Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

La Punt-Chamues-ch

Szwajcaria, Gryzonia (➤ mapka)(➤ mapka)
Miejscowość i gmina (ok. 700 mieszkańców) położona w Górnej Engadynie, w dystrykcie Maloja, jednym z jedenastu dystryktów kantonu Gryzonia.

La Punt-Chamues-ch (do 1943 roku oficjalną nazwą miejscowości była włoska nazwa Ponte-Campovasto) leży na wysokości 1687 m n.p.m., nad rzeką Inn, 20 km na południowy zachód od Zernez , 13 km na północny wschód od Sankt Moritz . Na północny zachód od rejonu La Punt-Chamues-ch leży pasmo Alp Retyckich znane jako pasmo Albula (Albula-Alpen), z najwyższym szczytem Piz Kesch (3418 m), na południowym wschodzie rozciąga się grupa Alpi di Livigno, z najwyższym szczytem Cima Piazzi (3439 m).

Przez La Punt-Chamues-ch prowadzi droga 27 biegnąca od granicy z Austrią przez Dolną Engadynę (markerem oznaczona jest główna miejscowość i najważniejszy ośrodek turystyczny Dolnej Engdyny, Scuol), Zernez i Sankt Moritz do Silvaplany , gdzie łączy się z drogą 3 prowadzązą z Churu, stolicy Gryzonii, przez przełęcz Julierpass (2284 m) i Silvaplanę do miejscowości w szwajcarskiej części doliny Val Bregaglia i dalej do Chiavenny we Włoszech. W La Punt-Chamues-ch od drogi 27 odgałęzia się droga lokalna prowadząca przez położoną na wysokości 2315 m przełęcz Albula (Albulapass) w stronę gminy Albula/Alvra i oznaczonego markerem połączenia z drogą 3 (w połowie drogi między Churem a Engadyną).

LA PUNT-CHAMUES-CH
widok w stronę Chamues-ch i Piz Mezzaun
fot. PL
Piwerwsze wzmianki o La Punt-Chamues-ch pochodzą z pierwszej połowy XII wieku. Dzisiejsza gmina La Punt-Chamues-ch składa się z dwu niegdyś odrębnych miejscowosci, dziś stanowiących jeden organizm. Na północno-zachodnim brzegu Innu leży La Punt (przez La Punt biegnie wspomniana droga 27 i linia kolejowa); na południowo-zachodnim brzegu rzeki, u wylotu doliny Val Chamuera, u stóp dwuwierzchołkowego masywu Piz Mezzaun (z wierzchołkiem zachodnim wznoszącym się na 3000 m i wschodnim - na 2963 m) - Chamues-ch.

LA PUNT-CHAMUES-CH
fot. PL
La Punt-Chamues-ch, miejscowość niegdyś należąca do retoromańskiego obszaru językowego, liczy dziś ok. 700 mieszkańców, z których ok. 65% mówi po niemiecku, ok. 20% - jednym z dialektów języka retoromańskiego i niecałe 8% - po włosku. Za najważniejsze zabytki uważa się dwa kościoły, jeden w La Punt i jeden w Chamues-ch, a także kilka zabytkowych typowych dla Engadyny patrycjuszowskich domów (w tym należących niegdyś do znanej rodziny Albertini).


W okolicach La Punt-Chamues-ch można uprawiać turystykę pieszą i rowerową, a w zimie narciarstwo biegowe, a także, w położonym niedaleko ośrodku narciarskim St. Moritz-Corviglia, narciarstwo zjazdowe.

LA PUNT-CHAMUES-CH
Chamues-ch
fot. PL