Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Passo del Foscagno

Włochy, Lombardia (➤ mapka)(➤ mapka)
Passo del Foscagno (także: Passo Foscagno, Passo di Foscagno) - to przełęcz drogowa w Alpach Włoskich, położona w prowincji Sondrio, na wysokości 2291 m n.p.m. Przez przełęcz biegnie droga łącząca Livigno z Bormio (➤ mapka)(➤ mapka).

PASSO DEL FOSCAGNO
(2291 m)
fot. PL
Przełęcz Foscagno leży w zachodnich Alpach Retyckich; łączy dolinę Livigno (Val di Livigno) z doliną Valdidentro, doliną boczną Valtelliny. Przez przełęcz biegnie droga SS301, prowadząca z Livigno przez przełęcz Eira (2208 m) i Passo del Foscagno do Bormio; z Livigno jest na przełęcz Passo del Foscgno 14 km, z Bormio - 23 km. Droga została zbudowana w latach 1912-1914, lecz początkowo była przejezdna tylko w miesiącach letnich; od początku lat 50. XX wieku jest otwarta rownież zimą. Droga przez przełęcz Foscagno jest jedyną drogą, którą można się dostać do doliny Livigno nie przekraczając granicy szwajcarskiej (w przeciwieństwie do drogi przez przełęcz Forcola di Livigno (2315 m), na którą można wjechać z włoskojęzycznej, ale należącej do Szwajcarii doliny Val Poschiavo, oraz drogi przez tunel Munt La Schera , łączący Val di Livigno z Engadyną.

Warto wiedzieć, że na przełęczy Foscagno znajduje się graniczny punkt kontrolny strefy wolnocłowej Livigno. Przełęcz leży też na głównym alpejskim dziale wodnym: jej północna strona należy do dorzecza Innu (a zatem dorzecza DUnaju, do którego Inn wpada, i do zlewni Morza Czarnego),natomiast strona południowa - do dorzecza Addy (a zatem Padu, którego Adda jest dopływem, i zlewni Adriatyku.