Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Bossòst

Hiszpania, Katalonia (➤ mapka)(➤ mapka)
Miasto w prowincji Lleida w Katalonii, w Pirenejach, położone niedaleko granicy francuskiej, 160 km na północ od Lleidy , 15 km na północny zachód od miejscowości Vielha , stolicy powiatu (comarca) Val d'Aran (➤ mapka)(➤ mapka). Stolica gminy Bossòst, popularny ośrodek handlowy i turystyczny. Dojazd drogą N-230.

Licząca ok. 1150 mieszkańców miejscowość leży na wysokości 710 m n.p.m., nad Garonną, przy drodze N-230 biegnącej granicy z Francją w Canejan ( ) na południe, w stronę stolicy prowincji, Lleidy. W miejscu oznaczonym na drugiej z zamieszczonych na tej stronie mapek markerem z drogą N-230 łączy się droga N-141, łącząca Bossòst, przez graniczną przełęcz Col du Portillon , ze znanym francuskim uzdrowiskiem Bagnères-de-Luchon, odwiedzanym od połowy XIX wieku przez przedstawicieli elit europejskich i światowych. Podjazd na przełęcz od strony Bagnères-de-Luchon (10,2 km długości, 663 km deniwelacji) lub od strony Bossòst (8,6 km długości, 583 m deniwelacji) znajdował się wielokrotnie na trasie etapu słynnych wyścigów kolarskich, francuskiego Tour de France i hiszpańskiego Vuelta a España.

Najważniejszym zabytkiem Bossòst jest pochodzący z XII wieku (poźniej przebudowywany) romański kościół - Glèisa dera Mair de Diu dera Purificacion (zwany też Glèisa dera Assompcion de Maria), jeden z najlepiej zachowanych kościołów w dolinie Val d'Aran i uchodzący za jeden z najwybitniejszych przykładów architektury romańskiej w regionie. Świątynia - to trzynawowa bazylika, z okrągłymi filarami oddzielającymi nawy, kolebkowym sklepieniem nad nawą środkową, trzema apsydami, dwoma portalami oraz kwadratową dzwonnicą z iglicą uważaną za jedną z najpiękniejszych w dolinie. Szczególną uwagę warto zwrócić na zdobienia obu portali: chrostogram w portalu południowym i płaskorzeźbę w tympanonie portalu północnego, przedstawiającą Chrustusa Pantokratora.