Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Acireale

Włochy, Sycylia (➤ mapka)(➤ mapka)
Miasto (nieco ponad 50 tys. mieszkańców) we Włoszech, na Sycylii, 21 km na północny wschód od Katanii , 43 km na południowy zachód od Taorminy , 18 km (w linii prostej) na południowy wschód od wierzchołka Etny , położona na tarasie z lawy wychodzącym na Morze Jońskie (➤ mapka)(➤ mapka). Od 1872 roku siedziba diecezji. Miasto znane od Starożytności jako uzdrowisko; od końca XVI wieku słynne z widowiskowych obchodów karnawału. Dojazd autostradą A18 (E45) - zjazd Acireale, albo drogą SS114, idącą wzdłuż wybrzeża.

ACIREALE
Piazza Duomo
widok w kierunku Corso Umberto I
po prawej katedra
fot. PL
Większość źródeł wiąże nazwę miejscowości (podobnie jak nazwy Aci Trezza, Aci Castello i kilka innych) z imieniem znanego z mitologii greckiej pasterza Acisa, zabitego przez cyklopa Polifema, zazdrosnego o nimfę Galateę. Z drugiej strony, w czasach greckich Acireale nosiło podobno nazwę Xiphonia, a nazwa Akis (lub Acium) pojawiła się dopiero w czasach rzymskich, by poźniej ewoluować: od Jachium w eopce Bizancjum, poprzez Al Yag za panowania Arabów do Aci d'Aquila (lub Aquilia) w czsach hiszpańskich. Wiadomo, że w 1169 silne trzęsienie ziemi zniszczyło region i skłoniło mieszkańców regionu do rozbudowy osady skupionej wówczas wokół zamku stojącego mniej więcej w miejscu obecnego Aci Castello. W końcu XIV wieku nieco bardziej na północ, w miejscu obecnego Acireale, powstało nowe miasto zwane Aquilia Nova (z którego do naszych czasów zachował się tylko portal katedry).

W 1693 roku Acireale zostało prawie całkowicie zniszczone w kolejnym wielkim trzęsieniu ziemi. Odbudowane po tej katastrofie miasto przetrwało do dnia dzisiejszego i stanowi - zwłaszcza dla miłośników barokowej architektury - jeden z ważniejszych celów turystycznych na Sycylii.


Głównym placem miasta jest Piazza Duomo ; stoją przy nim dwa kościoły - katedra i bazylika św. św. Piotra i Pawła , a także Palazzo Municipale z połowy XVII wieku (później kilkakrotnie zniszczony przez trzęsienia ziemi i odbudowywany), z charakterystycznymi, kutymi w żelazie balkonami.

Na północ od Piazza Duomo biegnie Corso Umberto I, na południe Via Vittorio Emanuele II. Przy tej drugiej ulicy, ok 100 m na południe od Piazza Duomo, leży inny ważny plac Acireale - Piazza Lionardo Vigo . Przy nim z kolei stoi bazylika San Sebastiano z ozdobną balustradą i posągami oraz jeden z barokowych pałaców miasta - Palazzo Pennisi di Floristella .

ACIREALE
katedra
fot. PL
Katedra w Acireale (Cattedrale di Acireale ) jest poświęcona Zwiastowaniu NMP (Maria Santissima Annunziata), ale wiązana też z kultem św. Wenery (Santa Venera), patronki Acireale, której relikwie są przechowywane w jednej z kaplic (w prawym ramieniu transeptu). Budowa trzynawowego kościoła na planie krzyża łacińskiego została zapoczątkowana w końcu XVI wieku, a ostatecznie zakończona w drugiej połowie wieku XIX. Warto zwrócić uwagę na dwie dzwonnice z iglicami pokrytymi majolikowymi płytkami, barokowy portal i freski sklepienia we wnętrzu.

Bazylika św. św. Piotra i Pawła (Basilica dei Santi Pietro e Paolo ) została wzniesiona w XVII wieku, później przebudowana. Ma jedną nawę i jedną wieżę (druga była planowana, ale nie powstała). We wnętrzu warto zwrócić uwagę na figurę Chrystusa (Cristo alla Colonna), nieznanego autora, ale otaczaną w mieście wielką czcią i noszoną w tradycyjnej corocznej procesji.

ACIREALE
Bazylika św. św. Piotra i Pawła
fot. PL
ACIREALE
Kolegiata św. Sebastiana
fot. PL

Kolegiata św. Sebastiana (Basilica Collegiata di San Sebastiano ) jest uważana za najważniejszy zabytek Acireale. Powstała w połowie XVII wieku, odbudowana po trzęsieniu ziemi w 1693 roku; w 1924 roku świątynia została podniesiona do godności kolegiaty. Szczególną uwagę należy zwrócić na fasadę, z balustradą i posągami, zaś we wnętrzu - na freski Pietra Paola Vasty.


Informacje dodatkowe
  • Miejscowość była znana jako uzdrowisko (kąpiele siarczane) już w czasach rzymskich. Dziś w termach św. Wenery (Terme di Santa Venera), które zbudował w stylu neoklasycystycznym w roku 1873 baron Agostino Pennisi Floristella, a które od połowy XX wieku należą do regionu Sycylii, można korzystać z tych samych wód termalnych, z których korzystano w Starożytności. Termy, w XIX wieku i na początku XX wieku będące ośrodkiem leczniczym o światowej sławie (odwiedzanym przez włoską rodzinę królewską, a także pzez Wagnera, Renana i inne znakomitości) leżą na południowych obrzeżach miasta; w 1987 roku uruchomiony został drugi kompleks, Terme di Santa Caterina, w dzielnicy o tej samej nazwie.
  • Od końca XVI wieku (najstarszy znany dokument pochodzi z 1594 roku) Acireale jest miejscem uchodzących za najpiękniejsze na Sycylii hucznych i widowiskowych obchodów karanwałowych, przyciągających tłumy widzów.

english version

Galeria zdjęć

ACIREALE
Via Vittorio Emanuele II
po prawej kolegiata św. Sebastiana
fot. PL
ACIREALE
kolegiata św. Sebastiana
fragment fasady
fot. PL
ACIREALE
Palazzo Municipale z charakterystycznymi balkonami
fot. PL
ACIREALE
kolegiata św. Sebastiana
posąg w fasadzie
fot. PL

ACIREALE
kolegiata św. Sebastiana
posąg w fasadzie
fot. PL
ACIREALE
kolegiata św. Sebastiana
fragment fasady
fot. PL
ACIREALE
kolegiata św. Sebastiana
posąg w fasadzie
fot. PL
ACIREALE
kolegiata św. Sebastiana
fragment fasady
fot. PL