Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Sankt Wolfgang

Austria, Górna Austria (➤ mapka)(➤ mapka)
Miejscowość w Austrii, w kraju związkowym Górna Austria, w powiecie Gmunden, położona na północnym brzegu jeziora Wolfgangsee , 48 km na południowy wschód od Salzburga , 18 km na północny zachód od Bad Ischl (➤ mapka)(➤ mapka). Jedna z miejscowości wypoczynkowych regionu turystycznego Salzkammergut.

Sankt Wolfgang (oficjalnie: Sankt Wolfgang im Salzkammergut) jest miastem targowym liczącym ok. 2800 mieszkańców, położonym na wysokości 548 m n.p.m. na północnym brzegu jeziora Wolfgangsee naprzeciwo półwyspu Zinkenbach (od nazwy potoku Zinkenbach wpadającego do jeziora w miejscu oznaczonym markerem ) dzielącego jezioro na dwie cześci, połączone wąską (ok. 200 m) i stosunkowo płytką cieśniną. Odległość Sankt Wolfgang od Sankt Gilgen , miejscowości położonej na północno-zachodnim krańcu jeziora, wynosi w linii prostej zaledwie ok. 6 km, ponieważ jednak polączenia między tymi miejscowościami po północnej stronie jeziora, rzeczywista odległość drogowa wynosi ok. 20 km; 18 km jest z Sankt Wolfgang do Bad Ischl , jednej z najważniejszych miejscowości regionu Salkammergut.

Markerem oznaczona jest wznosząca się na wysokości 1783 m n.p.m. góra Schafberg, z której rozciąga się rozległy spektakularny widok na okolice jezior Wolfgangsee, Mondsee i Attersee. Można na nią wjechać kolejką górską (zębatą), której dolna stacja znajduje się w pobliżu jednej z dwu głównych przystani statków pływających po jeziorze, oznaczonej markerem (druga przestań znajduje sie w miejscu oznaczonym markerem , w centrum miejscowości, w pobliżu kościoła św. Wolfganga .

Miasto wzięło swą nazwę od imienia św. Wolfganga (924-994), biskupa Ratyzbony kanonizowanego w 1052 rou, który w 976 roku miał tu założyć pierwszy kościół. Po kanonizacji biskupa kościół stał się (i pozostał na długi czas) jednym z najważniejszych celów pielgrzymek w Europie Środkowej. Dziś jest najważniejszym zabytkiem miasta, słynącym m.in. ze skrzydłowego ołtarza głównego wykonanego w latach 70. XV wieku przez Michaela Pachera, pochodzącego z drugiej połowy XVII wieku barokowego ołtarza autorstwa Thomasa Schwanthalera, barokowej ambony z początków XVIII wieku wykonanej przez Meinrada Guggenbichlera oraz wielu innych cennych dzieł sztuki.


W XIX wieku Sankt Wolfgang, podobnie jak cały region Salzkammerut, stał się prawie na dwa stulecia popularnym ośrodkiem turystycznym, ostatnio, od lat 90. XX wieku, nieco tracącym na znzaczniu, chociaż wciąż atrakcyjnym dla osób zainteresowanych uprawianiem sportów wodnych turystyki pieszej i rowerowej.