BAZYLEA
ulica Freie Strasse
fot. PL
BAZYLEA
kamienice przy Münsterplatz
fot. PL
BAZYLEA
Katedra (Basler Münster)
podcienia
rzeźba
fot. PL
BAZYLEA
fragment tzw. muru galijskiego (Murus Gallicus)
ulica Rittergasse
fot. PL

BAZYLEA
Katedra (Basler Münster)
podcienia
rzeźba
fot. PL
BAZYLEA
fontanna Pisoni
fot. PL
BAZYLEA
Urząd Stanu Cywilnego
fot. PL
BAZYLEA
Katedra (Basler Münster)
detal architektoniczny
fot. PL

BAZYLEA
skrzyżowanie ulic Schifflände i Eisengasse
widok z Mittlere Brücke
fot. PL
BAZYLEA
Marktplatz
fot. PL
BAZYLEA
Mittlere Brücke
widok z zachodniego brzegu z ulicy Rheinsprung
fot. PL
BAZYLEA
Katedra (Basler Münster)
dziedziniec wewnętrzny
fot. PL

BAZYLEA
Katedra (Basler Münster)
dziedziniec wewnętrzny
fot. PL
BAZYLEA
Katedra (Basler Münster)
podcienia
rzeźba
fot. PL
BAZYLEA
rzeźba Amazonka prowadząca konia
autor: Carl Burckhardt (1878–1923)
fot. PL
BAZYLEA
ulica Stadthausgasse
widok w kierunku Marktplatz
fot. PL

BAZYLEA
Münsterplatz
fot. PL
BAZYLEA
widok na rzekę Ren z tarasu widokowego na tyłach katedry (Basler Münster)
fot. PL
BAZYLEA
wieże katedry (Basler Münster)
fot. PL
BAZYLEA
ulica Freie Strasse
fot. PL

BAZYLEA
Marktplatz
fot. PL
BAZYLEA
ulica Rittergasse
widok w kierunku Münsterplatz
po prawej katedra (Basler Münster)
fot. PL
BAZYLEA
Muzeum historii naturalnej
wejście
fot. PL
BAZYLEA
Andreasplatz
fot. PL

BAZYLEA
wieże Katedry (Basler Münster) i kamienice przy ulicy Rheinsprung
widok z Mittlere Brücke
fot. PL
BAZYLEA
Marktplatz
budynek Ratusza
fot. PL
BAZYLEA
rzeka Ren
widok z Mittlere Brücke
fot. PL
BAZYLEA
Marktplatz
fot. PL