Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Pontresina

Szwajcaria, Gryzonia (➤ mapka)(➤ mapka)
Pontresina - to licząca ok. 2,2 tys. mieszkańców miejscowość i gmina w regionie Maloja w szwajcarskim kantonie Gryzonia, położone w Alpach Retyckich, w Górnej Engadynie, na wysokości 1805 m n.p.m. Uzdrowisko klimatyczne, popularna całoroczna miejscowość wypoczynkowa i turystyczna, w zimie ośrodek narciarski.

PONTRESINA
widok ze szczytu Munt Pers (3206 m)
fot. PL
Pontresina leży w dolinie Val Bernina, najwyżej położonej dolinie bocznej Górnej Engadyny, w miejscu, gdzie, tworząc rzekę Flaz, łączą się potoki płynące odpowiednio doliną Val Bernina i doliną Val Roseg : Ova da Bernina i Ova da Roseg. Jest jedyną miejscowością w dolinie. Na terenie gminy leży Piz Bernina (4049 m), najwyższy szczyt Alp Retyckich i całych Alp Wschodnich.

Pontresina leży przy drodze 29, która w miejscowości Samedan odgałęzia się od drogi 27, biegnącej doliną Innu od granicy austriackiej do Sankt Moritz i Silvaplany , gdzie łączy się z drogą 3 prowadzązą z Churu, stolicy Gryzonii, przez Silvaplanę, do miejscowości w szwajcarskiej części doliny Val Bregaglia i dalej do Chiavenny we Włoszech. Droga 29 prowadzi z Samedan na południowy wschód, dnem Val Bernina, w stronę przełęczy Bernina (Berninapass), i dalej do doliny Val Poschiavo i miejscowości Poschiavo , a następnie w stronę granicy z Włochami. Doliną Bernina biegnie też jedna z linii Kolei Retyckich (Rhätische Bahn) - zabytkowej, uruchomionej w latach 80. XIX wieku sieci wąskotorowych połączeń kolejowych (łącznie 384 km tras), dziś całkowicie zelektryfikowanych, biegnących w dużej części na wysokości przekraczającj 1500 m n.p.m. i osiągających (na przełęczy Bernina) wysokość 2253 m n.p.m., co jest najwyżej położonym miejscem, do którego można w Europie dojechać koleją (dworzec w Pontresinie oznaczony jest markerem na mapce zamieszczonej niżej).


Pierwsze wzmianki o Pontresinie pochodzą z XII wieku. Jeszcze w XIX wieku miejscowość należała do retoromańskiego obszaru językowego. Dzisiaj z ok. 2200 mieszkańców gminy większość (ok.58%) mówi po niemiecku, ok. 16% - po włosku, ok. 9% po portugalsku i zaledwie ok. 8% - jednym z dialektów języka retoromańskiego.

Pontresina jest znana od XIX wieku jako uzdrowisko klimatyczne. Dziś jest popularną, całoroczną miejscowością wypoczynkową i turystyczną, będącą, z uwagi na położenie, dobrą bazą wypadową do zwiedzania całej Górnej Engadyny, przede wszystkim jednak otoczenia doliny Val Bernina (w tym masywu Bernina i lodowca Mortaretschgletscher ) oraz otoczenia doliny Val Roseg (w tym lodowca Vadret da Roseg ). Markerem oznaczony jest dostępny turystycznie szczyt Piz Languard (3262 m), położony na wschód od Pontresiny; w okolicy przebiegają też liczne szlaki turystyki pieszej i rowerowej.
W zimie Potresina jest znanym ośrodkiem narciarskim (ośrodek Diavolezza-Lagalb), z terenami narciarskimi w rejonie szczytu Piz Lagalb (2959 m) i przełęczy Diavolezza (2978 m) - markery - oznaczają odpowiednio dwa duże parkingi przy drodze 29, w pobliżu których znajdują się dolne stacje działających w tym rejonie wyciągów. Tereny narciarskie położone są na wysokości 2093-2978 m i obejmują ok. 45 km tras (na stokach opadających spod Diavolezzy w większości trudnych i bardzo trudnych). Można też w okolicach Pontresiny (m.in. w dolinie Val Roseg) uprawiać narciarstwo biegowe.

Markerem oznaczony jest historyczny Grand Hotel Kronenhof (jeden z wielu hoteli zbudowanych w Pontresinie w drugiej połowie XIX wieku), markerem - romański kościół Santa Maria z drewnianym stropem i malowidłami ściennymi z XIII-XV wieku, a markerem - stojąca niedaleko kościoła Spaniola Turm, romańska wieża mieszkalna - trzy budynki uważane za najważniejsze zabytki Pontresiny. Marker oznacza interesujące muzeum przyrodnicze (Museum Alpin).