Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Reutte

Austria, Tyrol (➤ mapka)(➤ mapka)
Licząca niecałe 6800 mieszkańców gmina targowa położona w Austrii, w Tyrolu, na wysokości 853 m n.p.m., nad rzeką Lech, 96 km na północny zachód od Innsbrucka , stolicy Tyrolu, ok. 50 km na północ od Imst , 56,5 km na południowy wschód od Kempten i ok. 50 km na zachód od Garmisch-Partenkirchen w Niemczech (➤ mapka)(➤ mapka). Ośrodek administracyjny powiatu Reutte.

Gmina Reutte leży w dolinie rzeki Lech i ciągnie się na długości ponad 26 km z południowego zachodu na północny wschód. Status gminy targowej ma od 1489 roku - uzyskanie tego statusu, nadanego przez arcyksięcia Zygmunta i potwierdzonego przez cesarza Maksymiliana, upamiętnia festiwal organizowany w Reutte corocznie w pierwszą sobotę sierpnia.


Turystyczne znaczenie Reutte związane jest w dużym stopniu z położeniem miasta i dobrymi połączeniami z rejonem Allgäu w Niemczech (w ciągu ok. 20 minut można z miasta Reutte dojechać do rejonu słynnych królewskich zamków Wittelsbachów w Bawarii (Schloss Neuschwanstein i Schloss Hohenschwangau ), przyciągających rzesze turystów z całego świata (zob. Füssen i Schwangau), a także z rejonem miejscowości Ehrwald , Lermoos i Biberwier u stóp masywu Zugspitze (2962 m), położonego na granicy austriacko-niemieckiej, skąd z kolei w ciągu ok. 30 minut można dojechać do Garmisch-Partenkirchen, a w ciągu 40 minut przez przełęcz Fernpass (1212 m) do Imst i połączenia z autostradą A12. Dla osób uprawiających turystykę rowerową ważna może być informacja, że miasto Reutte leży na trasie Via Claudia Augusta, starożytnej rzymskiej drogi łączącej dzisiejsze północne Włochy z południowymi Niemcami, wzdłuż której biegnie jedna z najpopularniejszych długodystansowych tras rowerowych, prowadząca z Donauwörth w Niemczech (na północ od Augsburga) do Trydentu i dalej do miejscowości Ostiglia (na południe od Werony) lub do Wenecji we Włoszech.

W samym mieście Reutte warto zwrócić uwagę na jego szczególną zabudowę (z poszczególnymi domami ustawionymi pod różnymi kątami w stosunku do ulicy) oraz na elewacje wielu domów z dekoracjami wykonanymi przez Johanna Jakoba Zeillera (1708-1783), syna Paula Zeilera (1655-1738), urodzonego i zmałego w Reutte austriackiego malarza barokowego, który od 1692 roku prowadził tam warsztat, a następnie "szkołę malarstwa" (w tm zwłaszcza na elewację XVI-wiecznego budynku Museum Grünes Haus , mieszczącego muzeum regionalne). Markerem oznaczony jest XVII-wieczny zespół klasztorny franciszkanów z kościołem parafialnym św. Anny.

Szczególną atrakcją Reutte jest Highline179 - wiszący most linowy, najdłuższy w Niemczech i jeden z najdłuższych na świecie. Zaprojektowany przez Armina Walcha most, zbudowany w 2014 roku, jest zawieszony między dostępnymi dla zwiedzających ruinami zbudowanego pod koniec XIII wieku zamku Ehrenberg , jednej z najstarszych i najważniejszych budowli militarnych w Tyrolu, a pozostałościami tzw. Fortu Claudia (stanowiącego część systemu fortyfikacji wokół zamku Ehrenberg, pochodzącą z XVII wieku), nad drogą B179 oraz potokiem Katzenbichlbach. Most, z ktorego rozciąga się interesujący widok, ma długość 406 m i jest zawieszony na wysokości 114 m nad dnem doliny; szerokość platformy dla pieszych (na której może przebywać jednocześnie nie więcej niż 500 osób, co jest kontrolowane przez specjalne bramki na końcach mostu) wynosi 1,2 m.