Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Ehrwald

Austria, Tyrol (➤ mapka)(➤ mapka)
Miejscowość i gmina (ok. 2600 mieszkańców), położona w powiecie Reutte, w Tyrolu w Austrii, 80 km na północny zachód od Innsbrucka , 23,5 km na południowy wschód od miejscowości Reutte , 24 km na południowy zachód od Garmisch-Partenkirchen w Niemczech (➤ mapka)(➤ mapka). Uzdrowisko klimatyczne i całoroczny ośrodek turystyczny.

EHRWALD
widok z drogi 187
fot. PL

EHRWALD
Kirchplatz
kościół parafialny
fot. PL
Ehrwald leży na wysokości 994 m np.m., na wschodnich obrzeżach kotliny, której dużą część zajmuje częściowo osuszone torfowisko Lermooser Moos; dwie inne miejscowości położone na obrzeżach tej kotliny to Lermoos i Bibierwier . Kotlina jest otoczona przez pasmo górskie Wetterstein (Wettersteingebirge) z dominującym masywem Zugspitze (2962 m) na północnym wschodzie, łańcuchem Mieminger Gebirge od południowego wschodu (z najwyższym szczytem Hochplattig , wznoszącym się na wysokość 2768 m, oraz położonym na północno-zachodnim skraju łańcucha charakterystycznym masywem Sonnenspitze, wysokim na 2417 m ), Alpy Lechtalskie (Lechtaler Alpen) na południowym zachodzie (z najwyższym, wznoszącym się na wysokość 3036 m szczytem Parseierspitze oraz położonym na wschodnim krańcu tego pasma masywem Grubigstein , wysokim na 2233 m), wreszcie łańcuch znany jako Ammergau Alpen (z wysokim na 2340 m szczytem Daniel na półncnym zachodzie). Przz kotlinę przepływa z południa na północ rzeka Loisach, mająca źródła mająca swe źródła w pobliżu miejscowości Biberwier, później, już w Niemczech, przepływająca przez Garmisch-Partenkirchen, następnie przez jezioro Kochelsee i ostatecznie wpadająca do Izary. W pobliżu Ehrwaldu biegnie droga 187, na północ prowadząca do granicy z Niemcami , a następnie jako niemiecka droga 23 w stronę Garmisch-Partenkirchen; w miejscu droga 187 łączy się z drogą 179, która na zachód biegnie w stronę Reutte, zaś na południe najpierw tunelem, potem przez przełęcz Fernpass (1212 m) do połączenia z drogami biegnącymi wzdłuż Innu (w tym z autostradą A12).

Pierwsze wzmianki o miejscowości Ehrwald pochodzą z drugiej połowy XIII wieku, ale wczesna jej historia nie ma większego znaczenia dla dzisiejszego turysty. Początki turystyki w rejonie, dziś będącej tu jedną z głównych gałęzi gospodarki i ważnym czynnikiem rozwoju, sięgają przełomu XIX i XX wieku (kolejka linowa na Zugspitze, jedna z dziś najpopularniejszych atrakcji Ehrwald, powstała w 1926 roku); późniejszy dalszy rozwój infrastruktury turystycznej przekształcił Ehrwald w jeden z najpopularniejszych tyrolskich kurortów, odwiedzanych zwłaszcza w sezonie zimowym.

EHRWALD
Kirchplatz
fot. PL
Największą atrakcją jest oczywiście bliskość Zugspitze (2962 m), położonego ok. 6 km na północny wschód od Ehrwaldu najwyższego szczytu łańcucha Wettersteingebirge, położonego w Alpach Wschodnich na granicy Austrii i Niemiec. W pobliże wierzchołka można wjechać kolejką znaną jako Tiroler Zugspitzbahn, z dolną stacją w Obermoos . Można też wejść z Ehrwaldu na szczyt Zugspitze w ciągu ok. 5 godzin, szlakiem biegnącym obok jeziora Gamskarsee do schroniska Wiener Neustädter Hütte (odcinek bez trudności), następnie technicznie niezbyt trudną (ale dostępną tylko dla turystów doświadczonych i odpowiednio wyposażonych) ferratą znaną jako Stopselzieher.

Interesujący dla osób uprawiających turystykę pieszą może być także rejon pasma Mieminger Gebirge, w tym okolice malowniczego jeziora Seebensee , położonego na wysokości 1657 m u stóp wspomnianego wyżej szczytu Sonnenspitze.

Markerem oznaczona jest dolna stacja kolejki, którą można wyjechać na halę Ehrwalder Alm , w zimie stanowiącą centrum niewielkiego ośrodka narciarskiego (1100-1950 m, 27,5 km tras, kilka wyciągów), w lecie będącą miejscem, gdzie rozpoczynają się liczne szlaki turystyczne (w szczególności szlak, którym można przejść do doliny Reintal po niemieckiej stronie granicy, którą biegnie najłatwiejsza, choć bardzo długa, droga na Zugspitze, dostępna dla każdego turysty dysponującego odpowiednią kondycją). Marker oznacza dolną stację kolejek znanych jako Ehrwalder Wettersteinbahnen, umożliwiających dostęp do innego niewielkiego ośrodka narciarskiego (położonego na wysokości 101-1520 m, 23 km tras, kilka wyciągów). W rejonie Ehrwald można także uprawiać narciarstwo biegowe (korzystając z ok. 60 km dobrze przygotowanych niezbyt trudnych tras).


Ehrwald może być też interesującym miejscem dla rowerzystów, leży bowiem na trasie długodystansowego szlaku rowerowego, biegnącego, jako Via Claudia Augusta, wzdłuż starożytnej rzymskiej drogi o tej samej nazwie.

W samej miejscowości warto rzucić okiem na barokowy kościół parafialny (Pfarrkirche Maria Heimsuchung) stojący przy uważanym za centrum Ehrwaldu placu znanym jako Kirchplatz. Będąc w rejonie Ehrwaldu w drugiej połowie czerwca, warto zobaczyć spektakularny pokaz (ok. 8 tys. ognisk rozpalanych po zachodzie słońca na zboczach okolicznych gór tworzących różnego rodzaju obrazy) organizowany w dzień przesilenia letniego, od 2010 roku figurujący na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

EHRWALD
Kirchplatz
fot. PL

Galeria zdjęć

EHRWALD
Kirchplatz
fot. PL
EHRWALD
widok z drogi 187
fot. PL
EHRWALD
Kirchplatz
kościół parafialny, wnętrze
fot. PL
EHRWALD
Kirchplatz
fot. PL