Z czasów starożytnych zachowały się w Atrani pozostałości willi rzymskich. Pierwsze wzmianki o Atrani, zachowane w dokumentach, pochodzą z końca VI wieku. W Średniowieczu Atrani było jedną z ważniejszych miejscowości Republiki Amalfi, zajmującą większy obszar niż dzisiaj i zamieszkałą przez przedstawicieli najbogatszych rodów republiki. Okres upadku Amalfi zaczął się w XI wieku, w wyniku najazdów Normanów i wojsk Pizy; w pierwszej połowie XII wieku, po zdobyciu regionu i złupieniu miasta przez Pizańczyków, historia Amalfi jako niezależnej "republiki morskiej" dobiegła końca, co doprowadziło do upadku większości należących do niej i wcześniej rozwijających się pomyślnie miast. W następnych wiekach Atrani dotknęły kolejne klęski: w 1434 roku tsunami wywołane przez trzęsienie ziemi, którego epicentrum znajdowało się na Morzu Tyrreńskim, zniszczyło miasto (zniszczenia dotknęły wówczas też cały region Zatoki Neapolitańskiej, Półwyspu Sorrentyńskiego i Wybrzeża Amalfi), a w 1643 duża część ludności Atrani zmarła w wyniku szalejącej epidemii dżumy.
Pomijając biegnącą przez Atrani drogę SS163 poruszanie się samochodem po mieście i parkowanie są trudne. Jeśli wjeżdża się do Atrani od strony Amalfi, zaraz za znakiem początku miejscowości (widocznym po lewej stronie drogi) zaczyna się krótki tunel ; jeśli zaraz za nim (łatwo przeoczyć to miejsce) skręci się w prawo, prowadzącą w dół ulicą Via Gabriele di Benedetto będzie można dojechać w pobliże portu i większej z dwóch głównych plaż , skąd kilkuminutowy spacer pozwoli dotrzeć do centrum miasta (należy liczyć się jednak z tym, że zaparkowanie tu samochodu będzie niemożliwe). Jeśli przeoczy się skręt w Via Gabriele di Bendetto, następna możliwość zatrzymania się choćby na chwilę może pojawić się dopiero za wjazdem do Castiglione, w pobliżu oznaczonego markerem skrzyżowania z drogą SS373, prowadzącą do Ravello (➤ mapka)(➤ mapka).
Informacje dodatkowe
- Warto wiedzieć, że stosunkowo niedawno, 10 września 2010 roku, w Atrani miała miejsce tragiczna w skutkach (jedna ofiara śmiertelna, ogromne zniszczenia) powódź, gdy rzeka Dragone przerwała wały przeciwpowodziowe i przykryła błotem centrum miasta.