Galeria zdjęć
Morgins leży na wysokości 1333 m n.p.m., w dolinie Val de Morgins (która jest doliną boczną doliny Val d'Illiez), niecałe 2 km od przełęczy Pas de Morgins położonej na wysokości 1369 m n.p.m. i będącym jednym z trzech (obok Saint-Gingolph nad Jeziorem Genewskim i niedalekiego Novel) drogowych przejść łączących szwajcarską część regionu Chablais z francuską.
Pierwszymi mieszkańcami Morgins byli Celtowie - od ich słowa oznaczającego granicę pochodzi podobno nazwa miejscowości używana już w VI wieku p.n.e.: dzisiejsza przełęcz Pas de Morgins miała wówczas stanowić granicę między plemionami Nantuatów (zajmujących tereny dzisiejszego szwajcarskiego Chablais) i Allobrogów, przodków Sabaudczyków.
Podobnie jednak jak większość miejscowości regionu, Morgins, nawet jeśli od dawna zamieszkałe, przez stulecia nie było miejscowością o większym znaczeniu ani szerzej znaną.
Początki współczesnej historii Morgins przypadają na pierwszą połowę XIX wieku, gdy Europejczycy zaczęli na szerszą skalę wyjeżdżać "do wód" - w tym do żelazistych wód, których źródła odkryto w okolicy Morgins. W 1845 roku powstał tu pierwszy hotel dla turystów, a w 1870 roku - wygodna droga dojazdowa. Drugi okres przyspieszonego rozwoju nastąpił w drugiej połowie XX wieku. W 1947 powstał w Morgins pierwszy wyciąg narciarski, a w 1961 roku otwarto basen z podgrzewaną wodą. Do rozwoju miejscowości przyczyniło się też jej połączenie, przez przełęcz Pas de Morgins (1369 m) , z Châtel po francuskiej stronie granicy, a następnie, dzięki połączeniu terenów narciarskich Morgins z terenami Champoussin , włączenie Morgins do całego regionu Portes du Soleil, obejmującego po szwajcarskiej stronie granicy jeszcze Les Crosets (drugą, obok Champoussin, stację narciarską należącą do miejscowości Val-d'Illiez ), oraz Champéry . Trasy i wyciągi narciarskie w rejonie Morgins: ➤ mapka(➤ mapka).
Informacje dodatkowe
- Będąc w Morgins warto zwrócić uwagę na stojący w centrum miejscowości, na placu obok kościoła, carillon z 23 dzwonami, pełniący funkcję instrumentu muzycznego (uzupełnianego dwoma dzwonami wiszącymi na dzwonnicy kościelnej), rolę katechetyczną (dzięki grawerunkom o treści religijnej wykonanym na dzwonach przez zakonnice z Voiron), ale też rolę społeczną (którą ma oddawać jego nazwa: "Carillon pour la Paix"), jako symbol działalności na rzecz pokoju i solidarności.