Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Lauterbrunnen

Szwajcaria, Berno (➤ mapka)(➤ mapka)
Miejscowość i gmina w Szwajcarii, licząca ok. 2300 mieszkańców, położona na wysokości 802 m n.p.m., w kantonie Berno, w regionie znanym jako Oberland Berneński, ok. 12 km na południe od Interlaken . Główna miejscowość doliny Lauterbrunnen (Lauterbrunnental), położona w pobliżu słynnej trójki wielkich szczytów alpejskich, Eigeru (3970 m), Möncha (4110 m) i Jungfrau (4158 m), jedna z ważniejszych całorocznych miescowości turystycznych w Alpach Berneńskich. Dobre połączenie kolejowe z Interlaken. Samochodem jedzie się z Interlaken przez Zweilütschinen (gdzie odgałęzia się droga do Grindelwaldu ) (➤ mapka)(➤ mapka).

LAUTERBRUNNEN
ulica Auf der Fuhren
widok w kierunku południowym w głąb doliny Lauterbrunnental
fot. PL

Lauterbrunnen jest, jak wspomniano, główną miejscowością doliny Lauterbrunnental, ciągnącej się od połączenia z doliną Lütschental w rejonie miejscowości Zweilütschinen na południe, a następnie na południowy zachód. Od wschodu ograniczają dolinę masywy wspomnianej już słynnej trójki szczytów Alp Berneńskich, Eigeru (3970 m), Möncha (4110 m) i Jungfrau (4158 m), od południowego wschodu i południa - wysoka na prawie 1000 m lodowa ściana tworzona przez masywy Gletscherhornu (3983 m), Ebnefluh / Äbeni Flue (3962 m), Mittaghornu (3897 m), Grosshornu (3754 m), Breithornu (3933 m) i Tschingelhornu (3562 m), od zachodu - Gspaltenhorn (3436 m) i Schilthorn (2970 m).

Pierwsze wzmianki o Lauterbrunnen pochodzą z XIII wieku, jednak historia miejscowości jako miejscowości turystycznej sięga przełomu XVIII i XIX wieku, gdy przyjeżdżający z zagranicy, głównie z Anglii, pionierzy alpinizmu wykorzystywali Lauterbrunnen jako główną bazę wypadową dla swoich wypraw. Z czasem, gdy rozbudowana została infrastruktura komunikacyjna (drogowa i kolejowa), a także noclegowa i gastronomiczna, zwłaszcza po uruchomieniu słynnej kolei zębatej - Jungfraubahn, którą z przełęczy Kleine Scheidegg (2061 m)można wyjechać aż na przełęcz Jungfraujoch położoną na wysokości 3471 m, cały region Oberlandu Berneńskiego stał się jednym z najważniejszych i najpopularniejszych rejonów turystycznych Szwajcarii.

Od 1973 roku Lauterbrunnen jest siedzibą gminy, której pozostałymi miejscowościami są Isenfluh , Wengen , Mürren , Stechelberg i Gimmelwald . Do Isenfluh i Stechelbergu można dojechać samochodem, do pozostałych - wyłącznie koleją lub kolejką linową.

Dzięki rozwiniętej infrastrukturze turystycznej oraz doskonałym połączeniom (drogowym bądź kolejowym) z innymi miejscowościami (w tym przede wszystkim z Wengen i Mürren) oraz z przełęczą Kleine Scheidegg (a przez nią również z rejonem Grindelwaldu w dolinie Lütschental) Lauterbrunnen może być doskonałą bazą do zwiedzania nie tylko najbliższej okolicy i doliny Lauterbrunnental (z jej tak znanymi atrakcjami, jak słynne wodospady Staubbachfall czy Trümmelbachfälle ), ale również całego regionu Jungfrau - będącego jednym z najatrakcyjniejszych w Szwajcarii miejsc dla osób zainteresowanych w lecie turystyką górską w jej mniej lub bardziej zaawansowanych formach, a w zimie - narciarstwem (ośrodek Grindelwald-Wengen).


Informacje dodatkowe
  • Warto wiedzieć, że Lauterbrunnen jest jedną z miejscowości leżących na terasie słynnego Jungfrau-Marathon, jednego z najbardziej znanych na świecie maratonów górskich, rozgrywanych od 1993 roku na trasie z Interlaken do Kleine Scheidegg, z deniwelacją 1823 m.