Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Garmisch-Partenkirchen

Niemcy, Bawaria (➤ mapka)(➤ mapka)
Garmisch-Partenkirchen - to licząca ponad 27 tys. mieszkańców miejscowość w Niemczech, położone na wysokości 708 m n.p.m. w Bawarii, 90 km na południowy zachód od Monachium , 64 km na północny zachód od Innsbrucka (➤ mapka)(➤ mapka). Uzdrowisko i jeden z najbardziej znanych całorocznych ośrodków turystycznych w Niemczech, położony w pobliżu najwyższego szczytu Niemiec, Zugspitze (2962 m). W 1936 roku odbyły się w Garmisch-Partenkirchen Zimowe Igrzyska Olimpijskie.

GARMISCH-PARTENKIRCHEN
ulica Ludwigstrasse
widok w kierunku północno-zachodnim
fot. PL

Miejscowość Garmisch-Partenkirchen jest stolicą powiatu o tej samej nazwie należącego do regionu administracyjnego Górna Bawaria (Oberbayern), graniczącego z Austrią. Leży w miejscu, gdzie łączą się rzeki Loisach i Partnach , na południe od ruin stojącego na wzgórzu, na wysokości 795 m n.p.m., zamku Werdenfels (Burg Werdenfels), niegdyś, do 1632 roku będącego centrum administracyjnym hrabstwa Werdenfels (Grafschaft Werdenfels).


Do połowy lat 30. XX wieku Garmisch i Partenkirchen były odrębnymi miejscowościami. Historia Partenkirchen sięga Starożytności: pierwsze wzmianki o mieście Partanum, położonym na rzymskim szlaku handlowym łączącym ówczesną Wenecję z ówczesnym Augsburgiem, pochodzą z 15 roku n.e. Pierwsze wzmianki o Garmisch pochodzą z przełomu VIII i IX wieku. Pod koniec XIII wieku tereny, na których leży dzisiejsze Garmisch-Partenkirchen, należące wówczas do wspomnianego hrabstwa Werdenfels, stanowiącego część krainy historycznej znanej jako Werdenfels Land, przeszły pod panowanie książąt-biskupów Fryzyngi (Freising) i pozostawały w ich rękach aż do początków XIX wieku, gdy biskupstwo Fryzyngi uległo sekularyzacji. 1 stycznia 1935 roku Garmisch i Partenkirchen zostały przymusowo połączone, w związku z przygotowaniami do Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1936 roku.

Główną ulicą Partenkirchen jest ulica Ludwigstrasse , z licznymi zabytkowymi budynkami, biegnąca najpierw z południowego wschodu na północny zachód, później skręcająca na południowy zachód i - za Placem Ratuszowym (Rathausplatz) - przechodząca w ulicę Bahnhofstrasse dochodzącą do oznaczonego markerem głównego dworca kolejowego. Centrum Garmisch stanowi ulica (deptak) Am Kurpark , łącząca Marienplatz z Richard-Strauss-Platz , placem biorącym nazwę od nazwiska wybitnego kompozytora Richarda Straussa (1864-1949), urodzonego i zmarłego w Garmisch-Partenkirchen. Markerem oznaczony jest rozległy Park Zdrojowy (Kurpark). Zwiedzając Garmisch-Partenkirchen warto zwrócić uwagę na Lüftl-Malereien, tradycyjne malowidła na fasadach wielu domów, np. na Ludwigstrasse w Partenkirchen czy na Fürstenstrasse w Garmisch.

GARMISCH-PARTENKIRCHEN
ulica Am Kurpark - deptak pieszy
fot. PL


Za najważniejszy zabytek sakralny Garmisch-Partenkirchen uchodzi romańsko-gotycki tzw. stary kościół parafialny św. Marcina (Alte Pfarrkirche St. Martin), o historii sięgającej XIII wieku, wielokrotnie przebudowywany. Markerem oznaczony jest obecny kościół parafialny, także pod wezwaniem św. Marcina, stojący w pobliżu Marienplatz, zbudowany w pierwszej połowie XVIII wieku.

GARMISCH-PARTENKIRCHEN
ulica Fürstenstrasse
w głębi wieża starego kościóła Św. Marcina
fot. PL

Najważniejszą atrakcją turystyczną w okolicy Garmisch-Partenkirchen jest bez wątpienia Zugspitze (2962 m), najwyższa góra Niemiec. Istnieje kilka dróg turystycznie dostępnych, którymi można z Garmisch-Partenkirchen wejść na szczyt Zugspitze, chociaż tylko jedna z nich jest drogą pozbawioną trudności technicznych. Można też dostać się w pobliże wierzchołka kolejką linową, której dolna stacja znajduje się w pobliżu jeziora Eibsee , do którego można z Garmisch-Partenkirchen dojechać samochodem przez miejscowość Grainau, albo najpierw kolejką zębatą (ze stacji położonej tuż przy głównym dworcu kolejowym) na płaskowyż Zugspitzplatt, a stamtąd kolejką linową na szczyt. Warto wiedzieć, że na szczyt Zugspitze można się także dostać kolejką linową, ktorej dolna stacja leży w pobliżu miejscowości Ehrwald w Austrii. Więcej informacji można znaleźć na stronie Zugspitze.

Markerem oznaczona jest inna atrakcja okolic Garmisch-Partenkirchen, łatwo dostępny wąwóz rzeki Partnach (Partnachklamm); trudniejszym do osiągnięcia celem jest wyżej położony inny wąwóz, Höllentalklamm. Doświadczeni i dobrze wyposażeni turyści mogą też zrobić z Garmisch-Partenkirchen wycieczkę na Alpspitze (2628 m). Znaczenie łatwiej wejść na Kramerspitz (1985 m), położony na północny zachód od Garmisch-Partenkirchen szczyt słynący z rozległego widoku, a jeszcze łatwiej podejść do oznaczonych markerem wspomnianych ruin zamku Werdenfels, skąd także roziąga się piękny widok na dolinę rzeki Loisach. Markerem oznaczony jest trawiasty szczyt Wank (1780 m), także znany z widoku (a także jako miejsce popularne wśród paralotniarzy), dostępny kolejką linową (Wankbahn). W zimie Garmisch-Partenkirchen jest popularnym ośrodkiem narciarskim.

Garmisch-Partenkirchen może być też dobrą bazą wypadową do zwiedzania całego powiatu: można stąd zrobić wycieczki np. do Mittenwaldu, Ettal lub Oberammergau.


Galeria zdjęć

GARMISCH-PARTENKIRCHEN
budynek hotelu Drei Mohren na rogu ulic Ludwigstrasse i Schnitzschulstrasse
fot. PL
GARMISCH-PARTENKIRCHEN
stacja kolejowa kolejki górskiej Zugspitzbahn
fot. PL
GARMISCH-PARTENKIRCHEN
skrzyżowanie ulic Enzianstrasse i Bahnhofstrasse
fot. PL
GARMISCH-PARTENKIRCHEN
detal architektoniczny
fot. JP

GARMISCH-PARTENKIRCHEN
ulica Am Kurpark - deptak pieszy
fot. PL
GARMISCH-PARTENKIRCHEN
dworzec kolejowy
widok na szczyt Kramerspitz (1985 m)
fot. PL
GARMISCH-PARTENKIRCHEN
skrzyżowanie ulic Klammstrasse i Bankgasse
fot. PL
GARMISCH-PARTENKIRCHEN
zdobiony budynek przy ulicy Fürstenstrasse
fot. PL

GARMISCH-PARTENKIRCHEN
tzw. stary kościół św. Marcina
fot. PL
GARMISCH-PARTENKIRCHEN
ulica Zimmermeistergasse
Kurhaus
fot. PL
GARMISCH-PARTENKIRCHEN
Ludwigstrasse
fot. PL
GARMISCH-PARTENKIRCHEN
Richard-Strauss Platz
fontanna
fot. PL