Zugspitze (także: Zugspitz) jest najwyższym szczytem pasma Wettersteingebirge, należącego do północnych Alp Wapiennych, jednej z trzech części Alp Wschodnich. Wzdłuż pasma przebiega granica między Niemcami a Austrią. Po stronie północnej leżą niemieckie gminy Garmisch-Partenkirchen i Grainau (z siedzibą w miejscowości Grainau ), od zachodu - austriacka gmina Ehrwald. Na południu dolina Gaistal oddziela łańcuch Wettersteingebirge od położonego w Austrii pasma znanego jako Miemienger Gebirge (albo Mieminger Kette) z najwyższym szczytem Hochplattig , wznoszącym się na wysokość 2768 m.
Szczyt Zugspitze, słynący z niezwykle rozległego panoramicznego widoku, jest jednym z najpopularniejszych celów turystycznych w Niemczech. Większość turystów dociera w pobliże wierzchołka korzystając z jednej z trzech kolejek linowych. Oznaczona markerem dolna stacja jednej z nich, znanej jako Eibsee-Seilbahn, leży nad jeziorem Eibsee położonym kilka kilometrów na południowy zachód od Grainau. Dolna stacja drugiej z nich, oznaczona markerem , leży na płaskowyżu Zugspitzplatt i można do niej dojechać z Garmisch-Partenkirchen kolejką zębatą (ostatnie 5 km tunelem). Dolna stacja trzeciej kolejki, Tiroler Zugspitzbahn, leży po stronie austriackiej, w Obermoos .
ZUGSPITZE
(2962 m)widok na szczyt i górną stację kolejki linowej z okolic miejscowości Grainau
fot. PL
Dziś na szczyt Zugspitze prowadzi kilka dróg uważanych za turystycznie dostępne, chociaż tylko jedna z nich jest drogą bez trudności technicznych, dostępną dla każdej osoby o odpowiedniej kondycji. Droga ta, częściowo pokrywająca się z drogą pierwszych zdobywców szczytu, prowadzi doliną Reintal: punktem wyjścia jest Garmisch-Partenkirchen, skąd idzie się wzdłuż rzeki Partnach, przez wąwóz Partnachklamm , obok schroniska Bockhütte (bez możliwości noclegu), do schroniska Reintalanger Hütte (1370 m) i następnie schroniska Knorrhütte (2051 m), stojącego na wschodnim krańcu płaskowyżu Zugspitzplatt, skąd przez północną część lodowca Schneeferner na szczyt (do schroniska Knorrhütte można też łatwo dojść od strony południowej, z Ehrwarder Alm , hali położonej po południowej, austriackiej stronie glównej grani Wettersteingebirge). Droga, jak już wspomniano, jest łatwa, ale bardzo długa i wymagająca pokonania 2232 m deniwelacji - przejście całego szlaku zajmuje 8-10 godzin (toteż wielu turystów pokonuje ją w dwóch etapach, z noclegiem w Reintalanger Hütte lub Knorrhütte).
Dwie inne drogi, choć uważane są także za drogi dostępne dla turystów, są trudniejsze i wymagają umiejętności pokonywania odcinków wspinaczki o charakterze ferratowym, a z drugiej strony, umiejętności poruszania się po lodowcu. Jedna z nich prowadzi z Grainau, wzdłuż potoku Hammersbach, doliną oddzielającą grań Blassen od grani Waxenstein, przez wąwóz Höllentalklamm , do schroniska Höllentalangerhütte (1381 m), do końca doliny Höllental i następnie (odcinek o charakterze ferraty, odcinek lodowcem) na szczyt. Punktem wyjścia drugiej z nich jest zazwyczaj dolna stacja kolejki Tiroler Zugspitzbahn. Pierwszy odcinek tego szlaku, do schroniska Wiener-Neustädter-Hütte (2209 m), jest łatwy; drugi odcinek stanowi (uważana za niezbyt trudną) ferrata znana jako Stopselzieher.