Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Kleine Scheidegg

Szwajcaria, Berno (➤ mapka)(➤ mapka)
Przełęcz w Alpach Berneńskich, położona na wysokości 2061 m n.p.m., w bezpośrednim sąsiedztwie trzech wielkich szczytów alpejskich - Eigeru (3970 m), Möncha (4107 m) i Jungfrau (4158 m), w pobliżu kilku znanych całorocznych miejscowości turystycznych, m.in. Interlaken , Grindelwaldu i Lauterbrunnen . Na przełęczy znajduje się dolna stacja słynnej kolei zębatej na przełęcz Jungfraujoch (3471 m) (➤ mapka)(➤ mapka). Doskonały punkt widokowy, w lecie dobry punkt startowy wycieczek pieszych, w zimie stacja narciarska. Dojazd z Grindelwaldu lub Lauterbrunnen wyłącznie koleją.

KLEINE SCHEIDEGG
(2061 m)
widok na szczyt Eiger (3970 m) - północna ściana
fot. AL

Przełęcz Kleine Scheidegg leży między szczytami Eiger i Lauberhorn (2471 m). Przez przełęcz przebiega słynna, otwarta ponad 100 lat temu, bo już w 1893 roku, początkowo czynna tylko w lecie linia kolei zębatej Wengernalpbahn, łącząca Grindelwald z Lauterbrunnen. Odcinek biegnący z Grindelwaldu ma dwie stacje pośrednie: Grindelwald Grund i Alpiglen, zaś odcinek biegnący z Lauterbrunnen - trzy: Wengwald, Wengen i Wengernalp .

Na samej przełęczy, z kolei, znajduje się dolna stacja innej, bodaj jeszcze słynniejszej kolei zębatej - Jungfraubahn, której trasa biegnie początkowo zboczami grupy Jungfrau do położonej na wysokości 2320 m, otwartej w 1898 roku stacji Eigergletscher , za którą znika we wnętrzu Eigeru i dalej Möncha, wznosząc się, przez dwie stacje pośrednie (Eigerwand i Eismeer) na wysokość 3454 m długim na ok. 7 km tunelem, kończącym się stacją na przełęczy Jungfraujoch (3471 m). Stacja, otwarta w 1912 roku, uważana za najwyżej położoną stację kolejową w Europie, jest częścią rozbudowanego ośrodka turystycznego reklamowanego jako Top of Europe, oferującego turystom hotel, restauracje, sklepy, platformy widokowe, itp.

szczyty_i_przelecze_szwajcaria.html# Dla większości turystów właśnie wycieczka na Jungfraujoch jest głównym powodem, dla którego docierają na przełęcz, traktowaną jako stacja przesiadkowa.

KLEINE SCHEIDEGG
(2061 m)
widok ze szlaku pieszego prowadzącego ze szczytu Männlichen (2343 m)
w głębi od lewej: w chmurach Mönch (4110 m), przełęcz Jungfraujoch (3454 m) i Jungfrau (4158 m) i Silberhorn (3695 m)
fot. PL
Warto jednak pamiętać, że w lecie Kleine Scheidegg może być dobrym punktem startowym niedługich i stosunkowo łatwych wycieczek pieszych. Około godziny zajmie np. wejście na Lauberhorn . Również stosunkowo łatwy, mniej więcej godzinny spacer wystarczy, by dotrzeć do wspomnianej wyżej stacji Eigergletscher. Można też (mniej więcej w godzinę) zejść do stacji Wengernalp, położonej na pięknej alpejskiej hali na wysokości 1874 m, gdzie już w 1841 roku otwarty został pierwszy hotel (wkrótce potem zniszczony w pożarze, lecz odbudowany), gdzie gościli m.in. Wagner, Mendelssohn i Czajkowski, a także Abraham Lincoln. Można wreszcie, choć ta trasa jest nieco dłuższa, podejść na szczyt Männlichen (2343 m), skąd widok na grupę Jungfrau jest jeszcze lepszy niż z przełęczy (w pobliże szczytu można się też dostać kolejką linową z Wengen i stamtąd, zamiast podchodzić, zejść na Kleine Scheidegg piękną, uważaną za jedną z najwspanialszych widokowo, łatwych tras w pobliżu przełęczy).

KLEINE SCHEIDEGG
(2061 m)
widok z kolejki jadącej w kierunku miejscowości Grindelwald na piękną północną ścianę Eiger'u (3970 m)
fot. PL
KLEINE SCHEIDEGG
(2061 m)
widok w kierunku szczytu Mönch (4110 m) i przełęczy Jungfraujoch (3454 m)
fot. PL


Z kolei w zimie przełęcz, położona w samym centrum terenów narciarskich w rejonie Grindelwaldu, Lauterbrunnen czy Wengen może być doskonałą bazą wypadową dla narciarzy.


Informacje dodatkowe
  • Warto wiedzieć, że w pobliżu szczytu Lauberhornu znajduje się punkt startu słynnej, jednej z najtrudniejszych technicznie (obok tras w Kitzbühel w Austrii, Val d'Isere we Francji i Cortinie d'Ampezzo we Włoszech) i najdłuższej na świecie, prowadzącej do Wengen trasy zjazdowej (o długości 4455 m i deniwelacji 1025 m), na której, podczas corocznych zawodów rozgrywanych w ramach Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim, zawodnicy osiągają prędkości przekraczające 150 km/h.
  • Jeśli ktoś nie jeździ na nartach, ale lubi bardzo ambitne wyzwania, może pomyśleć o udziale w zupełnie innych zawodach rozgrywanych corocznie w pierwszej połowie września w regionie Jungfrau: o słynnym maratonie górskim - Jungfrau-Marathon, na trasie z Interlaken, przez Lauterbrunnen i Wengen, z metą na przełęczy Kleine Scheidegg.

Galeria zdjęć

KLEINE SCHEIDEGG
(2061 m)
widok ze szlaku pieszego prowadzącego ze szczytu Männlichen (2343 m)
w głębi od lewej: przełęcz Jungfraujoch (3463 m), Jungfrau (4158 m) i Schneehorn (3406 m)
fot. PL
KLEINE SCHEIDEGG
(2061 m)
stacja kolejowa
fot. PL
KLEINE SCHEIDEGG
(2061 m)
stacja kolejowa
w głębi Wetterhorn (3692 m)
fot. PL
KLEINE SCHEIDEGG
(2061 m)
widok ze szlaku pieszego prowadzącego ze szczytu Männlichen (2343 m)
fot. PL