Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

szczyty i przełęcze
Niemcy

Poniżej zamieszczamy krótkie opisy położonych na terenie Niemiec masywów górskich, szczytów i wysokich przełeczy, uważanych za samoistne cele turystyczne lub ważne elementy godnych uwagi rejonów turystycznych. Jeśli w witrynie a41.pl istnieje odpowiednia osobna strona poświęcona danemu szczytowi lub przełęczy, dodajemy stosowny odsyłacz.


Zugspitze (2962 m)

(2962 m)
widok z okolic miejscowości Grainau
fot. PL
Zugspitze (2962 m) - należy do pasma górskiego Wettersteingebirge znajdującego się w Alpach Bawarskich. Nazwa góry pochodzi od częstych lawin (z niemieckiego: Lawinenzüge) schodzących w dół stromej północnej ściany.

Na masywie Zugspitze spotykają się grań główna Wetterstein (stanowiąca granicę pomiędzy Austrią i Niemcami), grań Blassen i grań Waxenstein. Również tutaj znajdują się dwa z kilku niemieckich lodowców – Schneeferner i Höllentalferner. Na płaskowyżu Zugspitze, zwanym Zugspitzplatt, znajduje się najwyżej położony i jedyny w Niemczech ośrodek narciarski na lodowcu.

Wierzchołek jest dostępny dla turystów, którzy mogą skorzystać z kolejki zębatej, której trasa prowadzi w wydrążonym wewnątrz góry tunelu (Bayerische Zugspitzbahn) bądź kolejki linowej od strony niemieckiej (Eibsee-Seilbahn), lub korzystając z tyrolskiej kolejki linowej (Tiroler Zugspitzbahn) od strony austriackiej. (➤ mapka)(➤ mapka)

.

więcej informacji


Alpspitze (2628 m)

(2628 m)
widok z okolic miejscowości Grainau
fot. PL
Alpspitze (2628 m) - to szczyt położony w paśmie Wettersteingebirge, w Alpach Bawarskich. Należy do grani Blassen, jednej z trzech grani zbiegających się w masywie Zugspitze, obok grani głównej łańcucha Wetterstein oraz grani Waxenstein. Szczyt uchodzi za symbol Garmisch-Partenkirchen i jest jednym z najważniejszych celów turystycznych w okolicach tej miejscowości.

Wierzchołek jest dostępny turystycznie, ale nawet najłatwiejsza droga ma charakter ferraty (Alpspitz-Ferrata) i powinni się na nią wybierać tylko turyści z odpowiednim doświadczeniem i wyposażeniem. (➤ mapka)(➤ mapka)

.

więcej informacji