Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

przełęcze drogowe

Austria

Poniżej zamieszczamy krótkie opisy położonych na terenie Austrii przełęczy drogowych. Jeśli w witrynie a41.pl istnieje odpowiednia osobna strona poświęcona danemu szczytowi lub przełęczy, dodajemy stosowny odsyłacz.

Hochtor ╫ (2504 m)

HOCHTOR
(2504 m)
fot. PL
Hochtor - to przełęcz drogowa w Alpach, w Wysokich Taurach, położona na wysokości 2504 m n.p.m. Najwyższy (nie licząc punktu widokowego znanego jako Edelweissspitze) punkt słynnej alpejskiej drogi Grossglockner Hochalpenstrasse (droga B107).

więcej informacji


Timmelsjoch ╫ (2474 m)

TIMMELSJOCH / PASSO DEL ROMBO
(2509 m)
widok na stronę austriacką
fot. PL
Timmelsjoch (nazwa włoska: Passo del Rombo) - to przełęcz drogowa położona na wysokości 2474 m n.p.m., na granicy między Austrią a Włochami.

Przez przełęcz biegnie droga łącząca doliną Ötztal w austriackim Tyrolu z doliną Passeiretal we włoskiej prowicji Bolzano w regionie Trydent-Górna Adyga. Przełęcz jest otwarta w sezonie letnim. Przejazd jest płatny.

więcej informacji


Fuscher Törl ╫ (2428 m)

FUSCHER TÖRL
(2428 m)
fot. PL
Fuscher Törl - to przełęcz na trasie słynnej alpejskiej drogi Grossglockner Hochalpenstrasse, położona na wysokości 2428 m, w pobliżu punktu widokowego znanego jako Edelweissspitze. Na zamieszczonym zdjęciu jest widoczna kapliczka poświęcona pamięci robotników, którzy stracili życie podczas budowy drogi.Staller Saddle ╫ (2052 m)

Staller Saddle (nazwa niemiecka: Staller Sattel; nazwa włoska: Passo Stalle) - to przełęcz drogowa położona na wysokości 2052 m n.p.m., na granicy między Austrią a Włochami.


więcej informacji w przygotowaniu


Bielerhöhe ╫ (2037 m)

Bielerhöhe - to przełęcz drogowa położona na granicy austriackich krajów związkowych Tyrol i Vorarlberg, na wysokości 2037 m n.p.m.

Przebiegająca przez przełęcz droga 188 jest otwarta w sezonie letnim. Bezpośrednio na południe od przełęczy leży jezioro zaporowe - Silvretta-Stausee, a nieco dalej, na granicy austriacko-włoskiej, wznosi się najwyższy szczyt kraju związkowego Vorarlberg - Piz Buin (3312 m).Arlbergpass ╫ (1793 m)

Arlbergpass - to przełęcz drogowa położona na granicy austriackich krajów związkowych Tyrol i Vorarlberg, na wysokości 1793 m n.p.m., stanowiąca główne połączenie Vorarlbergu z resztą Austrii.

Szlak prowadzący przez przełęcz Arlberg był znany od dawna. Dziś biegnie tędy droga 197 (Arlbergstrasse), w zimie w razie konieczności zamykana. Po otwarciu tunelu, którym biegnie równoleżnikowo autostrada S16, droga przez przełęcz ma znaczenie raczej lokalne i turystyczne. W okolicach przełęczy funkcjonuje jeden z największych i najbardziej znanych austriackich ośrodków narciarskich, St. Anton am Arlberg.Brennerpass ╫ (1370 m)

BRENNERPASS
(1370 m)
fot. PL
Brennerpass (nazwa włoska: Passo del Brennero) - to położona na wysokości 1370 m n.p.m. przełęcz drogowa łącząca dwie główne części Tyrolu - północną, należącą do Austrii i południową, należącą do Włoch. Przełęcz jest jednym z najważniejszych drogowych przejść alpejskich - od północy doprowadza do niej austriacka autostrada A13, zaś od południa włoska autostrada A22; przez Brenner przebiega też linia kolejowa.

więcej informacji


Fernpass ╫ (1212 m)

Fernpass - to przełęcz drogowa położona na wysokości 1212 m n.p.m. w Tyrolu, ok. 70 km na północny zachód od Innsbrucka, 36,5 km na południowy zachód od Garmisch-Partenkirchen. Przełęcz jest jednym z ważniejszych drogowych przejść alpejskich w Tyrolu.

więcej informacji