Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Interlaken

Szwajcaria, Berno (➤ mapka)(➤ mapka)
Interlaken - to liczące ok. 5,6 tys. mieszkańców niemieckojęzyczne miasto w centralnej Szwajcarii, położone w dystrykcie Interlaken-Oberhasli w kantonie Berno, 56 km na południowy wschód od Berna , między jeziorami Thunersee i Brienzersee (➤ mapka)(➤ mapka). Ważny, znany od niemal dwóch stuleci ośrodek turystyczny, główna miejscowość regionu znanego jako Oberland Berneński, położona w pobliżu najwyższych szczytów Alp Berneńskich. Od niedawna miasto jest też znane jako punkt startu jednego z najsłynniejszych w skali światowej maratonów górskich, organizowanego od 1993 roku corocznie we wrześniu biegu znanego jako Jungfrau-Marathon, na trasie z Interlaken, przez Lauterbrunnen i Wengen, na przełęcz Kleine Scheidegg.

Do 1891 roku Interlaken było znane jako Aarmühle. Osada została założona w Średniowieczu i pierwotnie rozwijała się wokół klasztoru Augustianów (założonego w pierwszej połowie XII wieku i działającego do przyjęcia przez mieszkańców Reformacji, gdy został zsekularyzowany) oraz należących do klasztoru młynów (stąd nazwa - Aarmühle).

Współczesna historia Interlaken jako ośrodka turystycznego sięga początków XIX wieku, gdy region stał się szerzej znany z jednej strony dzięki malarstwu pejzażowemu Franza Niklausa Königa i innych szwajcarskich artystów, z drugiej strony dzięki festiwalowi znanemu jako Unspunnenfest, zorganizowanemu w Interlaken po raz pierwszy w 1805 roku, poświeconemu szwajcarskiej kulturze i tradycji i już w pierwszej dekadzie XIX wieku przyciągającemu do miasta wielu turystów. Od początków trzeciej dekady XIX wieku Interlaken funkcjonowało jako popularne uzdrowisko, odwiedzane przez gości z kraju i zagranicy, zachęcanych do przyjazdu przez szybko rozwijającą się infrastrukturę noclegową i gastronomiczną, a także komunikacyjną - drogową, wodną i kolejową, pozwalającą na docieranie do położonych bliżej wysokich szczytów alpejskich miejscowości takich jak Lauterbrunnen czy Grindelwald. Szczególnie szybki rozwój infrastruktury turystycznej, nastawionej w dużej części na gości zamożnych i zainteresowanych luksusowymi warunkami pobytu, miał miejsce pod koniec XIX wieku i na początku XX wieku. Obie wojny światowe zahamowały rozwój miasta jako ośrodka turystycznego, lecz tylko do pewnego stopnia i na krótki czas. Dziś, zwłaszcza po doprowadzeniu do miasta autostrady A8 (w 1988 roku), Interlaken jest jednym z najważniejszych i najpopularniejszych w Szwajcarii ośrodków turystycznych, znanym zwłaszcza z organizacji zjazdów i konferencji, ale chętnie przyjmującym także indywidualnego (najchętniej dysponującego większymi niż przeciętne środkami finansowymi) turystę.


Interlaken leży na wysokości 566 m n.p.m., na małej równinie alluwialnej, zwanej Bödeli, między jeziorami Thunersee na zachodzie i Brienzersee na wschodzie, nad płynącą tu ze wschodu na zachód rzeką Aare , wypływającą z lodowca w masywie Finsteraarhorn (4274 m), najwyższym w Alpach Berneńskich, i wpadająca w pobliżu Koblencji w Niemczech do Renu. Na południe od miasta przebiega autostrada 8, prowadząca na północny wschód do Lucerny, zaś na północny zachód, wzdłuż brzegu jeziora Thun, do połączenia z autostradą 6 biegnącą w stronę Berna. Na południe wybiega z Interlaken droga lokalna łącząca Interlaken z najważniejszymi miejscowościami turystycznego regionu Jungfrau (Jungfrauregion).

Markerem oznaczony jest dworzec kolejowy Interlaken West, markerem - dworzec Interlaken Ost, będący terminalem rozbudowanej sieci kolejowej Oberlandu Berneńskiego, obejmującej w szczególności linie prowadzące przez Grindelwald lub przez Lauterbrunnen i Wengen na wspomnianą już przełęcz Kleine Scheidegg (2061 m) oraz słynną linię pozwalającą wyjechać z Kleine Scheidegg na przełęcz Jungfraujoch (3471 m). Na obu jeziorach pływają regularnie kursujące oraz wycieczkowe statki pozwalające dostać się drogą wodną z Interlaken do wszystkich ważniejszych miejscowości nad Thunersee i nad Brienzersee. Za główną ulicę Interlaken uważa się Höheweg , ulicę łączącą oba wspomniane dworce, z licznymi hotelami (w tym luksusowymi) i pensjonatami, restauracjami i kawiarniami, klubami i sklepami.


W mieście jest kilka zabytkowych budynków, jednak nie one, podobnie zresztą jak nie działające tu instytucje kultury czy skądinąd rozbudowana i różnorodna infrastruktura turystyczna i sportowa (tenis, golf, wszelkie sporty wodne, itp.), stanowią o turystycznym znaczeniu Interlaken. Znaczenie to jest związane przede wszystkim z bliskością wysokich szczytów Alp Berneńskich, w tym legendarnej trójki szczytów Eigeru (3967 m), Möncha (4107 m) i Jungfrau (4158 m) oraz nieograniczonych możliwości uprawiania w okolicach Interlaken turystyki górskiej (od łatwych spacerów do wypraw wysokogórskich i zaawansowanego alpinizmu), a w zimie, na położonych na wysokości 796-2500 m trasach ośrodka Grindelwald-Wengen, obejmującgo łącznie ponad 150 km tras o różnym stopniu trudności (m.in. legendarną trasę zjazdową Lauberhorn) i prawie 30 wyciągów - narciarstwa.

Jeśli chodzi o poważniejsze, całodniowe, ale dostępne dla turystów wycieczki górskie, to dobrymi punktami wypadowymi mogą być m.in. Grindelwald, przełęcz Kleine Scheidegg, czy Mürren - więcej informacji można znaleźć na naszych stronach poświęconych tym miejscowościom. Osoby o gorszej kondycji lub rodziny z dziećmi mogą wybrać się na Harder Kulm , punkt widokowy położony w bezpośrednim sąsiedztwie Interlaken, albo, przez Wilderswill, na Schynige Platte - oba miejsce są łatwo dostępne (kolejką górską) i oba oferują spektakularne widoki na miasto, jeziora i Alpy Berneńskie - więcej informacji można znaleźć niżej na tej stronie.


Harder Kulm

Harder Kulm (stosowana jest też pisownia Harderkulm) - to punkt widokowy położony na wysokości 1321 m, na zachodnim krańcu zalesionego, długiego na 30 km pasma górskiego zwanego Harder, ciągnącego się wzdłuż północnego brzegu jeziora Brienzersee.

Harder Kulm leży w granicach administracyjnch gminy Unterseen, sąsiadującej z gminą Interlaken. Stoi tu duży budynek restauracji (Bergrestaurant Harder Kulm), o charakterystycznej, przypominającej zamek architekturze. Z sąsiadującej z terenem restauracji platformy roziąga się wspaniały widok na Interlaken, jeziora i szczyty Alp Berneńskich na południowym wschodzie. Na Harder Kulm można wyjechać w ciągu 8 minut kolejką, której dolna stacja, położona niedaleko dworca kolejowego Interlaken Ost, oznaczona jest markerem .


Schynige Platte

Schynige Platte - to położony na wysokości ok. 2000 m punkt widokowy na zachodnim krańcu grzbietu górskiego należącego do grupy Schwarzohornu, oddzielającej dolinę potoku Schwarze Lütschine od jeziora Brienz. Podobnie jak z Harder Kulm, z Schynige Platte rozciąga się niezwykle rozległy, piękny widok na Interlaken, oba jeziora oraz na Alpy Berneńskie, w szczególności na trójkę szczytów Eiger - Mönch - Jungfrau .

Na Schynige Platte można wyjechać kolejką górską, której dolna stacja, oznaczona markerem , znajduje się w miejscowości Wilderswill, tuż obok dworca kolejowego Wilderswill położonego na linii kolejowej prowadzącej z Interlaken do Lauterbrunnen. Górna stacja koleki na Schynige Platte stoi na wysokości 1967 m, w pobliżu budynku hotelu górskiego i restauracji. Na północny wschód od stacji znajduje się alpejski ogród botaniczny (Botanischer Alpengarten Schynige Platte), uchodzący za jeden z najbardziej interesujących obiektów tego rodzaju w całych Alpach. W pobliżu stacji Schynige Platte przebiega kilka krótkich tras spacerowych z punktami widokowymi. Schynige Platte może być też punktem początkowym poważniejszej, ale dostępnej dla turystów wyprawy górskiej w kierunku szczytów Faulhorn (2681 m) i Schwarzhorn (2928 m), wznoszących się na północ od Grindelwaldu.