Jako datę założenia miasta przyjmuje się rok 1011 - datę ukończenia budowy nad dzisiejszym Jeziorem Neuchâtel zamku (wówczas określanego jako "nowy", stad nazwa) przez Rudolfa III, ostatniego władcy niezależnego Królestwa Burgundii. W następnych stuleciach miasto (podobnie jak cały region, początkowo hrabstwo, później podniesione do rangi księstwa) przechodziło kilkakrotnie z rąk do rąk, by ostatecznie w XIX wieku stać się stolicą jednego z 26 kantonów Szwajcarii. Miasto jest dziś ośrodkiem przemysłowym (znanym zwłaszcza z produkcji zegarków), węzłem komunikacyjnym, ośrodkiem naukowym i kulturalnym. Okolice Neuchâtel słyną z uprawy winorośli.
Miasto leży na północno-zachodnim brzegu Jeziora Neuchâtel , największego jeziora położonego w całości w Szwajcarii, u podnóża gór Jura, na wysokości 479 m n.p.m.. Historyczne centrum miasta jest położone na wzgórzu na północny zachód od portu . Za najważniejszy zabytek miasta uważa się wspomniany wyżej zamek - Château de Neuchâtel , wzniesiony w XII wieku, później wielokrotnie przebudowywany, pełniący od początku swej historii do dnia dzisiejszego funkcję siedziby władz regionu (dziś kantonu). Zamek jest dostępny dla zwiedzających (wycieczki z przewodnikiem). Dostępna dla turystów jest też stojąca w pobliżu wieża więzienna (Tour des Prisons ), z której rozciąga się interesujący widok na miasto i jezioro. Do kompleksu zamkowego należy także oznaczona markerem , konsekrowana w drugiej połowie XII wieku kolegiata Notre-Dame de Neuchâtel (pierwotnie katolicka, obecnie protestancka). We wnętrzu warto zwrócić uwagę na XIV-wieczny gotycki grobowiec (cenotaf) władców Neuchâtel oraz na kamień upamiętniający Guillaume'a Farela (1489-1565), jednego z najważniejszych zwolenników reformacji we francuskojęzycznej Szwajcarii.
Informacje dodatkowe
- Warto wiedzieć, że w pobliżu Neuchâtel, ok. 3 km na północny wschód od centrum, w miejscowości Hauterive, nad jeziorem, znajduje się największy w Szwajcarii park archeologiczny i muzeum (Laténium Parc et Musée d'Archéologie ), z bogatą kolekcją znalezisk pochodzących głównie z kantonu Neuchâtel.
- Dla części użytkowników niniejszej strony interesująca może być informacja, że w Neuchâtel urodził się wybitny psycholog szwajcarski, Jean Piaget (1896-1980), twórca tzw. epistemologii genetycznej, a od 1952 roku do śmierci mieszkał i pracował w Neuchâtel Friedrich Dürrenmatt (1921-1990) - markerem oznaczone jest poświęcone mu muzeum, Centre Dürrenmatt Neuchâtel, mieszczące się w jego dawnym (rozbudowanym) domu.
więcej informacji w przygotowaniu