Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Roses

Hiszpania, Katalonia, Costa Brava (➤ mapka)(➤ mapka)
Miejscowość (ok. 20 tys. mieszkańców) położona w powiecie (comarca) Alt Empordà, w prowincji Girona, 158 km na północny wschód od Barcelony , 61 km na północny wschód od Girony , 22 km na wschód od Figueres (➤ mapka)(➤ mapka). Ważny port rybacki i popularna miejscowość turystyczna, z jedną z najlepszych piaszczystych plaż na Costa Brava. Dojazd z Figueres: drogą C-260.

Miasto leży na północnym krańcu jednej z większych na Costa Brava zatok Morza Śródziemnego, znanej jako Golf de Roses; w Roses zaczyna się południowe wybrzeże półwyspu Cap de Creus , najbardziej na wschód wysuniętej części Półwyspu Iberyjskiego. Jest jednym z ważniejszych w regionie portów rybackich, a od lat 60. XX wieku - także popularną miejscowością turystyczną z rozbudowaną infrastrukturą noclegową i gastronomiczną, portem jachtowym i długą piaszczystą plażą; organizowane są tu też w sezonie różne imprezy kulturalne.

Różne źródła podają różne informacje co do daty założenia miasta. Wiadomo jednak w każdym razie, że zostało założone przez kolonistów greckich, potem należało do Rzymu, a po upadku Cesarstwa Rzymskiego do Wizygotów, o czym zaświadczają znalezione w Roses ślady odsyłające do każdego z tych okresów historii miasta. Średniowieczne miasto, położone mniej więcej na tym samym terenie, na którym istniały osady starożytne, rozbudowało się wokół klasztoru benedyktynów (o którym pierwsze wzmianki pochodzą z połowy X wieku) i było kontrolowane zarówno przez kolejnych opatów, jak przez władców istniejącego przez kilka stuleci hrabstwa Empúries (obejmującego w przybliżeniu tereny dzisiejszego powiatu Alt Empordà), od początku XV wieku wchodzącego w skład Królestwa Aragonii, a później Hiszpanii. W połowie XVI wieku miasto, wcześniej narażone na powtarzające się napady piratów, zostało na rozkaz Karola V otoczone murami obronnymi, później jeszcze wzmocnionymi, które jednak w następnych stuleciach, nawet we współdziałaniu z wzniesionym także w połowie XVI wieku w pobliżu miasta zamkiem znanym jako Castell de la Trinitat wielokrotnie okazały się niewystarczające. Ostatecznie stare miasto zostało prawie całkowicie zniszczone, zaś nowe powstało wokół zbudowanego w końcu XVIII wieku kościoła Santa Maria de Roses, wzniesionego poza dawnymi murami.


W XIX wieku, gdy epidemia filoksery zniszczyła prawie całkowicie winnice wokół Roses, miasto podupadło - część mieszkańców przeniosła się do Barcelony, część wyemigrowała za granicę. Odrodziło się w drugiej połowie XX wieku, dzięki turystyce, by dziś być jedną z najpopularniejszych destynacji turystycznych na Costa Brava.

Obecne miasto Roses leży na północny zachód od portu , wokół wspomnianego wyżej kościoła Santa Maria de Roses , zbudowanego w końcu XVIII wieku. Ciutadella de Roses, obszar ograniczony dawnymi murami obronnymi, oznaczony jest markerem ; zachowały się tu pozostałości osad starożytnych, greckiej i rzymskiej, a także pozostałości dawnego opactwa benedyktynów. Resztki osady wizygockiej, oznaczone markerem , znajdują się na południowy wschód od obecnego miasta. Markerem oznaczone są resztki zbudowanego w połowie XVI wieku zamku znanego jako Castell de la Trinitat.

Największą atrakcją Roses, przyciągającą większość turystów, nie są jednak zabytki, lecz raczej piaszczysta plaża , najdłuższa na Costa Brava i uchodząca za jedną z najpiękniejszych w regionie. Miasto może też być dobrą bazą wypadową do zwiedzania całego półwyspu Cap de Creus, w tym popularnych miejscowości turystycznych - Cadaqués na wschodnim wybrzeżu (oraz stojącej niedaleko Cadaqués, na przylądku Creus, latarni morskiej , spod której rozciąga się wspaniały widok) i El Port de la Selva na wybrzeżu północnym, ale też zajmującego część półwyspu parku krajobrazowego (Parc Natural del Cap de Creus) z siedzibą w dawnym klasztorze benedyktynów, Sant Per de Rodes (zob. Cap de Creus).