Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

St. Leonhard in Passeier
Włochy, Trydent-Górna Adyga (➤ mapka)(➤ mapka)
St. Leonhard in Passeier (Italian: San Leonardo in Passiria) is a municipality with a population of about 3,500) located in northern Italy, in the Passeier Valley in South Tyrol.


St. Leonhard in Passeier (nazwa włoska: San Leonardo in Passiria) - to niemieckojęzyczna miejscowość i licząca ok. 3,500 mieszkańców gmina położona w północnych Włoszech, w regionie Trydent-Górna Adyga, w prowincji Bolzano.

ST. LEONHARD IN PASSEIER
fot. JP

St. Leonhard in Passeier leży w dolinie Passeiertal / Val Passiria w miejscu, gdzie dolina ta, biegnąca od Merano mniej więcej południkowo na północ, rozdziela się na dwie gałęzie, z których jedna prowadzi na północny zachód, w stronę granicy z Austrią na przełęczy Timmelsjoch / Passo del Rombo , a druga, znana jako Waltental, na północny wschód, w stronę przełęczy Jaufenpass / Passo di Monte Giovo i miejscowości Vipiteno / Sterzing w dolinie Wipptal.

Historia miejscowości, położonej na wysokości 689 m n.p.m. w centrum doliny, sięga pierwszej połowy XII wieku, ale jej znaczenie turystyczne, zauważone dopiero w XX wieku, wiąże się prawie wyłącznie z położeniem na skrzyżowaniu dróg: z Merano prowadzi tu droga SS44, która dalej biegnie w stronę przełęczy Jaufenpass i Vipiteno, doprowadzając do autostrady A22, zaś w St. Leonard in Passeier odgałęzia się od drogi SS44 droga SS44bis, prowadząca do przełęczy Timmelsjoch / Passo di Rombo.

ST. LEONHARD IN PASSEIER
fot. JP

Dla części turystów interesującą może być informacja, że St. Leonard in Passeier jest miejscowością rodzinną Andreasa Hofera (1767-1810), tyrolskiego bohatera narodowego, przywódcy walk o niepodległość Tyrolu podczas wojen napoleońskich; w St. Leonard in Passeier urodził się też Josef Pichler (1765-1854), zdobywca Ortlera (3905 m).