Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Mentona / Menton

Francja, Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże (➤ mapka)(➤ mapka)
Miasto (ok. 30 tys. mieszkańców) w południowej Francji, w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, na wybrzeżu Morza Śródziemnego, w departamencie Alpes-Maritimes, 31 km na północny wschód od Nicei , 11 km na północny wschód od Monako , tuż przy granicy francusko-włoskiej, 12 km na południowy zachód od Ventimiglii (➤ mapka)(➤ mapka). Mentona, znana jako miejscowość turystyczna już w połowie XIX wieku, zwana "perłą Francji" ("la perle de la France"), choć zachowująca wiele cech włoskich, słynie z pięknego położenia i nadzwyczaj łagodnego mikroklimatu sprzyjającego uprawie cytrusów, w szczególności cytryn - "Święto Cytryny" ("la Fête du Citron") jest obchodzone w Mentonie corocznie w lutym, przyciągając do miasta setki tysięcy turystów.

MENTONA
fot. PL
Region był zamieszkały już w paleolicie (o czym świadczą słynne znaleziska w pobliskich jaskiniach Balzi Rosssi. W czasach rzymskich przebiegała tędy, przez teren zamieszkały przez Ligurów, droga - via Julia Augusta - prowadząca z Placentia (Piacenza) do Arelates (Arles). Pierwsza osada powstała prawdopodobnie w XI wieku, gdy ówczesny władca Ventimiglii zbudował zamek na wzgórzu położonym na północny zachód od obecnego centrum miasta. W XIII wieku Mentona znalazła się w granicach Republiki Genui; później, od XIV wieku, jako część Księstwa Monako, należała do rodziny Grimaldich.

W 1861 roku Mentona została włączona do Francji i jej dalsza historia przebiegała podobnie do historii Nicei i innych miejscowości francuskiej Riwiery: już w drugiej połowie XIX wieku stała się Mentona modnym kurortem, popularnym zwłaszcza wśród rosyjskiej i angielskiej arystokracji, do czego bardzo przyczyniła się opinia angielskiego lekarza, Jamesa Henry'ego Benneta (1816-91), który zwrócił uwagę na wyjątkowe walory klimatyczne miejscowości i zalecał swym bogatym klientom spędzanie tu całego sezonu jesienno-zimowego. W tym okresie powstało wiele luksusowych hoteli, a także rezydencji najbogatszych turystów, którzy postanowiwszy się w Mentonie osiedlić, nabywali tu posiadłości, budowali wille i pałace oraz zakładali ogrody, z których miasto słynie i z których część można zwiedzać: do najczęściej wymienianych w przewodnikach turystycznych należą Jardin Serre de la Madone (założony przez Anglika, Lawrence'a Johnstona), Jardin botanique exotique de Menton ("Le Val Rahmeh" - założony w 1905 roku przez angielskiego arystokratę, Percy'ego Redcliffe'a), Fontana Rosa (założony w 1922 roku przez hiszpańskiego pisarza, Vicente Blasco Ibáñeza), Maria Serena (zaprojektowany przez Charles'a Garniera, budowniczego Opery paryskiej), czy ogród otaczający Palais Carnolès, dawną letnią rezydencję książąt Monako (dziś muzeum), z podobno najbogatszą w Europie kolekcją cytrusów.

W czasie II wojny światowej Mentona w czerwcu 1940 roku zajęta przez zostało na pewien czas zajęte przez faszystowskie Włochy, później (formalnie w granicach Francji Vichy) znalazła się pod okupacją niemiecką; została wyzwolona przez aliantów 8 września 1944 roku.


Za główne zabytki Mentony uchodzą:
  • Barokowa bazylika św. Michała Archanioła (Basilique Saint-Michel-Archange ) z XVII wieku, z dwiema wieżami, z których jedna, niższa, jest pozostałością dawnego kościoła, a druga, wysoka na 53 m, zbudowana na początku XVIII wieku, pełni funkcję dzwonnicy. Do bazyliki prowadzą szerokie schody, wyłożone mozaiką układającą się w herb Grimaldich.
  • Muzeum Jeana Cocteau (The Musée Jean Cocteau ), który często przyjeżdżał do Mentony i pozostawił tu wiele ze swych dzieł (w tym freski z 1950 roku w sali ślubów w ratuszu ); muzeum ma siedzibę w starym forcie Grimaldich stojącym dziś nad samym morzem.

Atrakcją Mentony jest też oczywiście długa, kilkukilometrowa promenada nadmorska i ciągnąca się wzdłuż niej (kamienista) plaża.

Najsłynniejszą imprezą, odbywającą się w Mentonie, jest wspomniane wyżej Święto Cytryny, którego początki sięgają lat 30. XX wieku, gdy Mentonę otaczały gaje cytrynowe (wymarzły w 1956 roku), a cały region był największym producentem cytryn w Europie, i który ze skromnego pokazu drzewek cytrynowych i owoców przekształcił się z czasem w trwający kilka dni karnawał. Poza Świętem Cytryny warto też pamiętać o festiwalu muzyki klasycznej odbywającym się w Mentonie corocznie w sierpniu na placu przez Bazyliką św. Michała Archanioła, na starym mieście.


Okolice
  • Będąc w Mentonie warto pamiętać o Roquebrune-Cap Martin - miejscowości, która podobnie jak Mentona stanowiła niegdyś część Księstwa Monako i wraz z Mentoną znalazła się w Francji w roku 1861. Jej część nadmorska - Cap Martin - jest znana jako dzielnica prywatnych posiadłości i luksusowych willi; natomiast Vieux Village leży wyżej, otaczając średniowieczny zamek Château de Roquebrune - ta część miejscowości jest niezwykle malownicza, rozciąga się też stąd rozległy widok na okolicę.

Galeria zdjęć

MENTONA
fot. AL
MENTONA
fot. AL
MENTONA
fot. PL
MENTONA
fot. PL

MENTONA
fot. PL
MENTONA
fot. PL
MENTONA
fot. AL
MENTONA
fot. AL