Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Samedan
Szwajcaria, Gryzonia (➤ mapka)(➤ mapka)
Samedan is a town and municipality (with a population of about 3,000) in the Maloja Region in the Swiss canton of Grisons, located at 1,721 m above sea level.


Samedan (nazwa włoska: Samedano) - to liczące ok. 3 tys. mieszkańcow miasto i gmina w Szwajcarii, położone w kantonie Gryzonia, w dystrykcie Maloja. Całoroczna miejscowość wypoczynkowa i turystyczna.

Samedan leży na wysokości 1721 m n.p.m. nad Innem, w Górnej Engadynie, przy drodze 27 biegącej od granicy austriackiej do Silvaplany , 7,5 km na południowy zachód od La Punt-Chamues-ch , 7 km na północny wschód od Sankt Moritz , 12 km od Silvaplany. W Samedan od drogi 27 odgałęzia się droga 29, biegnąca na południowy wschód przez Pontresinę , główną miejscowość doliny Val Bernina , w kierunku przełęczy Bernina (Berninapass) .

Pierwsze wzmianki o Samedan (do 1943 roku obowiązywała nazwa Samaden) pochodzą z pierwszej połowy XII wieku. Od 2017 gmina Samedan należy do dystryktu Maloja i składa się z miejscowości Samedan, przysiółka Punt Muragl , górnych partii doliny Val Bever oraz eksklawy obejmującej prawie całą dolinę Val Roseg (będącą doliną boczną doliny Val Bernina, ciągnącą się na południe w kierunku masywu Bernina, z najwyższym, wznoszącym się na wysokość 4049 m szczytem Alp Retyckich i całych Alp Wschodnich, Piz Bernina ). Gmina Samedan, niegdyś w całości należąca do retoromańskiego obszaru językowego, liczy dziś ok. 3 tys. mieszkańców, z których większość (nieco ponad 60%) mówi po niemiecku, niecałe 17% - jednym z dialektów języka retoromańskiego, i nieco poniżej 15% - po włosku.

Markerem oznaczone jest położone na wschód od Samedan, na wysokości 1707 m n.p.m.) międzynarodowe lotnisko, jedno z najwyżej położonych lotnisk pasażerskich w Europie.

W rejonie Samedan w lecie można uprawiać turystykę pieszą i rowerową, zaś w zimie narciarstwo biegowe (a także, w pobliskim ośrodku narciarskim St. Moritz-Corviglia, narciarstwo zjazdowe).
więcej informacji w przygotowaniu