Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Munt Pers
Szwajcaria, Gryzonia (➤ mapka)(➤ mapka)
Munt Pers (3,206 m) is a mountain in the Bernina Range of the Alps, located in the Engadin region of the canton of Graubünden, Switzerland.


Munt Pers - to wznoszący się na wysokość 3206 m n.p.m. szczyt w Alpach Retyckich, położony w Engadynie, w szwajcarskim kantonie Gryzonia, w dystrykcie Maloja.

MUNT PERS
(3206 m)
widok z drogi nr 29 pomiędzy stacją kolejki linowej Diavolezza-Lagalb a przełęczą drogową Berninapass (2328 m)
fot. PL
Munt Pers jest jednym ze szczytów pasma Bernina (Berninagruppe), należącego do Alp Retyckich, stanowiących część Alp Centralnych w obrębie Alp Wschodnich. Leży w odległości nieco ponad 5 km na północny wschód od szczytu Piz Bernina (4049 m), najwyższego szczytu Alp Retyckich i całych Alp Wschodnich, a także najbardziej na wschód wysuniętego szczytu alpejskiego osiągającego wysokość 4000 m i najwyższego szczytu kantonu Gryzonia, oraz w podobnej odległości na północny zachód od przełęczy Bernina (Berninapass), położonej na wysokości 2328 mmiędzy doliną Val Bernina a włoskojęzyczną, ale należącą do Szwajcarii doliną Val Poschiavo . Na wschód i na południe od Mut Pers leżą lodowce Morteraratsch (Morteratschgletscher) oraz Pers (Persgletscher, Vadret Pers).

Ze szczytu Munt Pers rozciąga się piękny panoramiczny widok obejmujący w szczególności najwyższe szczyty grupy Bernina, w tym Piz Bernina i Piz Palü (3900 m).

Na wierzchołek Munt Pers prowadzi łatwy i krótki szlak turystyczny od oznaczonej markerem górnej stacji kolejki linowej, którą od jednego z parkingów przy drodze biegnącej dnem doliny Val Bernina można wyjechać na Diavolezzę (2973 m), szczyt położony między Munt Pers a Piz Trovat (3145 m). Zbocza Diavolezzy są częścią ośrodka narciarskiego Diavolezza-Lagalb (wznoszący się na wysokość 2959 m szczyt Piz Lagalb oznaczony jest markerem ), oferującego łącznie ok. 30 km tras o różnym stopniu trudności i kilka wyciągów.