Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Avoriaz

Francja, Owernia-Rodan-Alpy (➤ mapka)(➤ mapka)
Francuska stacja narciarska położona w departamencie Górna Sabaudia (Haute-Savoie), w regionie Owernia-Rodan-Alpy, 617 km od Paryża, 84 km od Genewy , 46 km od Thonon-les-Bains , historycznej stolicy regionu Chablais, 42 km od Cluses . Avoriaz leży w gminie Morzine , blisko granicy ze Szwajcarią (➤ mapka)(➤ mapka). Jest najwyżej położonym i jednym z najważniejszych ośrodków narciarskich należących do tzw. Portes du Soleil, słynnego regionu narciarskiego, obejmującego dwanaście miejscowości w Szwajcarii i we Francji. W lecie dobra baza wypadowa dla turystyki pieszej i kolarstwa górskiego. Do Morzine można dojechać drogą D902 (zwaną Route des Grandes Alpes) od strony Thonon-les-Bains lub z Cluses. Z Morzine do Avoriaz trzeba jechać (wąską i krętą) drogą D338 (zwaną też Route d'Avoriaz) do skrzyżowania na przełęczy Col de la Joux Vert na wysokości 1800 m n.p.m. i następnie jeszcze 2 km odgałezieniem tej drogi (droga D338 odchodzi w lewo i prowadzi do Les Lindarets ) (➤ mapka)(➤ mapka). Zaparkować można przed wjazdem do Avoriaz - w samej stacji nie ma ruchu samochodowego.

Historia Avoriaz jako stacji narciarskiej sięga połowy lat 60. XX wieku, gdy Jean Vuarnet, złoty medalista w zjeździe na Olimpiadzie w Squaw Valley w 1960 roku, od 1961 roku wiceprezydent Francuskiej Federacji Narciarskiej, wpadł na pomysł rozszerzenia możliwości Morzine jako ośrodka sportów zimowych i pozyskał dla swych pomysłów, jako inwestora, przedstawiciela znanej francuskiej rodziny przedsiębiorców, Gerarda Bremonta (dziś prezesa grupy Pierre et Vacances, europejskiego lidera branży turystycznej).

AVORIAZ
widok od północy
fot. AL
Całkowicie nowa stacja, nazwana Avoriaz, zaprojektowana przez trzech wówczas młodych architektów (Jean-Marc Roque, Jean-Jacques Orzoni i Jacques Labro) wybranych przez Bremonta, z nowatorską architekturą obłożonych drewnem wieżowców w niezwykły sposób wkomponowanych w alpejskie otoczenie, pomyślana jako ośrodek narciarski dla elity, reklamowana jako "Saint-Tropez de Neige", powstała na wysokości 1800 m n.p.m., na położonym nad urwiskiem płaskowyżu (znanym od stuleci jako jedna z alpejskich hal używanych jako pastwisko), zaledwie kilka kilometrów (w linii prostej) na wschód od Morzine, w pobliżu szczytu Les Haut Forts (2466 m) i przełęczy Pas de Chavanette , gdzie jest początek prowadzącej na stronę szwajcarską słynnej, bardzo stromej i uchodzącej za skrajnie trudną trasy zwanej "Mur Suisse", "Swiss Wall" lub "Chavanette".


AVORIAZ
widok od północy
fot. AL
Później infrastruktura narciarska w otoczeniu Avoriaz, początkowo skupiona na zboczach Les Hauts Forts oraz w okolicach przłęczy Col du Fornet , była intensywnie rozbudowywana we wszystkich kierunkach. Zmieniał się również sam ośrodek, a jeszcze bardziej jego rola: dziś Avoriaz nie jest już miejscem dla "jet-set skiing", lecz stacją narciarską (oraz całoroczną miejscowością wypoczynkową) przeznaczoną dla turystyki masowej, będącą, dzięki połączeniu z Morzine, ale także, poprzez Les Lindarets , z Châtel , oraz ze szwajcarskim stacjami Les Crosets i Champéry , jednym z najważniejszych elementów wspomnianego regionu Portes du Soleil, oferującego łącznie - w Szwajcarii i we Francji - około 650 km tras narciarskich i prawie 200 wyciągów różnego typu (część tych wyciągów działa również w lecie, dzięki czemu cały region jest dostępny dla osób spędzających urlop w którejkolwiek miejscowości, w Szwajcarii lub we Francji, przez cały rok).

W terenach narciarskich Avoriaz, oferujących łącznie ok. 130 km tras, wyróżnia się na ogół cztery główne części: rejon Super Morzine (ciąg wyciągów i tras łączących Avoriaz z Morzine, uważanych za trasy dla początkujących i mało zaawansowanych), rejon Les Lindarets , rejon przełęczy Col du Fornet i Pas de Chavanette , wreszcie - zbocza Les Haut Forts (z trasami o deniwelacji 1400 m i w większości trudnymi lub bardzo trudnymi, choć są też trasy łatwiejsze).

LES LINDARETS
kolarze odpoczywający przed dolną stacją wyciągu narciarskiego
fot. AL
Chociaż Avoriaz było zaprojektowane głównie jako stacja narciarska (i wciąż funkcjonuje głównie jako zimowe królestwo narciarzy i snowbardzistów), to jednak dziś jest też ośrodkiem wypoczynkowym otwartym w sezonie letnim (od końca czerwca do początku września), oferującym możliwości gry w golfa, tenisa, wycieczek pieszych, ale przede wszystkim - trasy zjazdowe dla uprawiających kolarstwo górskie o różnym stopniu trudności (m.in. w kotlinie Les Lindarets , w okolicach Châtel i szwajcarskiej stacji Les Crosets ).

Szczególną atrakcją, dostępną od niedawna, jest w Avoriaz otwarty w lipcu 2012 roku park wodny, "Aquariaz", z setkami gatunków drzew i roślin tropikalnych (w zamkniętej przestrzeni o temperaturze 29oC).

AVORIAZ
widok od północy
fot. AL
AVORIAZ
widok od północy
w głębi szczyt Hauts-Forts (2466 m)
fot. AL


Informacje dodatkowe
  • Dla miłośników kolarstwa ciekawą może być informacja, że podobnie jak Morzine, gdzie wielokrotnie przebiegała trasa Tour de France, również Avoriaz sześciokrotnie znalazło się na trasie wyścigu (pierwszy raz w 1975 roku).

english version


Galeria zdjęć

AVORIAZ
widok od północy
fot. AL
AVORIAZ
widok od północy
fot. AL
AVORIAZ
widok z drogi D338 z Morzine
fot. AL
AVORIAZ
widok z drogi D338 z Morzine
fot. AL