Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

jeziora
Austria

Poniżej zamieszczamy krótkie opisy położonych (w całości lub w części) na terenie Austrii jezior (naturalnych i sztucznych), uważanych za samoistne cele turystyczne lub ważne elementy godnych uwagi rejonów turystycznych. Jeśli w witrynie a41.pl istnieje osobna strona poświęcona danemu zbiornikowi wodnemu, dodajemy stosowny odsyłacz.

Jezioro Bodeńskie

Jezioro Bodeńskie (nazwa niemiecka: Bodensee) - to jezioro polodowcowe położone u podnóża Alp, na pograniczu Niemiec (Bawaria i Badenia-Wirtenbergia), Austrii (Vorarlberg) i Szwajcarii (Sankt Gallen, Turgowia i Schaffhausen), trzecie pod względem wielkości w Europie Środkowej (po Balatonie na Węgrzech i Jeziorze Genewskim na granicy szwajcarsko-francuskiej), będące właściwie rozlewiskiem Renu, wpadającego do jeziora od południa (stanowiąc na tym odcinku granicę austriacko-szwajcarską), w pobliżu Bregencji w Austrii, i wypływającego z niego na zachodzie, w pobliżu miejscowości Stein am Rhein, w kierunku Szafuzy / Schaffhausen. Jezioro leży na wysokości 395 m n.p.m., jego powierzchnia wynosi 536 km2, maksymalna głębokość 252 m, a długość linii brzegowej przekracza 270 km, z czego ok. 70% przypada na Niemcy.

Wyróżnia się trzy części Jeziora Bodeńskiego: Obersee (północny wschód), Untersee (znacznie mniejszy zbiornik na zachodzie) oraz łączący je kilkukilometrowy odcinek Renu, Seerhein. Na jeziorze jest wiele wysp, z których największymi są Reichenau, Lindau i Mainau.

Okolice Jeziora Bodeńskiego są popularnym rejonem turystycznym, obfitującym w zabytki architektury, atrakcje przyrodnicze oraz inmprezy kulturalne, a także oferującym szerokie możliwości uprawiania wszelkiego rodzaju sportów wodnych (należy jednak pamiętać, że akwen, z uwagi na jego wielkość oraz gwałtowne zmiany pogody, może być niebezpieczny), turystyki pieszej i rowerowej. Do najważniejszych miejscowości położonych nad Jeziorem Bodeńskim należą: w Szwajcarii Kreuzlingen i Stein am Rhein, w Niemczech Konstancja, Bodman-Ludwigshafen, Meersburg, Friedrichshafen i Lindau, a w Austrii Bregencja.


więcej informacji w przygotowaniu


Wörthersee

Jezioro Wörthersee (także: Wörther See) - to jezioro polodowcowe położone w południowej Austrii, na wysokości 440 m n.p.m. Jezioro, największe w Karyntii, ma powierzchnię 19,39 km2, a jego maksymalna głębokość wynosi 85,2 m. Ma podłużny kształt i rozciąga się w przybliżeniu równoleżnikowo na długości 16,5 km. Brzegi jeziora są zalesione, a woda ma charakterystyczny niebiesko-zielony kolor.

Najważniejszymi miejscowościami nad jeziorem są Klagenfurt am Wörthersee, stolica Karyntii, położona na wschodnim jego krańcu, Velden am Wörther See na krańcu zachodnim, a także Pörtschach am Wörther See oraz Krumpendorf am Wörthersee na północnym brzegu jeziora i Maria Wörth - na południowym. Okolice jeziora do połowy XIX wieku były słabo zaludnione, lecz po otwarciu w 1863 roku linii kolejowej do Klagenfurt zaczęły się przekształcać w rejon letniskowy (głównie dla zamożniejszych gości) i do dziś stanowią popularny austriacki rejon turystyczny (plaże, kąpieliska, sporty wodne, turystyka piesza i rowerowa).
Jezioro Hallstättersee

Jezioro Hallstättersee - to jezioro położone w Górnej Austrii, ok. 50 km na południowy wschód od Salzburga, w regionie znanym jako Salzkammergut, na wysokości 508 m n.p.m., u podnóży masywu Dachstein. Ma powierzchnię 8,55 km2, a jego maksymalna głębokość wynosi 125 m. Przez jezioro przepływa rzeka Traun.

Na zachodnim brzegu jeziora leży Hallstatt - główna miejscowość regionu Hallstatt–Dachstein/Salzkammergut figurującego na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO i jedna z najpopularniejszych destynacji turystycznych w całej Austrii; inną znaną miejscowością nad jeziorem Hallstätter See jest Obertraun. Na jeziorze (od 1862 roku) działa żegluga pasażerska. Istnieją kąpieliska, można nurkować, można też uprawiać inne sporty wodne (w szczególności pływać tradycyjnymi drewnianymi płaskodennymi łodziami zwanymi Plätten); w zimie, na zamarzniętych częściach jeziora, uprawia się też sporty zimowe.
Zeller See

ZELLER SEE
widok na jezioro ze wschodniego brzegu
fot. AL
Jezioro Zeller See - to niewielkie jezioro polodowcowe położone w kraju związkowym Salzburg, niecałe 90 km na południowy zachód od Salzburga, w powiecie Pinzgau, na wysokości 750 m n.p.m., u stóp szczytu Schmittenhöhe (1965 m n.p.m.) należącego do pasma Alp Kitzbühelskich (Kitzbüheler Alpen). Jezioro, słynące z czystości wody, ma powierzchnię 4,7 km2, a jego głębokość wynosi 68 m. Okolice jeziora są popularnym całorocznym rejonem turystycznym. Najbardziej znaną miejscowością nad Zeller See jest Zell am See; bazę noclegową Zell am See uzupełniają leżące wokół jeziora miejscowości Wiesenlehen, Thummersbach, Erlberg i Schüttdorf. Głównymi dopływami jeziora są potoki Schmittenbach i Thumersbach; głównymi odpływami - dwa kanały prowadzące do rzeki Salzach.