Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Aletschgletscher

Szwajcaria, Wallis / Valais(➤ mapka)(➤ mapka)
Aletschgletscher - to największy lodowiec w Alpach, o długości ok. 23 km, położony we wschodniej części Alp Berneńskich, w kantonie Walis / Valais w Szwajcarii.

Lodowiec Aletsch powstaje z połączenia kilku mniejszych lodowców (Aletschfirn, Jungfraufirn, Ewigschneefeld i the Grüneggfirn), spływających m.in spod głównej grani Alp Berneńskich, którą biegnie granica między kantonami Berno i Wallis / Valais. Lodowe plateau o powierzchni ok. 2 km, położone na wysokości 2700-2800 m n.p.m., będące miejscem połączenia tych lodowców i początkiem lodowca Aletschgletscher, nosi nazwę Konkordiaplatz (grubość lodu ocenia się tu ok. 900 m); stąd Aletschgletscher płynie w kierunku doliny Rodanu, najpierw na południowy wschód, potem na południowy zachód, dając początek rzece Massa, wpadającej do Rodanu w pobliżu miasta Brig .

W bezpośredniej bliskości Konkordiaplatz znajdują się dwa schroniska, zwane Hollandiahütte i Konkordiahütte . Do schroniska Hollandia można dojść stosunkowo łatwo z południowego zachodu z doliny Lotschental. Do schroniska Konkordia (2850 m) można dojść albo od schroniska Hollandia (3235 m), przechodząc przez Konkordiaplatz, albo z położonej na wysokości 3466 m n.p.m., między czterotysięcznikami Alp Berneńskich, Jungfrau (4158 m) i Mönch (4107 m), przełęczy Jungfraujoch , na którą można wyjechać kolejką z przełęczy Kleine Scheidegg , albo wreszcie z Fiescheralp, pośredniej stacji kolejki, którą wyjeżdża się z Fiesch na szczyt Eggishorn (2927 m), z którego rozciąga się spektakularny widok na lodowiec Aletsch (innym dobrym punktem widokowym jest nieco niższy, wznoszący się na wysokość 2872 m n.p.m., pobliski Bettmerhorn , na który też można wyjechać kolejką). Rejon miejscowości Belalp , Riederalp i Bettmeralp , zwany regionem Aletsch, daje dostęp do dolnych partii lodowca.


Należy pamiętać, że dalsze wyprawy w regionie lodowca Aletsch, nawet takie, jak określone wyżej jako "stosunkowo łatwe" dojście do schroniska Hollandia, są poważnymi wyprawami alpejskimi, które mogą podjąć wyłącznie osoby odpowiednio przygotowane kondycyjnie i odpowiednio wyposażone, z doświadczeniem w chodzeniu po lodowcach. Turyści nie dysponujący takim wyposażeniem i umiejętnościami nie powinni ich podejmować.