Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

przełęcze drogowe

Szwajcaria

Poniżej zamieszczamy krótkie opisy położonych na terenie Szwajcarii przełęczy drogowych. Jeśli w witrynie a41.pl istnieje odpowiednia osobna strona poświęcona danemu szczytowi lub przełęczy, dodajemy stosowny odsyłacz.

Umbrailpass ╫ (2501 m)

UMBRAILPASS
(2501 m)
fot. PL
Umbrailpass (nazwa włoska: Giogo di Santa Maria, nazwa retoromańska: Pass da l'Umbrail) - to alpejska przełęcz drogowa położona na wysokości 2501 m w Alpach Retyckich, na granicy Szwajcarii i Włoch. Widoczna na zamieszczonym zdjęciu tabliczka na przełęczy podaje, że wysokość, na której leży Umbrailpass, wynosi 2503 m n.p.m., nowsze pomiary wskazują jednak, że właściwą liczbą jest 2501 m n.p.m.

Przełęcz Umbrail leży na drodze, która odgałęzia się od włoskiej drogi SS38, prowadzącej z Bormio na przełęcz Stelvio (2758 m), i biegnie na północ, przekraczając po paruset metrach granicę włosko-szwajcarską. Droga przez przełęcz otwarta jest tylko w miesiącach letnich.

więcej informacji


Nufenenpass ╫ (2478 m)

NUFENENPASS
(2478 m)
fot. PL
Nufenenpass (nazwa włoska: Passo della Novena) - to przełęcz drogowa położona na granicy kantonów Valais / Wallis i Ticino, niedaleko granicy z Włochami, w Alpach Lepontyńskich, na wysokości 2478 m n.p.m. W pobliżu przełęczy, na wschód od niej, znajdują się źródła rzeki Ticino.

Nufenenpass jest drugą pod względem wysokości przełęczą drogową w Szwajcarii. Jest znana z rozległego i interesującego widoku, w szczególności na Alpy Berneńskie.



Wielka Przełęcz św. Bernarda ╫ (2469 m)

WIELKA PRZEŁĘCZ ŚW. BERNARDA
(2469 m)
widok w stronę granicy z Włochami
fot. AL
Wielka Przełęcz św. Bernarda (nazwa francuska: Col du Grand-Saint-Bernard, nazwa włoska: Colle del Gran San Bernardo, nazwa niemiecka: Grosser Sankt Bernhard, nazwa retoromańska: Pass dal Grond Son Bernard) - to położona na wysokości 2469 m n.p.m. przełęcz w Alpach Zachodnich, stanowiąca największe obniżenie w głównej grani Alp między dwoma najwyższymi alpejskimi szczytami - Mont Blanc i Monte Rosa. Przełęcz jest trzecią pod względem wysokości przełęczą drogową w Szwajcarii. Łączy Martigny w dolinie Rodanu z Aostą we Włoszech. Ważniejszymi miejscowościami w pobliżu przełęczy są Bourg-Saint-Pierre po stronie szwajcarskiej i Saint-Rhémy-en-Bosses po stronie włoskiej.

Przełęcz, będąca historycznie jednym z najważniejszych przejść przez Alpy, znana jest ze stojącego na niej klasztoru kanoników regularnych i zbudowanego przez nich w XI wieku schroniska, udzielającego przez stulecia pomocy pielgrzymom i podróżnym. Dzisiaj, wobec istnienia tunelu pod przełęczą, nie ma już ona takiego znaczenia, jak kiedyś, pozostaje jednak miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów.

więcej informacji


Furkapass ╫ (2429 m)

FURKAPASS
(2429 m)
fot. PL
Furkapass (nazwa francuska: Le Col de la Furka, nazwa włoska: Passo della Furka) - to przełęcz drogowa w Alpach, położona na granicy kantonów Valais / Wallis i Uri, na wysokości 2429 m n.p.m. Przełęcz oddziela Alpy Berneńskie od Alp Lepontyńskich. Przez przełęcz biegnie droga 19 łączą miejscowości Gletsch w kantonie Valais i Realp w kantonie Uri. Droga jest czynna w miesiącach letnich.

Przełęcz leży na europejskim dziale wodnym między Morzem Śródziemnym a Morzem Północnym. Z parkingu położonego na wysokości 2272 m (w pobliżu hotelu Belvédère) w odległości niecałych 3 km na zachód od przełęczy Furka można w ciągu kilku minut dojść do lodowca Rodanu (Rhonegletscher) i zwiedzić udostępnioną turystom grotę lodową.



Flüelapass ╫ (2383 m)

FLÜELAPASS
(2383 m)
fot. PL
Flüelapass (nazwa retoromańska Pass dal Flüela) - to położona na wysokości 2383 m n.p.m. w szwajcarskim kantonie Gryzonia, w Alpach Retyckich, przełęcz drogowa łącząca Davos z miejscowością Susch w gminie Zernez, najbardziej na południe wysuniętej gminie dystryktu Dolna Engadyna / Val Müstair (Engiadina Bassa / Val Müstair). Biegnąca przez przełęcz droga 28 - od czasu, gdy w 1999 roku uruchomiony został tunel kolejowy Vereina - jest otwarta tylko w sezonie letnim.

więcej informacji


Berninapass ╫ (2330 m)

Berninapass - to wysokogórska przełęcz drogowa w Alpach Retyckich, położona na wysokości 2328 m n.p.m. w szwajcarskim kantonie Gryzonia. Łączy Engadynę z doliną Val Poschiavo. Z orograficznego punktu widzenia oddziela grupę Alp Retyckich znaną jako Livigno-Alpen / Alpi di Livigno od grupy Bernina (Berninagruppe / Massiccio del Bernina). Leży ok. 9 km w linii prostej na północny wschód od najwyższego szczytu całych Alp Wschodnich, Piz Bernina / Pizzo Bernina (4049 m). Na przełęczy znajdują się trzy jeziora: zaporowe jezioro Lago Bianco (należące dp zlewni Adriatyku) oraz dwa mniejsze jeziora, Lej Nair i Lej Pitschen (należące do zlewni Morza Czarnego).

Przez przełęcz przebiega otwarta przez cały rok droga 29, łącząc Samedan (a także Sankt Moritz, skąd drogą 27 do połączenia z drogą 29 jest ok. 4 km) w dystrykcie Maloja z Poschiavo w dystrykcie Bernina. Przełęcz leży też na trasie słynnej wąskotorowej linii kolejowej Bernina Express, łączącej Chur i Sankt-Moritz z Tirano, stanowiącej jedną z największych atrakcji turystycznych Gryzonii (specjalne panoramiczne wagony, trasa przez kilkadziesiąt tuneli oraz blisko 200 tuneli i mostów, itp.). Stacja, Ospizio Bernina, stoi nad Lago Bianco na wysokości 2253 m i jest nawyżej położonym punktem w Europie, przez który przebiega linia kolejowa.

więcej informacji


Albulapass ╫ (2315 m)

(2315 m)
fot. PL
Albulapass - (nazwa retoromańska: Pass d'Alvra) - to wysokogórska przełęcz drogowa położona w szwajcarskim kantonie Gryzonia. Przełęcz Albula leży na wysokości 2315 m n.p.m. w Alpach Retyckich, w paśmie Albula (Albula-Alpen). Droga przez przełęcz prowadzi z La Punt-Chamues-ch w Engadynie w stronę gminy Albula/Alvra i połączenia z drogą 3, prowadzącą z Churu, stolicy Gryzonii, przez przełęcz Julierpass (2284 m) i Silvaplanę do miejscowości w szwajcarskiej części doliny Val Bregaglia i dalej do Chiavenny we Włoszech.

więcej informacji


Julierpass ╫ (2284 m)

JULIERPASS
(2284 m)
fot. PL
Julierpass (nazwa włoska: Passo del Giulia, nazwa retoromańska: Pass dal Güglia)- to przełęcz drogowa w Alpach, położona na wysokości 2284 m n.p.m. w szwajcarskim kantonie Gryzonia, 72 km na południowy wschód od Churu, 8 km na zachód od Silvaplany 8 km na wschód od Bivio. Przełęcz łączy dolinę Oberhalbstein (Val Sursette, Surses) z Górną Engadyną.

Przełęcz Julierpass jest punktem początkowym słynnego szlaku turystycznego znanego jako Bündner Hauteroute (na który w lecie można się wybrać pieszo, w zimie na nartach) prowadzącego aż do przełęczy Flüela (Flüelapass); leży też na trasie innych szlaków turystycznych.

więcej informacji


Sustenpass ╫ (2224 m)

SUSTENPASS
(2224 m)
fot. PL
Sustenpass - to przełęcz drogowa w Alpach, położona na granicy kantonów Berno i Uri, na wysokości 2224 m n.p.m. Przez przełęcz biegnie droga 11, zbudowana w latach 1938-1945, otwarta zazwyczaj w sezonie letnim (od czerwca do października).

W odróżnieniu od większości przełęczy drogowych opisanych na tej stronie, przejście drogowe znane jako Sustenpass nie jest, ściśle rzecz biorąc, przełęczą drogową, w tym sensie, że droga nie prowadzi w rzeczywistości przez przełęcz górską (ta bowiem położona jest nieco wyżej, na wysokości 2259 m), lecz tunelem pod nią. Przełęcz Sustenpass ma znaczenie głównie turystyczne (tuż przed wjazdem do tunelu od strony kantonu Berno znajduje się duży parking) i jest znana z interesujących widoków o wysokogórskim charakterze.



Grimselpass ╫ (2164 m)

GRIMSELPASS
(2164 m)
fot. PL
Grimselpass (nazwa francuska: Col du Grimsel; nazwa włoska: Passo del Grimsel) - to przełęcz drogowa w Alpach, położona na granicy kantonów Bernio i Valais / Wallis, na wysokości 2164 m n.p.m. Przez przełęcz biegnie droga 6, czynna w miesiącach letnich.

Przełęcz leży na europejskim dziale wodnym między Morzem Śródziemnym a Morzem Północnym. Prawdopodobnie była używana już w Starożytności, choć pierwsze wzmianki o niej pochodzą z XIV wieku. W rejonie przełęczy jest kilka sztucznych zbiorników wodnych (m.in. Oberaarsee, Grimselsee i Räterichsbodensee) wykorzystywanych przez zespół hydroeletrowni Kraftwerke-Oberhasli AG do produkcji energii elektrycznej.

więcej informacji w przygotowaniu


Pass dal Fuorn ╫ (2149 m)

PASS DAL FUORN
(2149 m)
fot. PL
Pass dal Fuorn (nazwa niemiecka: Ofenpass, nazwa włoska: Passo del Forno) - to położona w szwajcarskim kantonie Gryzonia, w Alpach Retyckich, przełęcz drogowa łącząca Zernez z Tschierv, miejscowością położoną w dolinie (i gminie) Val Müstair.

Przez przełęcz, położoną na wysokości 2149 m n.p.m., biegnie droga 28 odgałęziająca się w Zernez od drogi 27 (jednej z ważniejszych dróg Engadyny) i prowadząca na południowy wschód, przez tereny Szwajcarskiego Parku Narodowego. Dzisiejsze znaczenie turystyczne przełęczy Forno wiąże się właśnie przede wszystkim z jej położeniem na terenie tego parku; przez przełęcz biegnie też jedyna droga, którą można z Engadyny dojechać do klasztoru benedyktynów w Müstair, wpisanego w 1983 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i uchodzącego za jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych regionu.

więcej informacji


Splügenpass ╫ (2115 m)

SPLÜGENPASS
(2115 m)
fot. PL
Splügenpass (nazwa włoska: Passo dello Spluga) - to przełęcz drogowa w Alpach, położona na wysokości 2115 m n.p.m. między szczytami Pizzo Tambò (3279 m) Pizzo Suretta (3207 m), na granicy szwajcarsko-włoskiej. Przez przełęcz biegnie droga znana po stronie szwajcarskiej jako Splügenpassstrasse, po stronie włoskiej jako droga SS36.

Przełęcz łączy miejscowość Splügen w dolinie Hinterrhein w szwajcarskim kantonie Gryzonia z Chiavenną w dolnie Valle Spluga (Val San Giacomo) w prowincji Sondrio we włoskiej Lombardii. Jadąc ze Splügen na przełęcz trzeba na dystansie 9 km pokonać 638 m różnicy wysokości, jadąc z Chiavenny - 1782 m różnicy wysokości na dystansie 30 km. Droga jest bardzo kręta i w złych warunkach atmosferycznych lub w nocy może być trudna i niebezpieczna. Przełęcz jest chętnie odwiedzana przez turystów, zarówno przez osoby uprawiające turystykę pieszą, jak przez rowerzystów, ale też przez lubiących górskie drogi turystów zmotoryzowanych.

więcej informacji


Przełęcz św. Gotarda ╫ (2108 m)

SANKT GOTTHARDPASS
(2108 m)
fot. PL
Przełęcz św. Gotarda (nazwa włoska: Passo del San Gottardo, nazwa niemiecka: Sankt Gotthardpass, nazwa francuska: Col du Saint-Gothard) - to przełęcz drogowa położona w kantonie Ticino (niedaleko granicy z kantonem Uri), w Alpach Lepontyńskich, na wysokości 2108 m n.p.m. Droga przez przełęcz łączy dolinę rzeki Reuss na północy z doliną rzeki Ticino na południu; jest otwarta cały rok.

Przejście przez przełęcz św. Gotarda było znane już w Starożytności, nie było jednak używane z powodu trudnego dostępu do rejonu przełęczy zarówno od strony północnej (utworzony przez rzekę Reuss wąwóz Schollenen między Andermatt i Göschenen), jak od strony południowej (dolina Valle Tremola). Droga zyskała na znaczeniu w Średniowieczu, po wybudowaniu w XIII wieku pierwszego mostu przez rzekę Reuss znanego jako Teufelsbrücke; jednak jeszcze przez kilka stuleci pokonanie przełęczy było trudnym i niebezpiecznym przedsięwzięciem, mimo że droga pełniła w coraz większym stopniu rolę szlaku handlowego, a także trasy umożliwiającej przerzucenie przez Alpy oddziałów wojskowych (bodaj najbardziej znanym przykładem takiego wykorzystania przełęczy był przemarsz w 1799 roku wojska rosyjskiego pod dowództwem generała Suworowa w czasie kampanii włoskiej).

Dziś pod przełęczą biegną na wysokości ok. 1150 m n.p.m. dwa tunele kolejowe i tunel samochodowy (autostrada 2), łączący Göschenen z Airolo i pozwalający się znaleźć po drugiej stronie Alp w ciągu kilkunastu minut. Przez samą przełęcz biegnie używana głównie przez turystów droga 2, łącząca Andermatt z Airolo; na stronę południową można też zjechać do Airolo historyczną brukowaną drogą znaną jako Tremola. W pobliżu kulminacyjnego punktu przełęczy leży kilka jezior. Na południe od największego z nich, Lago della Piazza, stoi schronisko (Ospizio), budynek muzeum, hotel i restauracje.

wiecej informacji w przygotowaniu


Passo San Bernardino ╫ (2066 m)

(2066 m)
fot. AL
Passo San Bernardino (nazwa niemiecka: San-Bernardino-Pass lub Berhnardinpass, nazwa używana w literaturze angielskojęzycznej: San Bernardino Pass)- to jedna z przełęczy Alp Lepontyńskich usytuowana w kantonie Gryzonia w Szwajcarii, położona na wysokości 2066 m n.p.m., na granicy niemieckiego i włoskiego obszaru językowego.

Droga przez przełęcz, stanowiącą niegdyś ważne przejście transalpejskie, niezwykle malownicza (ale też uważana za trudną i niebezpieczną, zwłaszcza przy złych warunkach pogodowych), ma dziś znaczenie przede wszystkim turystyczne.

więcej informacji


Oberalppass ╫ (2044 m)

OBERALPPASS
(2044 m)
fot. AL
Oberalppass (nazwa retoromańska: Alpsu lub Cuolm d'Ursera) - to przełęcz drogowa w Alpach, położona na granicy kantonów Uri i Gryzonia, między miejscowościami Andermatt i Disentis, na wysokości 2044 m n.p.m.

Przez przełęcz przechodzi linia kolejowa oraz droga samochodowa 19 łącząca Brig z Reichenau w pobliżu Churu, stolicy Gryzonii, w zimie zamknięta. Tuż poniżej przełęczy, na wysokości 2026 m, po stronie Uri, leży niewielkie naturalne jezioro znane jako Oberalpsee.



Pas de Morgins ╫ (1369 m)

PAS DE MORGINS
(1369 m)
fot. AL
Pas de Morgins - to przełęcz drogowa położona na wysokości 1369 m n.p.m. (część źródeł podaje wysokość 1371 m n.p.m.), na granicy Szwajcarii i Francji. Najbliższymi miejscowościami są Châtel po stronie francuskiej i Morgins po stronie szwajcarskiej, obie należące do słynnego regionu narciarskiego Portes du Soleil. Nazwa przełęczy, podobnie jak nazwa miejscowości Morgins, pochodzi podobno od słowa celtyckiego oznaczającego granicę i była używana już w VI wieku p.n.e., gdy cały region zamieszkiwali Celtowie, a przełęcz stanowiła granicę między plemionami Nantuatów (zajmujących tereny dzisiejszego szwajcarskiego Chablais) i Allobrogów, przodków Sabaudczyków.

więcej informacji


Brünigpass ╫ (1008 m)

Brünigpass - to przełęcz drogowa położona na wysokości 1008 m n.p.m., na granicy między kantonami Berno i Obwalden. Przez przełęcz przebiega droga (czynna cały rok) stanowiąca odcinek drogi krajowej A8 i drogi głównej 4, a także linia kolejowa (stacja kolejowa Brünig Hasliberg) stanowiąca fragment połączenia kolejowego między Lucerną a Interlaken. Przełęcz leży w pobliżu wschodniego krańca grzbietu Brienzergrat, ciągnącego się po północnej stronie jeziora Brienzersee na zachód aż do Harder Kulm, znanego punktu widokowego nad Interlaken.