Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Andermatt

Szwajcaria, Uri (➤ mapka)(➤ mapka)
Andermatt - to licząca ok. 1,4 tys. mieszkańców miejscowość w centralnej Szwajcarii, położona w kantonie Uri, na wysokości 1437 m n.p.m., ok. 35 km na południe od Altdorf , stolicy kantonu Uri, 12 km na północny wschód od przełęczy św. Gotarda (➤ mapka)(➤ mapka). Miejscowość turystyczna, ośrodek narciarski.

ANDERMATT
widok z drogi nr 19 prowadzącej na przełęcz drogową Oberalppass (2044 m)
fot. PL

Miejscowość Andermatt leży na północnych obrzeżach, a gmina Andermatt w centrum masywu św. Gotarda, pasma alpejskiego ciągnącego się na granicy kantonów Gryzonia, Ticino, Valais / Wallis i Uri, ograniczonego przełęczami św. Gotarda (2108 m), Lukmanier (1916 m) , Oberalp (2044 m), Furka (2429 m) i Nufenen (2478 m), z najwyższymi szczytami Pizzo Rotondo (3192 m), Pizzo Centrale (2999 m) i Piz Gannaretsch (3,040 m). Po północnej stronie tego masywu, z południowego zachodu na północny wschód, biegnie, przechodząc przez Andermatt, droga 19, prowadząca z Brig w kantonie Valais / Wallis do połączenia z drogą 13 w pobliżu Churu, stolicy Gryzonii. Na zachód od Andermatt, w przybliżeniu południkowo, biegnie droga 2, prowadząca z północy (od strony Göschenen ) na południe, przez przełęcz św. Gotarda, do Airolo w kantonie Ticino.

Turystyczne znaczenie Andermatt związane jest historycznie z bliskością przełęczy św. Gotarda i rolą miejscowości jako ostatniego przed przełęczą przystanku na transalpejskim szlaku prowadzącym z północy na południe, w latach 20. XIX wieku udostępnionego dla dyliżansów. Dziś, gdy ruch samochodowy niemal w całości obsługuje autostrada biegnąca tunelem pod przełęczą św. Gotarda, zaczynającym się w Göschenen, a kończącym w Airolo, Andermatt nie ma już takiego znaczenia, jak dawniej (chociaż od pewnego czasu przygotowywane są plany rozbudowy i przekształcenia miejscowości w większy ośrodek turystyczny). W tej chwili jednak głównymi atrakcjami turystycznymi w rejonie Andermatt (poza przełęczą św. Gotarda, którą wielu turystów wciąż odwiedza) są: (1) Schöllenen - malowniczy wąwóz rzeki Reuss między Göschenen i Andermatt, ze słynnym mostem zwanym Teufelsbrücke, zbudowanym w obecnym kształcie w latach 20. XIX wieku, oraz (2) sieć atrakcyjnych, dobrze przygotowanych i oznakowanych szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności (od łatwych wycieczek do poważniejszych wypraw wysokogórskich).

ANDERMATT
widok z drogi nr 19
fot. JP

W zimie w rejonie Andermatt działa ośrodek narciarski Andermatt-Oberalp-Sedrun, położony na wysokości 1444-2600 m n.p.m., częściowo w kantonie Uri, częściowo w kantonie Gryzonia, oferujący łącznie ok. 120 km tras o różnym stopniu trudności i prawie 20 wyciągów, obejmujący cztery obszary, z których dwa znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie Andermatt, jeden na południowy zachód od Andermatt, w Hospental, a jeden na wschód od Andermatt, w rejonie przełęczy Oberalp. Obszary te nie są ze sobą bezpośrednio połączone; rozbudowa infrastruktury narciarskiej mająca wyeliminować ten mankament jest jednym z elementów wspomnianych wyżej planów dotyczących rozwoju Andermatt jako ośrodka turystycznego.

ANDERMATT
widok z drogi nr 19
fot. PL
ANDERMATT
widok z drogi nr 19
fot. PL


więcej informacji w przygotowaniu

english version