Galeria zdjęć
Cremona została założona w III wieku p.n.e. jako kolonia rzymska i w czasach rzymskich było jednym z większych miast w północnych Włoszech. Zarówno za czasów cesarstwa zachodniorzymskiego, jak po jego upadku, była wielokrotnie terenem walk, niszczone i odbudowywane, przechodziło też wiele raz z rąk do rąk. Przez pewien czas Cremona była pod władzą Bizancjum (w egzarchacie Rawenny), potem Longobardów. W XI wieku była wolnym miastem (walczącym po stronie Fryderyka Barbarossy przeciwko Mediolanowi), w XV wieku znalazła się w strefie wpływów Mediolanu, następnie Wenecji, ponownie Mediolanu, wreszcie Hiszpanii, Francji i Austrii - aż do roku 1861, gdy weszła w skład zjednoczonych Włoch.
Główną atrakcją turystyczną Cremony jest plac Piazza del Comune , przy którym stoją najważniejsze zabytki miasta: katedra (Cattedrale di Santa Maria Assunta) z dzwonnicą (Torrazzo , najwyższą średniowieczną dzwonnicą we Włoszech), baptysterium San Giovanni Battista , Palazzo del Comune i Loggia dei Militi .
Najważniejszym zabytkiem sakralnym miasta jest siedziba biskupstwa diecezji Cremona, romańska katedra - Cattedrale di Santa Maria Assunta - z elementami gotyckimi, renesansowymi i barokowymi.
Budowę katedry rozpoczęto na początku XII wieku, ale prace przerwano po trzęsieniu ziemi w 1117 roku, by je wznowić i ukończyć prawdopodobnie w drugiej połowie XII wieku; ołtarz główny był konsekrowany w 1196 roku. Obecna fasada (prawdopodobnie XIII-XIV wiek) obłożona jest jasnym marmurem i ozdobiona ogromną rozetą z XIII wieku, oraz loggią z figurami Madonny z Dzieciątkiem i dwóch świętych. Warto zobaczyć bogato zdobione wnętrze świątyni, w szczególności wspaniałe freski z XVI wieku.
Ważnym zabytkiem przy Piazza del Comune jest stojące obok katedry, od południowej strony placu, ośmioboczne baptysterium z XII wieku - Battistero di San Giovanni Battista, z marmurową okładziną części ścian i chrzcielnicą z pierwszej połowy XVI wieku autorstwa Lorenzo Trottiego, a także kilkoma innymi godnymi uwagi dziełami sztuki. Baptysterium w Cremonie, wraz z fasadą katedry, uchodzi za jeden z głównych zabytków romańskich w Europie.
Dzwonnica katedry w Cremonie, zwana Torrazzo (na zamieszczonym zdjęciu widok od strony Piazza Stradivari, katedra jest niewidoczna), jest najwyższą (112 m) średniowieczną wieżą we Włoszech i jedną z najstarszych zachowanych tak wysokich budowli z cegły na świecie. Wieża pochodzi z XIII wieku i jest połączona z katedrą renesansową loggią. Warto zwrócić uwagę na zegar astronomiczny (na czwartym piętrze dzwonnicy), podobno największy na świecie, z mechanizmem zbudowanym przez Francesca i Giovana Battistę Diviziolich (ojca i syna) w końcu XVI wieku.
Naprzeciwko katedry stoją przy Piazza del Comune ratusz z XIII wieku i tzw. Loggia dei Militi z końca XIII wieku.
W jednej z sal mieszczącego się w ratuszu muzeum (Sala dei Violini del Palazzo Comunale) można zobaczyć słynne skrzypce "Il Cremonese 1715" wykonane w 1715 roku przez Antonia Stradivariego, ale także wcześniejsze instrumenty - dzieła Andrei Amatiego, Nicolò Amatiego i Giuseppe Guarneriego.
Wszyscy należeli do działającej w Cremonie w XVI-XVII wieku funkcjonowała sławnej szkoły lutniczej, zapoczątkowana działalnością Andrei Amatiego (w XV wieku), a kontynuowana m. in. przez innych członków rodziny ("braci Amatich", Antonia i Girolama Amatich, następnie Niccolò, syna Girolama, i Girolama, syna Niccolò), rodzinę Guarnierich i wreszcie przez Antonia Stradivariego zwanego Stradivariusem (urodzonego w Cremonie w 1643 lub 1644 roku, zmarłego 1737 tamże).
Oprócz zobaczenia wspomnianego wyżej "pokoju skrzypiec" w Palazzo Comunale warto z Piazza del Comune przejść na pobliski Piazza Stradivari z pomnikiem Stradivariusa, a także odwiedzić Museo del Violino, przy Piazza Guglielmo Marconi,a południowy zachód od Piazza del Comune.
Warto też pamiętać, że 15 maja 1567 urodził się w Cremonie Claudio Monteverdi, wybitny włoski kompozytor, tworca madrygałów, oper i dzieł sakralnych, związany oprzez pewien czas z dworem Gonzagów w Mantui, potem działający jako maestro di cappella Bazyliki św. Marka w Wenecji (i zmarły tamże w 1643 roku).
San Sigismondo