Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Sankt Anton am Arlberg

Austria, Tyrol (➤ mapka)(➤ mapka)
Miejscowość (ok. 2,4 tys. mieszkańców) w zachodniej Austrii, położona w kraju związkowym Tyrol, w powiecie Landeck, 100 km na zachód od Innsbrucka , 25 km od miejscowości Landeck , stolicy powiatu (➤ mapka)(➤ mapka). Całoroczna miejscowość turystyczna, w zimie jedna z najważniejszych miejscowości regionu narciarskiego Ski Arlberg.

Sankt Anton am Arlberg (także: Sankt Anton lub St. Anton) leży na wysokości 1304 m, w pobliżu granicy między Tyrolem a Vorarlbergiem, nad rzeką Rosanna, w dolinie Stanzertal, oddzielającej Alpy Lechtalskie na północy od grupy Verwall (Verwallgruppe) na południu, u podnóża należącego do Alp Lechtalskich niewielkiego masywu górskiego Arlberg, z najwyższym szczytem Valluga (2811 m). Miasto leży przy głównej linii kolejowej łączącej Austrię ze Szwajcarią. Dojazd samochodem - drogą szybkiego ruchu S16, z której jednak trzeba w odpowiednim momencie zjechać na drogę 197: jeśli jedzie się z zachodu, zjazdem Langen am Arlberg , natomiast jeśli jedzie się ze wschodu, zjazdem St. Anton am Arlberg (droga S16 biegnie tunelem, omijając Sankt Anton).

W przeszłości miejscowość (nosząca obecną nazwę dopiero od 1927 roku, wcześniej nosząca inne nazwy) była przystankiem na używanym już w Średniowieczu szlaku wiodącym przez przełęcz Arlbergpass łączącą Vorarlberg z resztą Austrii. Większe znaczenie uzyskała jednak dopiero w XIX wieku, gdy najpierw (w 1824 roku) powstała pierwsza utwardzona droga przez przełęcz, a później - gdy (w latach 1880-1884) wybudowana została linia kolejowa Arlbergbahn.


W 1895 roku otwarty został w Sankt Anton pierwszy hotel, a wkrótce potem inne. W początkach XX wieku Johann "Hannes" Schneider (1890-1955) opracował podstawy techniki jazdy na nartach (do dziś nazywanej "techniką Arlberg") i założył w Sankt Anton pierwszą szkołę jazdy, co zapoczątkowało tu turystykę zimową (w wielu źródłach mówi się o rejonie Arlbergu jako "kolebce narciarstwa alpejskiego"), a w 1937 roku zbudowano pierwszą kolejkę linowa z górną stacją na szczycie Galzig (2184 m). Szybki rozwój infrastrutury noclegowej, gastronomicznej i narciarskiej miał miejsce w drugiej połowie XX wieku, zwłaszcza na przełomie lat 70. i 80. XX wieku, a później na przełomie tysiącleci, w związku ze zorganizowanymi w Sankt Anton w 2001 roku Mistrzostwami Świata w narciarstwie alpejskim.

Dziś Sankt Anton am Arlberg jest jedną z najpopularniejszych miejscowości turystycznych w Tyrolu i w całej Austrii, znaną przede wszystkim jako główna miejscowość regionu narciarskiego Ski Arlberg, jednego z największych w Austrii, położonego na wysokości 1269-2811 m n.p.m. i oferującego gościom łącznie ok. 550 km tras o różnym stopniu trudności (w tym ok. 200 km freeride) i prawie 100 wyciągów różnego typu. Do najważniejszych miejscowości regionu należą, obok Sankt Anton, Sankt Christoph am Arlberg , Stuben , Zürs , Zug , Lech am Arlberg , Oberlech , Warth i Schröcken . Warto dodać, że do niedawna region Ski Arlberg składał się z trzech nie połączonych infrastrukturą narciarską części: ośrodka obejmującego Sankt Anton, Sankt Christoph i Stuben, ośrodka Zürs-Lech, oraz terenów Warth-Schröcken. Jednak poczynając od sezonu 2013/2014 druga i trzecia część są połączone kolejką gondolową Auenfeldjet, a od sezonu 2016/2017 pierwsza i druga część - koleją gondolową Flexenbahn, dzięki czemu cały region może funkcjonować jako jeden ośrodek narciarski (chociaż do regionu Ski Arlberg zalicza się też zazwyczaj również tereny Sonnenkopf położone na zachód od Klösterle nie połączone infrastrukturą narciarską z pozostałymi, a także kilka innych niewielkich ośrodków narciarskich bardziej oddalonych od Sankt Anton). Do popularności Sankt Anton w sezonie zimowym przyczynia się także istnienie w okolicy ok. 40 km tras narciarstwa biegowego, toru saneczkowego, oraz rozbudowanej infrastruktury après-ski.


W sezonie letnim Sankt Anton nie jest miejscowością tak popularną, jak w zimie, jednak już od pewnego czasu przyciąga coraz więcej osób zainteresowanych turystyką górską - pieszą (ok. 100 km znakowanych szlaków turystycznych, dwie ferraty, tereny wspinaczkowe) i rowerową. Do dyspozycji gości jest też rozbudowana infrastruktura sportowa i rekreacyjna.

więcej informacji w przygotowaniu