Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Varenna

Włochy, Lombardia (➤ mapka)(➤ mapka)
Miejscowość i gmina (ok. 800 mieszkańców) w Lombardii, położone w prowincji Lecco, nad Jeziorem Como , na jego wschodnim brzegu, 74 km na północ od Mediolanu , 18 km na północ od Lecco , ok. 50 km na północny wschód od Como (➤ mapka)(➤ mapka). Dzięki swemu położeniu i wygodnym połączeniom promowym z Bellagio , Griante i Menaggio Varenna może być dobrą bazą do zwiedzania całego regionu Jeziora Como (➤ mapka)(➤ mapka). Dojazd drogą SP72.

VARENNA
okolice przystani statków i promów
fot. PL
Malowniczo położona Varenna, dawniej wioska rybacka, jest dziś jedną z najpopularniejszych miejscowości turystycznych nad Jeziorem Como, z dobrze rozwiniętą infrastrukturą noclegową i gastronomiczną, dogodnie położoną mniej więcej w połowie drogi między północnym a południowym krańcem jeziora. Markerem oznaczona jest przystań, z której wypływają na jezioro statki i promy.

W samej miejscowości za główne atrakcje uważa się: pozostałości pochodzącego z przełomu X i XI wieku zamku znanego jako Castello di Vezio (siedziba ośrodka sokolnictwa, z wieży spektakularne widoki na okolice), Villa Monastero (dawny klasztor założony w końcu XII wieku, obecnie muzeum, ogród botaniczny i centrum konferencyjne) oraz XIX-wieczną Villa dei Cipressi (XIX-wieczny budynek z pięknymi tarasowymi ogrodami i rzędami cyprysów, obecnie hotel). Dwoma głównymi kościołami w Varennie są kościół św. Jerzego (San Giorgio), wzniesiony w XIV wieku, przebudowany w XVII i XVIII wieku (dobry przykład XIV-wiecznej architektury lombardzkiej, z kilkoma wartościowymi dziełami sztuki z XV, XVI i XVII wieku we wnętrzu) oraz kościół św. Jana Chrziciela (San Giovanni Battista), którego początki sięgają XI wieku, z romańską dzwonnicą.

VARENNA
widok z drogi SP72 do Fiumelatte
fot. PL
Informacje dodatkowe
  • Markerem na zamieszczonej wyżej mapce oznaczona jest położona na południe od Varenny jaskinia, w której znajduje się źródło osobliwego, mającego zaledwie 250 długości potoku zwanego Fiumelatte (od jego spienionych białych wód) lub Fiume delle due Madonne - to zaś dlatego, że każdego roku znika w październiku, by pojawić się ponownie w końcu marca następnego roku (dwie Madonny - to święto Zwiastowania Pańskiego, 25 marca, i święto Madonna del Rosario, 8 października). Potok od dawna zwracał uwagę: wspominał o nim m.in. Pliniusz Starszy, a także Leonardo da Vinci w Kodeksie Atlantyckim.


Galeria zdjęć

VARENNA
okolice przystani, widok na jezioro
fot. PL
VARENNA
Piazza San Giorgio
fot. PL
VARENNA
Via Imbarcadero, okolice przystani
fot. PL
VARENNA
Piazza San Giorgio
fot. PL

VARENNA
okolice przystani, widok na jezioro
fot. PL
VARENNA
Via Imbarcadero, okolice przystani
fot. PL
VARENNA
Via Imbarcadero
fot. PL
VARENNA
San Giorgio, fragment elewacji dzwonnicy
fot. PL

VARENNA
San Giorgio
fot. PL
VARENNA
Via Imbarcadero, okolice przystani
fot. PL