Würzburg leży nad Menem, z historycznym centrum miasta na wschodnim (prawym) brzegu rzeki. Jest siedzibą władz administracyjnych powiatu Würzburg, chociaż do niego nie należy. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z początku VIII wieku. W połowie VIII wieku Würzburg stał się siedzibą biskupstwa, a od 1168 roku - siedzibą księstwa biskupiego, istniejącego do 1803 roku. W 1803 roku Würzburg znalazł się w granicach Elektoratu Bawarii, następnie Wielkiego Księstwa Würzburg, wreszcie, w 1814 roku - Bawarii. W 1945 roku miasto, do tego czasu nie dotknięte działaniami wojennymi, zostało zbombardowane przez lotnictwo brytyjskie i w 90% zniszczone, chociaż niektóre zabytki, zwłaszcza na obrzeżach miasta, przetrwały.
Do najważniejszych atrakcji miasta należą: figurująca od 1981 roku na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO tzw. Rezydencja (Würzburger Residenz) oraz twierdza Marienberg (Festung Marienberg). Rezydencja - to położony we wschodniej części miasta ogromny kompleks pałacowy zbudowany jako rezydencja biskupów Würzburga w pierwszej połowie XVIII wieku przez wybitnego niemieckiego architekta, Balthasara Neumanna, ze słynnymi barokowymi schodami, największym na świecie malowidłem wykonanym przez Giovanniego Tiepolo na plafonie klatki schodowej i innym dziełami tych artystów, oraz z przyległymi ogrodami (z elementami ogrodu barokowego oraz angielskiego parku krajobrazowego). Pałac został w poważnym stopniu zniszczony w 1945 roku, lecz po wojnie zrekonstruowany. Twierdza Marienberg leży na wzgórzu nad Menem na lewym brzegu rzeki. Jej najstarsze elementy (fundamenty kaplicy) pochodzą z VIII wieku. Główna część kompleksu powstała prawdopodobnie w IX-X wieku; później była wielokrotnie przebudowywana i rozbudowywana. Od połowy XIII wieku do czasu zbudowania Rezydencji była siedzibą biskupów Würzburga. Na terenie twierdzy działa kilka placówek muzealnych, m.in. Museum für Franken - Staatliches Museum für Kunst- und Kulturgeschichte in Würzburg (z największą na świecie kolekcją prac Tilmana Riemenschneidera, niemieckiego rzeźbiarza żyjącego na przełomie XV i XVI wieku) oraz Fürstenbaumuseum, poświęcone historii Würzburga. Z twierdzy rozciąga się rozległy widok na miasto i okolice. Markerem oznaczony jest zabytkowy most, Alte Mainbrücke, zbudowany w latach 1473–1543 (w miejscu wcześniej istniejącego, zniszczonego romańskiego mostu z XII wieku), ozdobiony w pierwszej połowie XVIII wieku dwunastoma barokowymi figurami świętych.
Zwiedzając Marktplatz warto zwrócić uwagę na stojący w pobliżu (przy Oberer Markt, na tyłach Marienkapelle) budynek Haus zum Falken (lub Falkenhaus) , z rokokową fasadą (dziś mieści się tu m.in. biuro informacji turystycznej). Na południowy zachód od rynku stoi oznaczony markerem ratusz, którego najstarsze elementy pochodzą z XIV wieku. Markerem oznaczony jest położony nieco dalej od rynku renesansowy budynek głównego uniwersytetu w Würzburgu (Julius-Maximilians-Universität), jednej z najstarszych uczelni wyższych w Niemczech. Na północny wschód od rynku znajdują się barokowe zabudowania fundacji Stiftung Juliusspital Würzburg , obejmującej założony w 1576 roku przez ówczesnego księcia biskupa Juliusa Echtera szpital (fuunckjonujący do dzisiaj jako szpital i dom opieki nad osobami starszymi) oraz drugą co do wielkości (177 hektarów) winnicę w Niemczech; długa na 160 m piwnica z winami znajduje się pod północnym skrzydłem szpitala. Nieco dalej na północny zachód od centrum miasta, na obrzeżach Würzburga, znajduje się inna winnica, Würzburger Stein, jedna z najstarszych i największych w Niemczech.
więcej informacji w przygotowaniu