Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Fernpass

Austria, Tyrol(➤ mapka)(➤ mapka)
Fernpass - to przełęcz drogowa położona na wysokości 1212 m n.p.m. w Austrii, w Tyrolu, ok. 70 km na północny zachód od Innsbrucka , 27 km na południowy wschód od Reutte , 22 km na północny wschód od Imst , 36,5 km na południowy zachód od Garmisch-Partenkirchen (➤ mapka)(➤ mapka). Przełęcz jest jednym z ważniejszych drogowych przejść alpejskich w Tyrolu.

Różne źródła podają różne dane co do wysokości, na której leży przełęcz Fernpass. Najczęściej podawana jest wysokość 1212 m n.p.m., ale na niektórych stronach internetowych podawana jest wysokość 1216 m, a na tabliczce na samej przełęczy można przeczytać, że leży ona na wysokości 1210 m. W każdym jednak razie leży ok. 13 km w linii prostej na południowy zachód od Zugspitze (2962 m), najwyższego szczytu łańcucha Wettersteingebirge, położonego w Alpach Wschodnich na granicy Austrii i Niemiec, między Alpami Lechtalskimi (Lechtaler Alpen) z najwyższym, wznoszącym się na wysokość 3036 m szczytem Parseierspitze oraz położonymi na wschodnich krańcach tego pasma masywami Grubigstein (2233 m) i Loreakopf (2471 m), a pasmem Miemienger Gebirge z najwyższym szczytem Hochplattig (2768 m) oraz położonym na zachodnim skraju tego pasma masywem Wannig (2493 m).

Przełęcz powstała, jak twierdzą uczeni, kilka tysięcy lat temu w wyniku gigantycznego osuwiska (właściwie zawalenia się całego masywu gorskiego), które utworzyło przejście między górami, wykorzystywane jako szlak handlowy już w czasach przedrzymskich. W czasach rzymskich przez Fernpass biegła droga znana jako Via Claudia Augusta. Dziś przebiega tędy ważna droga krajowa 179, prowadząca na południe w stronę połączenia z drogą 189 (w miejscu oznaczonym markerem ) i dalej w stronę Imst i połączenia z autostradą A12, biegnącą dnem doliny Innu, zaś na północ w stronę połączenia z drogą 187 (w miejscu oznaczonym markerem ), skąd droga 179 prowadzi dalej na północny zachód w stronę Reutte , a droga 187 w stronę granicy z Niemcami i dalej, jako niemiecka droga 23, do Garmisch-Paertenkirchen . Wzdłuż drogi 179 biegnie popularny długodystansowy szlak rowerowy.