Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Spiez

Szwajcaria, Berno (➤ mapka)(➤ mapka)
Spiez - to liczące ok. 13 tys. mieszkańców niemieckojęzyczne miasto w centralnej Szwajcarii, położone w dystrykcie Frutigen-Niedersimmental w kantonie Berno, nad Jeziorem Thun, 40 km na południowy wschód od Berna , 18 km na zachód od Interlaken (➤ mapka)(➤ mapka). Węzeł komunikacyjny, uzdrowisko, ośrodek turystyczny.

SPIEZ
droga nr 6
widok na przystań portową i zamek
fot. PL

Spiez (markerem oznaczony jest dworzec kolejowy) leży na południowym brzegu Jeziora Thun , na wysokości 607 m n.p.m. Od połowy XIX wieku miejscowość jest znana jako uzdrowisko klimatyczne.

Główną atrakcją turystyczną miejscowości jest otoczony winnicami zamek - Schloss Spiez, którego najstarsze zachowane elementy (dolna część donżonu) pochodzą z X wieku. Część pomieszczeń zamkowych jest w sezonie letnim dostępna dla zwiedzających. Z okolic zamku (a także z dostępnej dla turystów wieży zamkowej) rozciąga się piękny widok na miasto i jezioro. W pobliżu zamku stoi romański kościół pochodzący z przełomu X i XI wieku (z zachowanymi freskami z XI wieku), uważany za jeden z najpiękniejszych kościołów w rejonie Jeziora Thun. Markerem oznaczone jest mieszczące się w XVII-wiecznym typowym dla regionu budynku historyczne muzeum regionalne (gospodarstwo wiejskie, wyrób wina).


SPIEZ
Zamek
fot. PL

Spiez może być dobrą miejscowością wypoczynkową dla osób uprawiających wszelkiego rodzaju sporty wodne lub turystykę pieszą czy rowerową.

Z położonej ok. 8 km na południe od Spiez miejscowości Mülenen można wjechać koleją linowo-terenową na szczyt Niesen (2361 m n.p.m.), z ktorego rozciąga się spektakularny widok na okolicę.

SPIEZ
widok z portu w kierunku szczytu Niesen (2362 m)
fot. PL


więcej informacji w przygotowaniu

Galeria zdjęć

SPIEZ
port
fot. PL
SPIEZ
Seestrasse
po lewej wieża Zamku
fot. PL
SPIEZ
Kościół zamkowy
fot. PL
SPIEZ
Seestrasse
fot. PL