Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Châtel

Francja, Owernia-Rodan-Alpy (➤ mapka)(➤ mapka)
Miejscowość i gmina (ok. 1200 mieszkańców) we Francji, w regionie Owernia-Rodan-Alpy, w departamencie Górna Sabaudia (Haute-Savoie), 624 km na południowy wschód od Paryża, 72 km na wschód od Genewy , 38 km od Thonon-les-Bains , historycznej stolicy regionu Chablais. Jest zaliczana do tzw. Portes du Soleil, słynnego regionu narciarskiego, obejmującego dwanaście miejscowości w Szwajcarii i we Francji. Dojazd: z Thonon-les-Bains 11 km drogą D902 (zwaną Route des Grandes Alpes) i następnie 27 km drogą D22. Jeśli jedzie się ze Szwajcarii (z Valais), najlepszym wyborem jest droga przez przełęcz Pas de Morgins (➤ mapka)(➤ mapka).

CHÂTEL
fot. AL
Miejscowość leży na wysokości ok. 1200 m n.p.m., w dolinie rzeki Dranse d'Abondance, zwanej Val d'Abondance, zaledwie 3 km od granicy szwajcarskiej. Zamieszkała od dawna, od XII wieku przez kilka stuleci pozostająca w strefie wpływów opactwa Abondance (zob. Abondance), stała się szerzej znana w drugiej połowie XX wieku jako ośrodek narciarski.

Od 1975 roku Châtel należy do wspomnianego wyżej regionu Portes du Soleil, oferującego w zimie łącznie około 650 km tras narciarskich i prawie 200 wyciągów różnego typu (część tych wyciągów działa również w lecie, dzięki czemu cały region jest dostępny dla osób spędzających urlop w którejkolwiek miejscowości, w Szwajcarii lub we Francji, przez cały rok).

W lecie Châtel jest przede wszystkim ośrodkiem kolarstwa górskiego (setki kilometrów specjalnie przygotowanych tras zjazdowych), dostępnych dzięki wyciągom czynnym w lecie, w tym sieci wyciągów między Pré la Joux a Avoriaz . Cały rejon stwarza też doskonały warunki dla osób zainteresowanych turystyką pieszą, tenisem, golfem, paralotniarstwem, a także - dzięki bliskości Jeziora Genewskiego - żeglarstwem czy windsurfingiem.

CHÂTEL
fot. AL
CHÂTEL
ścieżka spacerowa nad jeziorem Lac des Vonnes
fot. AL

Szczególną atrakcją jest tzw. Fantasticable - przelot w specjalnej jedno- lub dwuosobowej uprzęży podpiętej pod liną rozciągniętą nad doliną, na wysokości sięgającej paręset metrów nad ziemią. Punkt startowy (dostępny wyciągami z Pré la Joux lub Les Lindarets ) znajduje się w miejscu oznaczonym markerem .

CHÂTEL
Fantasticable
fot. AL
CHÂTEL
Fantasticable
fot. AL


Tereny narciarskie położone najbliżej Châtel - tzw. Super-Châtel (lub Barbossine/Super-Châtel) - znajdują się na wschód od Châtel i oferują trasy uchodzące za łatwe lub co najwyżej średnio zaawansowane, doskonałe dla narciarstwa rodzinnego. Tereny Super-Châtel są dostępne z centrum miejscowości i połączone są siecią wyciągów ze szwajcarskimi stacjami Morgins i Torgon , a także z Chapelle d'Abondance .

CHÂTEL
fot. AL
Natomiast z Pré La Joux (na południowy zachód od centrum Châtel), dokąd można dojechać autobusem, można się dostać wyciągami, przez przysiółek Plaine Dranse i stacje wyciągów w miejscu oznaczonym markerem do Les Lindarets , skąd kolejne wyciągi pozwalają dotrzeć do rejonu Avoriaz - tereny między Pré la Joux a Avoriaz to już setki kilometrów tras, w tym trudnych i bardzo trudnych, oraz możliwości narciarstwa pozatrasowego.

Warto też pamiętać, że w całej Val d'Abondance oprócz narciarstwa zjazdowego i snowboardingu można jeździć na sankach, korzystać ze snowparków, tras do narciarstwa biegowego (35 km tras łączących Châtel, Chapelle d'Abondance i Abondance) lub chodzenia na rakietach śnieżnych, kuligów, przejażdżek saniami ciągniętymi przez psy, i innych form rekreacji zimowej.

Châtel-Avoriaz samochodem
  • Warto wiedzieć, że choć Chatel sąsiaduje z Avoriaz i choć, jak opisano wyżej, obie miejscowości połączone są siecią wyciągów, nie ma między nimi bezpośredniego połączenia drogowego - trzeba jechać drogą okrężną przez Chapelle d'Abondance, Abondance , Saint-Jean-d'Aulps , Montriond i Morzine .


Galeria zdjęć

CHÂTEL
fot. AL
CHÂTEL
fot. AL
CHÂTEL
fot. AL
CHÂTEL
fot. AL

CHÂTEL
fot. AL
CHÂTEL
fot. AL
CHÂTEL
fot. AL
CHÂTEL
fot. AL


CHÂTEL
Lac des Vonnes
fot. AL
CHÂTEL
fot. AL
CHÂTEL
fot. AL
CHÂTEL
fot. AL