Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Interlaken

Szwajcaria, Berno (➤ mapka)(➤ mapka)
Interlaken - to liczące ok. 5,6 tys. mieszkańców niemieckojęzyczne miasto w centralnej Szwajcarii, położone w dystrykcie Interlaken-Oberhasli w kantonie Berno, 56 km na południowy wschód od Berna , między jeziorami Thunersee i Brienzersee (➤ mapka)(➤ mapka). Ważny, znany od niemal dwóch stuleci ośrodek turystyczny, główna miejscowość regionu znanego jako Oberland Berneński, położona w pobliżu najwyższych szczytów Alp Berneńskich. Od niedawna miasto jest też znane jako punkt startu jednego z najsłynniejszych w skali światowej maratonów górskich, organizowanego od 1993 roku corocznie we wrześniu biegu znanego jako Jungfrau-Marathon, na trasie z Interlaken, przez Lauterbrunnen i Wengen, na przełęcz Kleine Scheidegg.

INTERLAKEN
widok na miasto ze szczytu Daube (2076 m)
po lewej jezioro Thun (Thunersee)
w głębi szczyt Niederhorn (1963 m)
fot. PL
Do 1891 roku Interlaken było znane jako Aarmühle. Osada została założona w Średniowieczu i pierwotnie rozwijała się wokół klasztoru Augustianów (założonego w pierwszej połowie XII wieku i działającego do przyjęcia przez mieszkańców Reformacji, gdy został zsekularyzowany) oraz należących do klasztoru młynów (stąd nazwa - Aarmühle).

Współczesna historia Interlaken jako ośrodka turystycznego sięga początków XIX wieku, gdy region stał się szerzej znany z jednej strony dzięki malarstwu pejzażowemu Franza Niklausa Königa i innych szwajcarskich artystów, z drugiej strony dzięki festiwalowi znanemu jako Unspunnenfest, zorganizowanemu w Interlaken po raz pierwszy w 1805 roku, poświeconemu szwajcarskiej kulturze i tradycji i już w pierwszej dekadzie XIX wieku przyciągającemu do miasta wielu turystów. Od początków trzeciej dekady XIX wieku Interlaken funkcjonowało jako popularne uzdrowisko, odwiedzane przez gości z kraju i zagranicy, zachęcanych do przyjazdu przez szybko rozwijającą się infrastrukturę noclegową i gastronomiczną, a także komunikacyjną - drogową, wodną i kolejową, pozwalającą na docieranie do położonych bliżej wysokich szczytów alpejskich miejscowości takich jak Lauterbrunnen czy Grindelwald. Szczególnie szybki rozwój infrastruktury turystycznej, nastawionej w dużej części na gości zamożnych i zainteresowanych luksusowymi warunkami pobytu, miał miejsce pod koniec XIX wieku i na początku XX wieku. Obie wojny światowe zahamowały rozwój miasta jako ośrodka turystycznego, lecz tylko do pewnego stopnia i na krótki czas. Dziś, zwłaszcza po doprowadzeniu do miasta autostrady A8 (w 1988 roku), Interlaken jest jednym z najważniejszych i najpopularniejszych w Szwajcarii ośrodków turystycznych, znanym zwłaszcza z organizacji zjazdów i konferencji, ale chętnie przyjmującym także indywidualnego (najchętniej dysponującego większymi niż przeciętne środkami finansowymi) turystę.

INTERLAKEN
ulica Höheweg
fot. AL

Interlaken leży na wysokości 566 m n.p.m., na małej równinie alluwialnej, zwanej Bödeli, między jeziorami Thunersee na zachodzie i Brienzersee na wschodzie, nad płynącą tu ze wschodu na zachód rzeką Aare , wypływającą z lodowca w masywie Finsteraarhorn (4274 m), najwyższym w Alpach Berneńskich, i wpadająca w pobliżu Koblencji w Niemczech do Renu. Na południe od miasta przebiega autostrada 8, prowadząca na północny wschód do Lucerny, zaś na północny zachód, wzdłuż brzegu jeziora Thun, do połączenia z autostradą 6 biegnącą w stronę Berna. Na południe wybiega z Interlaken droga lokalna łącząca Interlaken z najważniejszymi miejscowościami turystycznego regionu Jungfrau (Jungfrauregion).

Markerem oznaczony jest dworzec kolejowy Interlaken West, markerem - dworzec Interlaken Ost, będący terminalem rozbudowanej sieci kolejowej Oberlandu Berneńskiego, obejmującej w szczególności linie prowadzące przez Grindelwald lub przez Lauterbrunnen i Wengen na wspomnianą już przełęcz Kleine Scheidegg (2061 m) oraz słynną linię pozwalającą wyjechać z Kleine Scheidegg na przełęcz Jungfraujoch (3471 m). Na obu jeziorach pływają regularnie kursujące oraz wycieczkowe statki pozwalające dostać się drogą wodną z Interlaken do wszystkich ważniejszych miejscowości nad Thunersee i nad Brienzersee. Za główną ulicę Interlaken uważa się Höheweg , ulicę łączącą oba wspomniane dworce, z licznymi hotelami (w tym luksusowymi) i pensjonatami, restauracjami i kawiarniami, klubami i sklepami.

INTERLAKEN
widok na park Höhematte
fot. AL

W mieście jest kilka zabytkowych budynków, jednak nie one, podobnie zresztą jak nie działające tu instytucje kultury czy skądinąd rozbudowana i różnorodna infrastruktura turystyczna i sportowa (tenis, golf, wszelkie sporty wodne, itp.), stanowią o turystycznym znaczeniu Interlaken. Znaczenie to jest związane przede wszystkim z bliskością wysokich szczytów Alp Berneńskich, w tym legendarnej trójki szczytów Eigeru (3967 m), Möncha (4107 m) i Jungfrau (4158 m) oraz nieograniczonych możliwości uprawiania w okolicach Interlaken turystyki górskiej (od łatwych spacerów do wypraw wysokogórskich i zaawansowanego alpinizmu), a w zimie, na położonych na wysokości 796-2500 m trasach ośrodka Grindelwald-Wengen, obejmującgo łącznie ponad 150 km tras o różnym stopniu trudności (m.in. legendarną trasę zjazdową Lauberhorn) i prawie 30 wyciągów - narciarstwa.

Jeśli chodzi o poważniejsze, całodniowe, ale dostępne dla turystów wycieczki górskie, to dobrymi punktami wypadowymi mogą być m.in. Grindelwald, przełęcz Kleine Scheidegg, czy Mürren - więcej informacji można znaleźć na naszych stronach poświęconych tym miejscowościom. Osoby o gorszej kondycji lub rodziny z dziećmi mogą wybrać się na Harder Kulm , punkt widokowy położony w bezpośrednim sąsiedztwie Interlaken, albo, przez Wilderswill, na Schynige Platte - oba miejsce są łatwo dostępne (kolejką górską) i oba oferują spektakularne widoki na miasto, jeziora i Alpy Berneńskie - więcej informacji można znaleźć niżej na tej stronie.

INTERLAKEN
Ogród Japoński
fot. AL



Harder Kulm

Harder Kulm (stosowana jest też pisownia Harderkulm) - to punkt widokowy położony na wysokości 1321 m, na zachodnim krańcu zalesionego, długiego na 30 km pasma górskiego zwanego Harder, ciągnącego się wzdłuż północnego brzegu jeziora Brienzersee.

Harder Kulm leży w granicach administracyjnch gminy Unterseen, sąsiadującej z gminą Interlaken. Stoi tu duży budynek restauracji (Bergrestaurant Harder Kulm), o charakterystycznej, przypominającej zamek architekturze. Z sąsiadującej z terenem restauracji platformy roziąga się wspaniały widok na Interlaken, jeziora i szczyty Alp Berneńskich na południowym wschodzie. Na Harder Kulm można wyjechać w ciągu 8 minut kolejką, której dolna stacja, położona niedaleko dworca kolejowego Interlaken Ost, oznaczona jest markerem .

HARDER KULM
(1321 m)
widok ze szczytu Daube (2076 m)
fot. PL

Schynige Platte

Schynige Platte - to położony na wysokości ok. 2000 m punkt widokowy na zachodnim krańcu grzbietu górskiego należącego do grupy Schwarzohornu, oddzielającej dolinę potoku Schwarze Lütschine od jeziora Brienz. Podobnie jak z Harder Kulm, z Schynige Platte rozciąga się niezwykle rozległy, piękny widok na Interlaken, oba jeziora oraz na Alpy Berneńskie, w szczególności na trójkę szczytów Eiger - Mönch - Jungfrau .

Na Schynige Platte można wyjechać kolejką górską, której dolna stacja, oznaczona markerem , znajduje się w miejscowości Wilderswill, tuż obok dworca kolejowego Wilderswill położonego na linii kolejowej prowadzącej z Interlaken do Lauterbrunnen. Górna stacja koleki na Schynige Platte stoi na wysokości 1967 m, w pobliżu budynku hotelu górskiego i restauracji. Na północny wschód od stacji znajduje się alpejski ogród botaniczny (Botanischer Alpengarten Schynige Platte), uchodzący za jeden z najbardziej interesujących obiektów tego rodzaju w całych Alpach. W pobliżu stacji Schynige Platte przebiega kilka krótkich tras spacerowych z punktami widokowymi. Schynige Platte może być też punktem początkowym poważniejszej, ale dostępnej dla turystów wyprawy górskiej w kierunku szczytów Faulhorn (2681 m) i Schwarzhorn (2928 m), wznoszących się na północ od Grindelwaldu.

SCHYNIGE PLATTE
(1967 m)
widok ze szczytu Männlichen (2343 m)
od lewej szczyty: Daube (2076 m), Gumihorn (2099 m), Oberberghorn (2069 m)
fot. PL
Galeria zdjęć

INTERLAKEN
ulica Höheweg
fot. AL
HARDERGRAT
szlak pieszy liczący ponad 16 km, prowadzący od punktu widokowego na Harder Kulm (1321 m), gdzie można dojechać kolejką zębatą z Interlaken - do szczytu Augstmatthorn (2137 m), a dalej kontynuując spacer - aż do szczytu Brienzer Rothorn (2350 m) - liczy aż 23 km
fot. PL
INTERLAKEN
ulica Höheweg
widok na kolejkę zebatą jadącą w kierunku Harder Kulm (1321 m)
fot. PL
INTERLAKEN
ulica Höheweg
fot. PL

INTERLAKEN
okolice stacji kolejowej Interlaken OST
fot. PL
INTERLAKEN
Bahnhofplatz Interlaken Ost
po lewej stacja kolejowa Interlaken OST
fot. AL
INTERLAKEN
rzeka Aare
fot. JP
INTERLAKEN
ulica Höheweg
po lewej park Höhematte
fot. AL