Galeria zdjęć
Przełęcz Pas de Morgins jest położona na wysokości 1369 m n.p.m. (część źródeł podaje wysokość 1371 m n.p.m.). Najbliższymi miejscowościami są Châtel po stronie francuskiej i Morgins po stronie szwajcarskiej, obie należące do słynnego regionu narciarskiego Portes du Soleil. Nazwa przełęczy, podobnie jak nazwa miejscowości Morgins, pochodzi podobno od słowa celtyckiego oznaczającego granicę i była używana już w VI wieku p.n.e., gdy cały region zamieszkiwali Celtowie, a przełęcz stanowiła granicę między plemionami Nantuatów (zajmujących tereny dzisiejszego szwajcarskiego Chablais) i Allobrogów, przodków Sabaudczyków.
Przełęcz oddziela dolinę Val de Morgins, dolinę boczną doliny Val d'Illiez (w szwajcarskim kantonie Valais) od doliny Val d'Abondance (we francuskim regionie Rodan-Alpy). Droga D22, biegnąca z przełęczy w stronę Châtel, prowadzi dalej przez Chapelle d'Abondance i Abondance do połączenia ze słynną drogą D902, zwaną Route des Grandes Alpes, prowadzącą od Thonon-les-Bains nad Jeziorem Genewskim do Cluses . Droga z przełęczy na stronę szwajcarską prowadzi przez Morgins do Troistorrents, skąd skręcając w prawo można się dostać do Val-d'Illiez i Champéry , zaś skręcając w lewo - do Monthey , gdzie dolina Val d'Illiez odgałęzia się od Doliny Rodanu.
Warto wiedzieć, że - poza Saint-Gingolph nad Jeziorem Genewskim - Pas de Morgins jest jedynym przejściem drogowym między szwajcarską a francuską częścią Chablais.
Informacje dodatkowe
- Ciekawą dla amatorów kolarstwa może być informacja, że przełęcz Pas de Morgins trzykrotnie znalazła się na trasie wyścigu Tour de France (zawsze w kierunku ze Szwajcarii do Francji); od 1985 roku jest zaliczana do premii górskich pierwszej kategorii.