W Średniowieczu miejscowość należała przez pewien czas do tzw. Republiki Amalfi (zob. Amalfi) i pełniła funkcję letniej rezydencji władców Amalfi. Później mieszkańcy, aż do XIX wieku, zajmowali się głównie rybołóstwem; miejscowość była też liczącym się ośrodkiem jedwabnictwa; dziś jest jedną z najpopularniejszych miejscowości turystycznych na Wybrzeżu Amalfi.
Przez miasto przebiega nadzwyczaj malownicza droga SS163, prowadząca na zachód w stronę Positano i Półwyspu Sorrentyńskiego, a na wschód w stronę Furore, Amalfi, i dalszych miejscowości Wybrzeża Amalfi, aż do Vietri sul Mare. W samym Praiano, pomijając drogę SS163, która w dzielnicy Vettica Maggiore, zachodniej części Praiano, nosi nazwę Via Gennaro Capriglione, a w części wschodniej Via Roma, poruszanie się samochodem nie jest łatwe; najwygodniej jest zaparkować gdzieś samochód (co zresztą też nie jest łatwe) albo dojechać do Praiano transportem publicznym i zwiedzać miejscowość pieszo.
Za główny zabytek Praiano uchodzi kościoł św. Łukasza Ewangelisty (San Luca Evangelista), patrona miejscowości, zbudowany w końcu XVI wieku w miejscu wcześniejszej świątyni (datowanej na pierwszą połowę XII wieku), z majolikową posadzką, kilkoma interesującymi dziełami sztuki (z których najstarsze pochodzą z XVI wieku), a także charakterystyczną kopułą pokrytą płytkami ceramicznymi; w kościele przechowywane są relikwie świętego (o kościele św. Łukasza w Praiano, zob. np. ➤ www.comune.praiano.sa.it/italiano/chieseambiente/sanluca.htm). Innymi godnymi uwagi zabytkami sakralnymi w Praiano są kościół św. Jana Chrziciela (San Giovanni Battista) oraz, w dzielnicy Vettica Maggiore, kościół San Gennaro.
PRAIANO
plaża Marina di Praia przy drodze SS163w głębi zabytkowa wieża obserwacyjna - Torre Asciola, zbudowana w 1270 roku
aktualnie w jej wnętrzach działa galeria sztuki
fot. PL
Szczególną atrakcją, podobnie jak w innych miejscowościach Wybrzeża Amalfi, są sprzedawane w Positano w licznych sklepach i sklepikach lokalne wyroby alkoholowe, w szczególności limoncello - wysokoprocentowy likier cytrynowy, do którego produkcji używana jest specjalna regionalna odmiana cytryn (sfusato amalfitano).