Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Kleine Scheidegg
Szwajcaria, Berno (➤ mapka)(➤ mapka)
Kleine Scheidegg is a high mountain pass in the Swiss Alps, located at an altitude of 2,061 m above sea level in the Bernese Oberland, between the Eiger and Lauberhorn peaks. In summer, it is good starting point for hiking in the area; in summer - a popular ski resort.


Przełęcz w Alpach Berneńskich, położona na wysokości 2061 m n.p.m., w bezpośrednim sąsiedztwie trzech wielkich szczytów alpejskich - Eigeru (3970 m), Möncha (4107 m) i Jungfrau (4158 m), w pobliżu kilku znanych całorocznych miejscowości turystycznych, m.in. Interlaken , Grindelwaldu i Lauterbrunnen . Na przełęczy znajduje się dolna stacja słynnej kolei zębatej na przełęcz Jungfraujoch (3471 m) (➤ mapka)(➤ mapka). Doskonały punkt widokowy, w lecie dobry punkt startowy wycieczek pieszych, w zimie stacja narciarska. Dojazd z Grindelwaldu lub Lauterbrunnen wyłącznie koleją.

KLEINE SCHEIDEGG
widok w kierunku szczytów Eiger (3970 m) i Mönch (4107 m)
fot. AL

Przełęcz Kleine Scheidegg leży między szczytami Eiger i Lauberhorn (2471 m). Przez przełęcz przebiega słynna, otwarta ponad 100 lat temu, bo już w 1893 roku, początkowo czynna tylko w lecie linia kolei zębatej Wengernalpbahn, łącząca Grindelwald z Lauterbrunnen. Odcinek biegnący z Grindelwaldu ma dwie stacje pośrednie: Grindelwald Grund i Alpiglen, zaś odcinek biegnący z Lauterbrunnen - trzy: Wengwald, Wengen i Wengernalp .

KLEINE SCHEIDEGG
stacja kolejowa
fot. JD

Na samej przełęczy, z kolei, znajduje się dolna stacja innej, bodaj jeszcze słynniejszej kolei zębatej - Jungfraubahn, której trasa biegnie początkowo zboczami grupy Jungfrau do położonej na wysokości 2320 m, otwartej w 1898 roku stacji Eigergletscher , za którą znika we wnętrzu Eigeru i dalej Möncha, wznosząc się, przez dwie stacje pośrednie (Eigerwand i Eismeer) na wysokość 3454 m długim na ok. 7 km tunelem, kończącym się stacją na przełęczy Jungfraujoch (3471 m). Stacja, otwarta w 1912 roku, uważana za najwyżej położoną stację kolejową w Europie, jest częścią rozbudowanego ośrodka turystycznego reklamowanego jako Top of Europe, oferującego turystom hotel, restauracje, sklepy, platformy widokowe, itp.

Dla większości turystów właśnie wycieczka na Jungfraujoch jest głównym powodem, dla którego docierają na przełęcz, traktowaną jako stacja przesiadkowa.

KLEINE SCHEIDEGG
widok w kierunku szczytów Mönch (4107 m) z lewej, Jungfraujoch (3471 m) i Jungfrau (4158 m) z prawej
fot. AL
Warto jednak pamiętać, że w lecie Kleine Scheidegg może być dobrym punktem startowym niedługich i stosunkowo łatwych wycieczek pieszych. Około godziny zajmie np. wejście na Lauberhorn . Również stosunkowo łatwy, mniej więcej godzinny spacer wystarczy, by dotrzeć do wspomnianej wyżej stacji Eigergletscher. Można też (mniej więcej w godzinę) zejść do stacji Wengernalp, położonej na pięknej alpejskiej hali na wysokości 1874 m, gdzie już w 1841 roku otwarty został pierwszy hotel (wkrótce potem zniszczony w pożarze, lecz odbudowany), gdzie gościli m.in. Wagner, Mendelssohn i Czajkowski, a także Abraham Lincoln. Można wreszcie, choć ta trasa jest nieco dłuższa, podejść na szczyt Männlichen (2343 m), skąd widok na grupę Jungfrau jest jeszcze lepszy niż z przełęczy (w pobliże szczytu można się też dostać kolejką linową z Wengen i stamtąd, zamiast podchodzić, zejść na Kleine Scheidegg piękną, uważaną za jedną z najwspanialszych widokowo, łatwych tras w pobliżu przełęczy).

KLEINE SCHEIDEGG
widok w stronę Grindelwaldu i szczytu Wetterhorn (3692 m)
fot. AL
KLEINE SCHEIDEGG
w głębi Eiger (3970 m)
prezentowany instrument muzyczny to słynny róg alpejski (Alphorn)
fot. AL


Z kolei w zimie przełęcz, położona w samym centrum terenów narciarskich w rejonie Grindelwaldu, Lauterbrunnen czy Wengen może być doskonałą bazą wypadową dla narciarzy.

Informacje dodatkowe
  • Warto wiedzieć, że w pobliżu szczytu Lauberhornu znajduje się punkt startu słynnej, jednej z najtrudniejszych technicznie (obok tras w Kitzbühel w Austrii, Val d'Isere we Francji i Cortinie d'Ampezzo we Włoszech) i najdłuższej na świecie, prowadzącej do Wengen trasy zjazdowej (o długości 4455 m i deniwelacji 1025 m), na której, podczas corocznych zawodów rozgrywanych w ramach Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim, zawodnicy osiągają prędkości przekraczające 150 km/h.
  • Jeśli ktoś nie jeździ na nartach, ale lubi bardzo ambitne wyzwania, może pomyśleć o udziale w zupełnie innych zawodach rozgrywanych corocznie w pierwszej połowie września w regionie Jungfrau: o słynnym maratonie górskim - Jungfrau-Marathon, na trasie z Interlaken, przez Lauterbrunnen i Wengen, z metą na przełęczy Kleine Scheidegg.

Galeria zdjęć

KLEINE SCHEIDEGG
stacja kolejowa
fot. JD
KLEINE SCHEIDEGG
widok w stronę masywu Jungfrau (4158 m)
fot. AL
KLEINE SCHEIDEGG
stacja kolejowa, w głębi Wetterhorn (3692 m)
fot. JD
KLEINE SCHEIDEGG
stacja kolejowa, , w głębi północna ściana Eigeru (3970 m)
fot. JD