Nîmes słynie przede wszystkim z dobrze zachowanego amfiteatru rzymskiego z I wieku i innych zabytków z tego okresu.
Miasto (prawie 150 tys. mieszkańców) w południowej Francji, w regionie Oksytania, stolica departamentu Gard, położone 120 km na północny zachód od Marsylii< img src="images_rama/red_A.gif" style="border: 0px;">, 56 km na północny wschód od Montpellier
, 45 km na południowy zachód od Awinionu
(➤ mapka)(➤ mapka). Nîmes słynie przede wszystkim z dobrze zachowanego amfiteatru rzymskiego z I wieku i innych zabytków z tego okresu. Położone tuż przy autostradzie A9 (E15) miasto jest ważnym węzłem komunikacyjnym, a także tradycyjnym centrum przemysłu sukienniczego i jedwabniczego.
Początki miasta - jako osady celtyckiej - sięgają VI wieku. p.n.e. W 121 roku p.n.e. Nîmes znalazło się pod panowaniem Rzymu i przez mniej więcej dwa stulecia przeżywało okres prosperity, przerwany najazdami barbarzyńców i ostatecznie zniszczeniem miasta przez Wizygotów w V wieku. W VIII wieku na krótko przejęli miasto Arabowie, później Karol Młot. Od X wieku miasto było rządzone przez lokalnych władców, poźniej przez hrabiów Tuluzy, wreszcie, w połowie XIII wieku zostało przyłączone do Francji. W czasie wojen religijnych Nîmes opowiedziało się po stronie protestantów i było ważnym ośrodkiem hugenotów, zwanym "francuską Genewą".
Najważniejszym zabytkiem i główną atrakcją Nîmes jest amfiteatr (Les Arènes

) z I wieku; główną atrakcją dla amatorów tego rodzaju rozrywek są organizowane tu wciąż walki byków.
Arena w Nîmes powstała w I wieku n.e. i do upadku Cesarstwa Rzymskiego organizowane w niej były walki gladiatorów, ale również inne imprezy, jak wyścigi rydwanów czy pokazy bitw morskich. Byłą jednym z największych obiektów tego typu: ma 60 arkad na dwóch poziomach, ponad 130 m długości, ponad 100 m szerokości i ponad 20 m wysokości; mogła pomieścić ponad 20 tys. widzów (według niektórych szacunków nawet 24 tys.). Po upadku Cesarstwa Rzymskiego pełniła funkcję fortecy, poźniej stopniowo niszczała, stając się w końcu, wraz z chaotycznym zespołem rozmaitych przybudówek, schronieniem dla biedoty. W XIX wieku slumsy zlikwidowano, a w odnowionej Arenie zaczęto organizować korridy.
NÎMES
Maison Carrée
fot. AL
Maison Carrée

- to wzniesiona przez Marka Agrypę, zięcia cesarza Oktawiana Augusta, świątynia pochodząca z końca I wieku p.n.e., wkrótce potem przebudowana. Została zbudowana na forum, na prostokątnym podwyższeniu; była dedykowana adoptowanym wnukom cesarza, Gajuszowi Cezarowi i Lucjuszowi Cezarowi. Zachowała się w bardzo dobrym stanie, częściowo być może dlatego, że w IV wieku została przekształcona w kościół, a później pełniła różne funkcje publiczne. Od 1823 roku funkcjonuje jako muzeum; we wnętrzu można obejrzeć film 3D poświęcony historii miasta i regionu.
Oprócz Les Arènes i Maison Carrée zachowały się w Nîmes z czasów rzymskich:
- Porte d'Auguste
, - brama rzymskiego Nîmes, przez którą przechodziła Via Domitia (Droga Domicjana) prowadząca do Hiszpanii.
- Tour Magne
- stojąca na terenie dzisiejszego parku miejskiego, Jardin de la Fontaine, na szczycie wzgórza Mont Cavalier, częściowo zachowana (bez najwyższej kondygnacji) ośmioboczna rzymska wieża obserwacyjna, będąca niegdyś fragmentem fortyfikacji; doskonały punkt widokowy na miasto i okolicę (widoczny jest m.in. masyw Mont Ventoux, a także pasmo wzgórz Alpilles).
- Le Temple de Diane
- ruiny świątyni, zachowane także na terenie wspomnianego parku.
Katedra w Nîmes (Cathédrale Notre-Dame-et-Saint-Castor

) pochodzi z końca XI wieku, później jednak była wielokrotnie przebudowywana, m.in. w XIX wieku. Tuż obok katedry stoi pałac biskupi z XVII wieku, mieszczący dziś muzeum historyczne - Musée de Vieux Nîmes

. Dwa inne warte odnotowania muzea - to Muséum d'histoire naturelle de Nîmes

, mieszczące się w dawnym kolegium jezuickim oraz Musée des Beaux-Arts

.
Okolice Nîmes
W odległości 26 km na północny wschód od Nîmes można zobaczyć słynny
Pont-du-Gard - doskonale zachowane fragmenty rzymskiego akweduktu zaopatrującego niegdyś miasto w wodę.
Informacje dodatkowe
- Warto wiedzieć, że od nazwy miasta Nîmes pochodzi nazwa mocnej tkaniny - denim (de Nîmes).
- Będąc w Nîmes warto pamiętać, że naprzeciwko Maison Carrée wznosi się nowoczesne centrum sztuki - Carré d'Art - zaprojektowane przez Normana Fostera, z kolekcją kilkuset dzieł sztuki współczesnej oraz interesującą ofertą wystaw czasowych.